Część 1 - OBRÓT TOWAROWY Z ZAGRANICĄ. - Prawo celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.33.166

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1961 r.

CZĘŚĆ  I

OBRÓT TOWAROWY Z ZAGRANICĄ.

Przepisy ogólne.

1.
Obrotem towarowym z zagranicą w rozumieniu niniejszego prawa jest przywóz towarów z zagranicy, wywóz ich za granicę oraz przewóz ich przez polski obszar celny.
2.
Obrót towarowy z zagranicą odbywa się z zachowaniem przepisów niniejszej ustawy i przepisów wydanych na jej podstawie.
3.
Określenia "przywóz", "wywóz" i "przewóz" oznaczają wszelkie sposoby przemieszczania towarów przez granicę państwową.
1.
Polskim obszarem celnym jest terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia:
1)
wprowadzać w pasie granicznym obostrzenia i ułatwienia w zakresie kontroli celnej oraz zwolnienia od ograniczeń i ulgi celne,
2)
ustanawiać na polskim obszarze celnym wolne obszary celne oraz określić zakres, w jakim obrót towarowy pomiędzy wolnym obszarem celnym a zagranicą wolny jest od ograniczeń i od należności celnych, tudzież zakres, w jakim obrót towarowy pomiędzy wolnym obszarem celnym a pozostałym obszarem celnym traktuje się jak obrót towarowy z zagranicą.

Towarem w rozumieniu niniejszego prawa jest każda rzecz ruchoma, nie wyłączając środków płatniczych i papierów wartościowych.

1.
Towarem celnym staje się towar:
1)
przywożony z zagranicy - z chwilą przekroczenia granicy,
2)
przeznaczony do wywozu za granicę - z chwilą dostarczenia na miejsce uznane przez organ administracji celnej za miejsce odprawy celnej lub złożenia za zgodą tego organu w magazynie celnym, a wywożony przez podróżnego - z chwilą powstania obowiązku dostarczenia do kontroli celnej.
2.
Towar przewożony przez polski obszar celny jest towarem celnym, gdy znajduje się na tym obszarze.
3.
Towar przestaje być celnym po dokonaniu odprawy celnej i po dopuszczeniu bez zastrzeżeń do obrotu na polskim obszarze celnym lub po wywiezieniu za granicę.
4.
Towar celny stanowi zabezpieczenie ciążących na nim należności celnych bez względu na prawa osób trzecich i z pierwszeństwem przed wszystkimi obciążeniami i przywilejami.

Należnościami celnymi są:

1)
cła przywozowe i wywozowe,
2)
celne opłaty manipulacyjne,
3)
inne opłaty przewidziane w niniejszej ustawie.
1.
Towar celny przywieziony z zagranicy może być czasowo przechowany w składzie celnym bez uiszczenia należności celnych.
2.
Na zakładanie składów celnych zezwala Minister Handlu Zagranicznego, określając zasady ich prowadzenia.
3.
Nie są składami celnymi magazyny celne, prowadzone w siedzibach urzędów celnych przez przedsiębiorstwa przewozowe, spedycyjne i zarządy portów, a służące do czasowego przechowywania towarów celnych dla potrzeb kontroli celnej.

Minister Handlu Zagranicznego może w drodze rozporządzenia określić przypadki, w których wynoszenie towarów ze składów i magazynów celnych, z miejsc uznanych za miejsce odprawy celnej i ze środków przewozowych oraz wnoszenie towarów do takich składów, magazynów, miejsc i środków przewozowych traktuje się jak przewóz przez granicę państwową.

Zasady obrotu towarowego z zagranicą.

Rada Ministrów może:

1)
wprowadzać ograniczenia przewozu i wywozu towarów,
2)
ustanawiać cła na towary przywożone i wywożone, określając zarazem szczegółowe zasady wymiaru i poboru ceł,
3)
upoważnić Ministra Handlu Zagranicznego do udzielania - w trybie i na zasadach przezeń określonych - pozwoleń na przywóz i wywóz towarów, do dokonywania zmian stawek celnych w przypadkach uzasadnionych potrzebami gospodarczymi Państwa, a zwłaszcza w przypadkach zmiany cen towarów oraz do wydawania wytycznych w sprawie stosowania taryf celnych.

