Dział 10 - ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA I KARNA. - Prawo o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.82.602

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1933 r.

DZIAŁ  X.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA I KARNA.

Jeżeli członkowie zarządu podali rozmyślnie lub przez niedbalstwo fałszywe dane w oświadczeniu, o którem mowa w art. 146 ust. 1 punkt 2 lub w art. 149 ust. 1 punkt 3, wówczas odpowiadają wobec wierzycieli spółki solidarnie ze spółką przez lat pięć od dnia zarejestrowania spółki lub zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego.

Kto, biorąc udział w tworzeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przez niedopełnienie przepisów prawa rozmyślnie lub przez niedbalstwo wyrządzi spółce szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Członek władz spółki oraz likwidator odpowiada wobec spółki za szkodę -wyrządzoną przez działalność sprzeczną z prawem lub postanowieniami umowy spółki.

Członek władz spółki oraz likwidator obowiązany jest przy prowadzeniu spraw spółki do dołożenia staranności sumiennego kupca i odpowiada wobec spółki za szkodę, spowodowaną brakiem takiej staranności.

Jeżeli szkodę, o której mowa w art. 121 i 122, wyrządziło kilka osób wspólnie, odpowiadają za szkodę solidarnie.

Jeżeli spółka nie wytoczy powództwa o odszkodowanie w ciągu roku od ujawnienia czynu, wyrządzającego szkodę, wówczas każdy spólnik może wnieść pozew o wypłatę odszkodowania spółce.

Na żądanie pozwanego sąd może nakazać spólnikowi wnoszącemu pozew złożenie kaucji na zabezpieczenie grożącej pozwanemu szkody. Wysokość i rodzaj kaucji oznaczy sąd według swego uznania. W razie niezłożenia kaucji w wyznaczonym przez sąd terminie pozew będzie odrzucony.

Na kaucji służy pozwanemu pierwszeństwo przed wszystkimi wierzycielami powoda.

Jeżeli powództwo okaże się nieuzasadnione, a powód, wnosząc je, działał w złym zamiarze lub dopuścił się rażącego niedbalstwa, obowiązany będzie naprawić szkodę, wyrządzoną pozwanemu.

W przypadku, gdy powództwo o odszkodowanie wytacza spólnik na zasadzie artykułu poprzedzającego, oraz w przypadku upadłości spółki osoby obowiązane do naprawienia szkody nie mogą powoływać się na uchwałę spólników, udzielającą im pokwitowania, ani też na dokonane przez spółkę zrzeczenie się roszczeń o odszkodowanie.

Wierzytelności z tytułu naprawienia szkody przedawniają się z upływem lat trzech.

Termin ten liczy się od dnia, w którym spółka dowiedziała się o szkodzie i o osobie, obowiązanej do odszkodowania.

W każdym razie wierzytelność przedawnia się z upływem lat dwudziestu od dnia spełnienia czynu, wyrządzającego szkodę.

Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, wierzytelność ulega dwudziestoletniemu przedawnieniu, licząc od dnia popełnienia przestępstwa.

Powództwo o odszkodowanie przeciwko członkom władz spółki oraz likwidatorom wytoczyć należy przed sąd miejsca siedziby spółki.

Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, zarządcy spółki odpowiadają osobiście i solidarnie za jej zobowiązania.

Zarządca może się uwolnić od powyższej odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono upadłość lub wszczęto postępowanie zapobiegające upadłości (postępowanie układowe) albo że niezgłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania zapobiegającego upadłości nastąpiło nie z jego winy albo wreszcie, że pomimo niezgłoszenia upadłości oraz niewszczęcia postępowania, zapobiegającego upadłości wierzyciel nie poniósł szkody.

Przepisy artykułu niniejszego nie naruszają przepisów, ustanawiających dalej idącą odpowiedzialność zarządców.

Przepisy artykułów poprzedzających nie naruszają praw spólników oraz, osób trzecich do dochodzenia szkody, bezpośrednio im wyrządzonej.

Kto, będąc członkiem zarządu spółki lub likwidatorem, wbrew przepisom nie zgłasza upadłości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

podlega karze aresztu do trzech miesięcy lub grzywny do 3.000 złotych albo obu karom łącznie.

Kto przy wykonywaniu obowiązków, wymienionych w prawie niniejszem, ogłasza dane nieprawdziwe albo przedstawia je władzom spółki, sądowi rejestrowemu lub osobie powołanej do rewizji,

podleca, jeżeli za czyn ten nie grozi kara surowsza karze więzienia do jednego roku lub grzywny do 15.000 złotych albo obu karom łącznie.

Kto, będąc członkiem zarządu lub likwidatorem, poza przypadkami przewidzianemi prawem, dopuszcza do nabycia przez spółkę własnych jej udziałów lub brania ich w zastaw,

podlega karze grzywny do 10.000 złotych.

Kto, będąc członkiem zarządu lub likwidatorem, dopuszcza do wydawania przez spółkę dokumentu na okaziciela lub dokumentów na zlecenie na udziały lub prawa do zysków w spółce,

podlega karze aresztu do trzech miesięcy lub grzywny do 3.000 złotych, albo obu karom łącznie.

Sprawy o przestępstwa, wymienione w art. 130 do 133, należą do właściwości sądów powszechnych.

Kto, będąc członkiem zarządu lub likwidatorem, wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że zarząd:

1)
nie składa sądowi rejestrowemu bilansu, rachunku zysków i strat, sprawozdania lub listy spólników;
2)
nie prowadzi księgi udziałów zgodnie z przepisami art. 21;
3)
nie zwołuje zgromadzenia spólników;
4)
odmawia wyjaśnień osobie powołanej do rewizji lub nie dopuszcza jej do pełnienia obowiązków;
5)
wbrew przepisom prawa niniejszego nie przesyła Ministerstwu Przemysłu i Handlu aktów, dokumentów i sprawozdań,

podlega karze pieniężnej do 3.000 złotych.

Kto, będąc członkiem zarządu lub likwidatorem, dopuszcza do tego, że spółka przez czas dłuższy niż trzy miesiące wbrew prawu lub umowie pozostaje bez władzy nadzorczej w należytym składzie,

podlega tej samej karze.

W obu przypadkach karę wymierza sąd rejestrowy.

W razie spełnienia obowiązku po wymierzeniu kary sąd może orzeczoną karę darować w całości lub w części.

W razie dalszego niespełniania obowiązku, sąd może ponownie karę wymierzyć.

Skazany może wnieść w ciągu dni ośmiu zażalenie na orzeczenie sądu rejestrowego do wyższej instancji.