Rozdział 1 - Przepisy karne dla poszczególnych obszarów prawnych. - Prawo prasowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.1.1 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 2 marca 1928 r.

Rozdział  I.

Przepisy karne dla poszczególnych obszarów prawnych.

Na obszarze, na którym obowiązuje kodeks karny 1903 r., wprowadza się przepis następujący:

"Winny podburzania w druku do popełnienia występku lub wykroczenia, jeśli czyn nie stanowi przestępstwa zagrożonego cięższą karą, - będzie karany aresztem i grzywną do tysiąca złotych, lub jedną z tych kar".

Terminy przedawnienia, określone w art. 45, nie mają w rozumieniu niniejszego prawa wpływu na określenie terminów przedawnienia, określonych w art. 68 ust. 2 i 3 kodeksu karnego z 1903 r.

Na obszarze, na którym obowiązuje kodeks karny 1871 r., wprowadza się następujące postanowienia:

1)
Nawiązkę z powodu wyrządzonej krzywdy moralnej, przewidzianą w art. 52, można przyznać niezależnie od odszkodowania lub wyłączającej je nawiązki, należnych na zasadzie innych ustaw.
2)
Kto wychwala w druku przestępstwo - jeśli czyn nie stanowi przestępstwa zagrożonego cięższą karą - będzie karany więzieniem do sześciu miesięcy i grzywną do tysiąca złotych, lub jedną z tych kar.

Przewidziane w art. 35, grzywna dodatkowa lub podwyższenie grzywny, nie mają wpływu na kwalifikację przestępstwa, jako występku lub wykroczenia (§ 1 k. k. 1871 r.), którą ustalić należy według wysokości kar, przewidzianych w ustawach karnych, określających dane przestępstwo.

Według tych samych zasad ustala się właściwość sądową (§ 27 ustawy o ustr. sąd. 1877 r.).

Przez karę pozbawienia wolności, o której mowa w niniejszem rozporządzeniu, należy rozumieć:

1)
w wymiarze do sześciu tygodni - areszt;
2)
w wymiarze powyżej sześciu tygodni:
a)
na obszarze, na którym obowiązuje kodeks karny 1903 r. - więzienie (art. 3 przep. przech. z dnia 2 sierpnia 1917 r. do kodeksu karnego 1903 r. Dz. Urz. Dep. Spraw T. R. S. Nr. 1, poz. 6);
b)
na obszarze, na którym obowiązuje ustawa karna 1852 r. - ścisły areszt (§ 245 u. k.);
c)
na obszarze, na którym obowiązuje kodeks karny 1871 r. - więzienie (§ 16 k. k.).

Na obszarze, na którym obowiązuje ustawa karna 1852 r., przestępstwa, przewidziane w części II w rozdziale II oraz w art. 58, 59 części II rozdziału III, są występkami, inne przestępstwa, przewidziane w części II w rozdziale III są wykroczeniami.

Przepis art. 155 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 maja 1920 r. w przedmiocie wprowadzenia w życie na obszarze Rzeczypospolitej ustawy wojskowego postępowania karnego dla wspólnej siły zbrojnej z dnia 5 lipca 1912 r. (Dz. U. R. P. Nr. 59, poz. 368) oraz § 264 wojskowej procedury karnej zachowują moc obowiązującą w dotychczasowym zakresie.