Rozdział 4 - Dochodzenie. Przepisy ogólne. - Prawo karne skarbowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.84.581

Akt utracił moc
Wersja od: 18 sierpnia 1945 r.

Rozdział  czwarty.

Dochodzenie. Przepisy ogólne.

§  1.
Dochodzenie prowadzi władza skarbowa oraz jej organa wykonawcze według zasad i w granicach uprawnień ustalanych w rozporządzeniach Ministrów Skarbu i Sprawiedliwości.
§  2.
Do wydawania postanowień w toku dochodzenia uprawnione są jedynie właściwe władze skarbowe.
§  1.
Na żądanie władzy skarbowej właściwej miejscowo do przeprowadzenia dochodzenia obowiązane są władze skarbowe innych okręgów dokonywać poszczególnych czynności.
§  2.
Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do organów wykonawczych władz skarbowych.
§  1.
Policja państwowa działa w zakresie ścigania przestępstw skarbowych w zastępstwie nieobecnych organów skarbowych, zawiadamiając bezzwłocznie o wykryciu przestępstwa i przedsięwziętych czynnościach właściwą władzę skarbową, a w sprawach, należących do właściwości sądowej, nadto właściwego prokuratora.
§  2.
W dochodzeniach prowadzonych przeciw żołnierzom w służbie czynnej obowiązki określone w § 1 ciążą przede wszystkim na żandarmerii wojskowej.
§  1.
Władze państwowe cywilne i wojskowa jako też władze samorządowe są obowiązane do pomocy władzom skarbowym.
§  2.
Władze te, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa skarbowego, mają obowiązek donieść o nim władzy skarbowej i poczynić w miarę możności i potrzeby kroki, aby zabezpieczyć dowody i przedmioty przestępstwa oraz uniemożliwić ucieczkę przestępcy.
§  1.
W sprawach, należących do właściwości sądowej, władze skarbowe lub ich organa wykonawcze, zawiadamiają o wszczęciu dochodzenia właściwego prokuratora, nie przerywając swoich czynności.
§  2.
Jeżeli prokurator obejmie dochodzenie (art. 214 §§ 2 i 3), należy przekazać mu akta sprawy i wykonać zlecone czynności.
§  3.
W przypadku przewidzianym w § 2 - do prowadzenia dochodzenia mają wyłączne zastosowanie przepisy kodeksu postępowania karnego, przy czym władzom skarbowym oraz ich organom wykonawczym służą wtedy uprawnienia policji państwowej.
§  1.
Jeżeli prokurator nie obejmie dochodzenia, należy dochodzenie ukończyć, po czym przekazać mu akta sprawy za pośrednictwem właściwej władzy skarbowej.
§  2.
Przekazanie sprawy nie zwalnia władz skarbowych i jej organów wykonawczych od obowiązku udzielenia władzom sądowym żądanych wyjaśnień i przeprowadzenia na zlecenie prokuratora uzupełniającego dochodzenia.