Przywóz, wywóz i przewóz towarów, których posiadanie lub obrót jest na mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych zabroniony lub poddany ograniczeniom - zwłaszcza ze względu na dobro lub bezpieczeństwo publiczne, zdrowie ludzi, ochronę zwierząt, roślin, dóbr kultury, interes dewizowy - może nastąpić tylko z zachowaniem wymogów tych przepisów lub umów.

1.
Towary przywożone z zagranicy mogą ulec przepadkowi, jeżeli ich posiadanie, przechowywanie albo rozpowszechnianie jest zabronione przez prawo. Przepadkowi mogą ulec również inne towary zawarte w tej samej przesyłce.
2.
O przepadku orzeka organ administracji celnej, chyba, że inny organ wszczął postępowanie karne.

Towary przewożone przez polski obszar celny są wolne od cła. Przewóz ich może być uzależniony od zabezpieczenia w wysokości należnego cła przywozowego, a jeżeli przywóz wymaga pozwolenia - w wysokości równowartości towaru, gdy równowartość ta jest wyższa niż należne cło lub gdy na towar cła nie ustanowiono.

Minister Handlu Zagranicznego może wprowadzać:

1)
celne opłaty manipulacyjne od towarów przywożonych i wywożonych,
2)
w porozumieniu z Ministrem Finansów - opłaty za czynności organów administracji celnej dokonywane na wniosek strony poza miejscem lub czasem urzędowania, a także za konwojowanie i strzeżenie towarów, choćby w miejscu lub czasie urzędowania

- określając zarazem wysokość oraz zasady poboru opłat każdego rodzaju.

W przypadkach i na warunkach określonych umową międzynarodową organy administracji celnej mogą zatrzymać towary przywożone z zagranicy, jeżeli nie zostały one zgłoszone do wywozu organom celnym kraju wywozu i zwrócić te towary za granicę w trybie określonym umową międzynarodową.

Zwolnienia od ograniczeń oraz ulgi celne.

1.
Od ograniczeń przywozu i wywozu wprowadzonych stosownie do art. 8 oraz od należności celnych wolne są:
1)
przedmioty przeznaczone do użytku zwierzchników państw obcych i ich otoczenia oraz członków oficjalnych delegacji parlamentarnych i rządowych państw obcych podczas pobytu na polskim obszarze celnym,
2)
pod warunkiem wzajemności:
a)
przedmioty przeznaczone do użytku służbowego przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych oraz misji specjalnych w Polsce,
b)
przedmioty przeznaczone do użytku osobistego uwierzytelnionych w Polsce szefów przedstawicielstw dyplomatycznych państw obcych i personelu dyplomatycznego tych przedstawicielstw oraz osób korzystających z przywilejów dyplomatycznych na mocy ustaw, umów lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych.
2.
Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych określa w drodze rozporządzenia:
1)
tryb odprawy celnej przedmiotów określonych w ust. 1,
2)
zasady oraz tryb stosowania zwolnień i ulg celnych przy zbywaniu w Polsce przedmiotów określonych w ust. 1 pkt 2 osobom, które z takich zwolnień i ulg nie korzystają,
3)
zwolnienia i ulgi celne dla członków nie korzystającego z przywilejów dyplomatycznych cudzoziemskiego personelu przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz misji specjalnych w Polsce.
1.
Od ograniczeń przywozu i wywozu wprowadzonych stosownie do art. 8 oraz od należności celnych wolne są:
1)
dokumenty i akta,
2)
przedmioty przeznaczone do osobistego, domowego i zawodowego użytku osób przekraczających granicę państwową oraz rzeczy osób przesiedlających się do kraju lub za granicę.
2.
Przywóz i wywóz środków płatniczych i papierów wartościowych oraz ich przewóz przez polski obszar celny może nastąpić tylko z zachowaniem przepisów dewizowych (art. 9), nie podlega natomiast ani należnościom celnym, ani ograniczeniom wynikającym z niniejszego prawa (art. 8).
3.
Minister Handlu Zagranicznego:
1)
na podstawie wytycznych Rady Ministrów określa inne, oprócz wymienionych w ust. 1, przypadki zwolnień od ograniczeń oraz ulg celnych,
2)
jest uprawniony do udzielania ulg celnych poszczególnym osobom; uprawnienie to może przekazywać organom administracji celnej.
4.
Minister Handlu Zagranicznego określa zasady, normy i tryb stosowania ulg celnych oraz zwolnień od ograniczeń.