Rozdział 2 - Zasady obrotu towarowego z zagranicą. - Prawo celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.33.166

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1961 r.

Rozdział  2.

Zasady obrotu towarowego z zagranicą.

Rada Ministrów może:

1)
wprowadzać ograniczenia przewozu i wywozu towarów,
2)
ustanawiać cła na towary przywożone i wywożone, określając zarazem szczegółowe zasady wymiaru i poboru ceł,
3)
upoważnić Ministra Handlu Zagranicznego do udzielania - w trybie i na zasadach przezeń określonych - pozwoleń na przywóz i wywóz towarów, do dokonywania zmian stawek celnych w przypadkach uzasadnionych potrzebami gospodarczymi Państwa, a zwłaszcza w przypadkach zmiany cen towarów oraz do wydawania wytycznych w sprawie stosowania taryf celnych.

Przywóz, wywóz i przewóz towarów, których posiadanie lub obrót jest na mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych zabroniony lub poddany ograniczeniom - zwłaszcza ze względu na dobro lub bezpieczeństwo publiczne, zdrowie ludzi, ochronę zwierząt, roślin, dóbr kultury, interes dewizowy - może nastąpić tylko z zachowaniem wymogów tych przepisów lub umów.

1.
Towary przywożone z zagranicy mogą ulec przepadkowi, jeżeli ich posiadanie, przechowywanie albo rozpowszechnianie jest zabronione przez prawo. Przepadkowi mogą ulec również inne towary zawarte w tej samej przesyłce.
2.
O przepadku orzeka organ administracji celnej, chyba, że inny organ wszczął postępowanie karne.

Towary przewożone przez polski obszar celny są wolne od cła. Przewóz ich może być uzależniony od zabezpieczenia w wysokości należnego cła przywozowego, a jeżeli przywóz wymaga pozwolenia - w wysokości równowartości towaru, gdy równowartość ta jest wyższa niż należne cło lub gdy na towar cła nie ustanowiono.

Minister Handlu Zagranicznego może wprowadzać:

1)
celne opłaty manipulacyjne od towarów przywożonych i wywożonych,
2)
w porozumieniu z Ministrem Finansów - opłaty za czynności organów administracji celnej dokonywane na wniosek strony poza miejscem lub czasem urzędowania, a także za konwojowanie i strzeżenie towarów, choćby w miejscu lub czasie urzędowania

- określając zarazem wysokość oraz zasady poboru opłat każdego rodzaju.

W przypadkach i na warunkach określonych umową międzynarodową organy administracji celnej mogą zatrzymać towary przywożone z zagranicy, jeżeli nie zostały one zgłoszone do wywozu organom celnym kraju wywozu i zwrócić te towary za granicę w trybie określonym umową międzynarodową.