Rozdział 4 - Poświadczenia - Prawo o notariacie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.33.176

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1989 r.

Rozdział  4

Poświadczenia

§  1.
Notariusz poświadcza:
1)
własnoręczność podpisu,
2)
zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem,
3)
datę okazania dokumentu,
4)
pozostawanie osoby przy życiu lub w określonym miejscu.
§  2.
Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, upoważnić organy administracji państwowej i banki mające swoją siedzibę w miejscowościach, w których nie ma państwowego biura notarialnego, do sporządzania niektórych poświadczeń dokonywanych przez państwowe biura notarialne.

Każde poświadczenie notarialne powinno zawierać datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, na żądanie - również godzinę dokonania czynności, oznaczenie państwowego biura notarialnego, podpis notariusza i pieczęć biura. Przepis art. 63 stosuje się odpowiednio.

Notariusz poświadcza zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem. Jeżeli okazany dokument zawiera cechy szczególne (dopiski, poprawki, uszkodzenia), notariusz stwierdza to w poświadczeniu.

§  1.
Notariusz poświadcza na okazanym mu dokumencie datę, a na żądanie stron - także godzinę i minutę okazania tego dokumentu.
§  2.
W poświadczeniu notariusz stwierdza tożsamość osoby okazującej dokument.

Pozostawanie osoby przy życiu lub w określonym miejscu poświadcza notariusz w razie stawiennictwa tej osoby w państwowym biurze notarialnym albo w razie przekonania się o tym fakcie przez notariusza poza biurem. Notariusz w poświadczeniu ustala tożsamość tej osoby oraz określa dzień, godzinę i minutę stwierdzenia pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu.