Rozdział 7 - Zgłoszenie towaru do odprawy celnej; przekazanie towaru celnego. - Prawo celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.33.166

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1961 r.

Rozdział  7.

Zgłoszenie towaru do odprawy celnej; przekazanie towaru celnego.

Towary celne zgłasza się do odprawy na piśmie, chyba że przepisy wykonawcze (art. 46 ust. 1 pkt 4) zezwalają na zgłoszenie ustne. Do zgłoszenia dołącza się pozwolenie na przywóz lub wywóz, jeżeli pozwolenie jest wymagane.

Publiczne przedsiębiorstwa trudniące się przewozem towarów przez granicę państwową oraz przedsiębiorstwa spedycyjne obowiązane są na żądanie organów administracji celnej dokonywać czynności związanych z odprawą i załatwiać formalności celne.

1.
Towar celny może być zgłoszony do odprawy:
1)
przez osobę, w której posiadaniu się znajduje, lub przez osobę, która wykaże dokumentami swe prawo rozporządzania nim (strona),
2)
z upoważnienia strony - przez przedsiębiorstwo wymienione w art. 32 oraz - z upoważnienia kapitana statku - przez uprawnionego pośrednika okrętowego (przedsiębiorstwo maklerskie),
3)
w szczególnych przypadkach przewidzianych w przepisach wykonawczych (art. 46 ust. 1 pkt 4) - przez pełnomocnika strony innego niż wskazany w pkt 2.
2.
Towar celny, nie zgłoszony w terminie do odprawy przez stronę lub jej pełnomocnika, zgłasza z urzędu przewoźnik, a jeżeli towar złożono w magazynie celnym - zarząd magazynu. Zgłaszający z urzędu nie ma obowiązku dołączenia pozwolenia na przywóz lub wywóz towaru.
1.
Towar celny dostarczony do urzędu celnego można przekazać innemu urzędowi celnemu dla dokonania odprawy celnej albo dla pobrania należności celnych.
2.
Kto przewozi przekazany towar celny przywieziony z zagranicy, obowiązany jest dostarczyć go do wskazanego urzędu celnego, a w razie niedostarczenia - uiścić należności celne. Przepis art. 29 ust. 3 pkt 1 stosuje się odpowiednio.