Oddział 1 - Zgłoszenie wierzytelności - Prawo upadłościowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.118.512 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 3 grudnia 2007 r.

Oddział  1

Zgłoszenie wierzytelności

 

§  1.
Każdy wierzyciel upadłego, który chce uczestniczyć w czynnościach postępowania upadłościowego, do udziału w których niezbędne jest ustalenie wierzytelności, winien w terminie oznaczonym zgłosić sędziemu-komisarzowi swoją wierzytelność, chociażby była zabezpieczona hipoteką, zastawem lub w inny sposób albo chociażby nadawała się do potrącenia.
§  2.
Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do wierzytelności zabezpieczonych hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, wpisem w rejestrze statków lub prawem zatrzymania na rzeczach wchodzących w skład masy upadłości, w stosunku do których upadły nie jest dłużnikiem osobistym.

Zgłoszenie winno być dokonane na piśmie. Do pisma zgłaszający winien dołączyć w oryginale lub w uwierzytelnionym odpisie dokumenty usprawiedliwiające zgłoszenie.

§  1.
W zgłoszeniu wierzytelności należy wymienić:
1)
imię, nazwisko i firmę wierzyciela, jego miejsce zamieszkania lub siedzibę;
2)
wierzytelność wraz z należnościami ubocznymi oraz wartość wierzytelności niepieniężnej;
3)
dowody wierzytelności;
4)
kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona;
5)
zabezpieczenie, przywiązane do wierzytelności, oraz oświadczenie, w jakiej prawdopodobnie sumie wierzytelność nie będzie zaspokojona z zabezpieczenia, jak również oświadczenie, czy wierzyciel zrzeka się zabezpieczenia w całości lub w części;
6)
stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe lub administracyjne.
§  2.
Wierzyciel, zamieszkały za granicą, obowiązany jest obrać sobie w Polsce zamieszkanie dla doręczeń.
65 Art. 150 zmieniony przez art. 1 pkt 35 ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. (Dz.U.97.117.751) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 3 stycznia 1998 r.