Rozdział 3 - Polityka zakupowa państwa oraz plan postępowań o udzielenie zamówień - Prawo zamówień publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1605 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 września 2023 r.

Rozdział  3

Polityka zakupowa państwa oraz plan postępowań o udzielenie zamówień

1. 
Polityka zakupowa państwa określa priorytetowe działania Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze zamówień publicznych, a także pożądany kierunek działań zamawiających w zakresie udzielanych zamówień, który obejmuje w szczególności zakup innowacyjnych lub zrównoważonych produktów oraz usług, z uwzględnieniem:
1)
aspektów normalizacyjnych;
2)
kalkulacji kosztów w cyklu życia produktów;
3)
społecznej odpowiedzialności przedsiębiorców;
4)
upowszechniania dobrych praktyk i narzędzi zakupowych;
5)
stosowania aspektów społecznych i zdrowotnych.
2. 
W polityce zakupowej państwa, określając planowane działania administracji rządowej, uwzględnia się cele i kierunki określone w średniookresowej strategii rozwoju kraju.
3. 
Politykę zakupową państwa opracowuje się raz na 4 lata.
4. 
Politykę zakupową państwa przyjmuje Rada Ministrów, w drodze uchwały, na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki.
5. 
Minister właściwy do spraw gospodarki przygotowuje projekt polityki zakupowej państwa i koordynuje jej realizację.

Zamawiający, będący centralnym organem administracji rządowej, sporządza strategię zarządzania dla poszczególnych kategorii zakupowych, zgodną z polityką zakupową państwa. W strategii określa się zamówienia o charakterze kluczowym dla realizacji polityki zakupowej państwa.

1. 
Zamawiający publiczni, o których mowa w art. 4 pkt 1 i 2, oraz ich związki, nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ, sporządzają plan postępowań o udzielenie zamówień, jakie przewidują przeprowadzić w danym roku finansowym. Plan zamieszcza się w Biuletynie Zamówień Publicznych, na zasadach określonych w dziale III w rozdziale 2, oraz na stronie internetowej zamawiającego.
2. 
W Biuletynie Zamówień Publicznych oraz na stronie internetowej zamawiającego plan postępowań o udzielenie zamówień mogą zamieszczać również zamawiający inni niż określeni w ust. 1.
3. 
Plan postępowań o udzielenie zamówień zawiera w szczególności informacje dotyczące:
1)
przedmiotu zamówienia;
2)
rodzaju zamówienia według podziału na zamówienia na roboty budowlane, dostawy lub usługi;
3)
przewidywanego trybu albo procedury udzielenia zamówienia;
4)
orientacyjnej wartości zamówienia;
5)
przewidywanego terminu wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia.
4. 
Zamawiający zapewnia aktualność planu postępowań o udzielenie zamówień. Aktualizację planu zamieszcza się w Biuletynie Zamówień Publicznych oraz na stronie internetowej zamawiającego.
5. 
Informacji o planie postępowań o udzielenie zamówień nie zamieszcza się, jeżeli wymaga tego istotny interes bezpieczeństwa państwa lub ochrona informacji niejawnych.
6. 
Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, wzór planu postępowań o udzielenie zamówień, kierując się potrzebą zapewnienia prawidłowości, przejrzystości i aktualności informacji zawartych w planie.