Rozdział 3 - Wyłączenie. - Prawo o sądach obywatelskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.8.64

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1965 r.

Rozdział  III.

Wyłączenie.

§  1.
Sędzia obywatelski jest wyłączony z mocy samej ustawy od wykonania czynności, które dotyczą: jego osobiście, jego małżonka, krewnych lub powinowatych w prostej linii, krewnych w bocznej linii do czwartego stopnia, powinowatych w linii bocznej do drugiego stopnia oraz osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki, kurateli lub pełnomocnictwa.
§  2.
Nadto sędzia obywatelski powinien się wyłączyć, gdy wynik czynności oddziaływa na jego prawa lub obowiązki albo gdy pomiędzy nim a jedną ze stron lub jej przedstawicielem zachodzi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności.
§  3.
Przepisy §§ 1 i 2 mają odpowiednie zastosowanie do ławników i protokólanta.
§  1.
Sędzia obywatelski orzeka o wyłączeniu siebie, ławników i protokólanta.
§  2.
Gdy strona zażąda wyłączenia, a sędzia obywatelski uzna wniosek za bezpodstawny, przesyła go wraz ze swym wyjaśnieniem sądowi grodzkiemu do decyzji.
§  3.
W razie wyłączenia sędziego obywatelskiego i jego zastępcy sąd grodzki przekaże sprawę sądowi obywatelskiemu w sąsiedniej gminie albo stosując ogólne zasady właściwości, obowiązujące w razie nieutworzenia sądu obywatelskiego, bądź sam przyjmie sprawę do rozpoznania, bądź przekaże ją właściwej władzy administracji ogólnej.