Rozdział 2 - Zasady gospodarki finansowej - Prawo budżetowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.72.344 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1999 r.

Rozdział  2

Zasady gospodarki finansowej

1.
Zamieszczenie w budżecie państwa dochodów z określonych źródeł lub wydatków na określone cele nie stanowi podstawy roszczeń bądź zobowiązań prawnych państwa wobec osób trzecich ani roszczeń tych osób wobec państwa.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do wydatków budżetu państwa na subwencje ogólne dla gmin.
3.
Zasadę, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio do budżetów gmin w zakresie roszczeń i zobowiązań samorządu terytorialnego i osób trzecich.

Państwowe jednostki organizacyjne, których gospodarka finansowa nie jest uregulowana w odrębnych ustawach, są państwowymi jednostkami budżetowymi lub zakładami budżetowymi i prowadzą gospodarkę finansową na zasadach określonych w niniejszej ustawie.

1.
Państwowe jednostki budżetowe pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu państwa, a uzyskane dochody odprowadzają do tego budżetu.
2.
Dysponenci części budżetowych mogą powoływać lub likwidować państwowe jednostki budżetowe objęte daną częścią budżetu państwa.
1.
Działalność gospodarcza podejmowana w celu realizacji zadań państwowych jednostek organizacyjnych może być prowadzona w formie gospodarki pozabudżetowej, jeżeli koszty tej działalności pokrywane są z uzyskiwanych dochodów własnych.
2.
Mogą być stosowane następujące formy gospodarki pozabudżetowej:
1)
państwowa jednostka organizacyjna, która prowadzi działalność gospodarczą na zasadzie odpłatności, może być prowadzona w formie zakładu budżetowego, pokrywającego swoje koszty z dochodów własnych,
2)
działalność uboczna lub część podstawowej działalności państwowej jednostki budżetowej, nie wyodrębniona organizacyjnie z tej jednostki, może być finansowana z dochodów uzyskiwanych z tej działalności, zwanych dalej środkami specjalnymi,
3)
działalność uboczna lub część podstawowej działalności państwowej jednostki budżetowej, wyodrębniona organizacyjnie z tej jednostki, może być prowadzona i finansowana z dochodów własnych w formie gospodarstwa pomocniczego.
3.
Na działalność, o której mowa w ust. 1, mogą być przyznawane dotacje z budżetu.
4.
Zakres i zasady przyznawania dotacji, o których mowa w ust. 3, określają:
1)
w odniesieniu do budżetu państwa - Rada Ministrów w drodze rozporządzenia,
2)
w odniesieniu do budżetu gminy - rada gminy.
5.
Minister Finansów, w drodze rozporządzenia, ustala stawki dotacji przedmiotowych dla działalności objętych rozporządzeniem, o którym mowa w ust. 4 pkt 1.
6.
Minister Finansów, w drodze rozporządzenia, określa tryb tworzenia i szczegółowe zasady gospodarki finansowej zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych i środków specjalnych, o których mowa w ust. 2.
6a. 17
Minister Finansów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i tryb umarzania wierzytelności państwowych jednostek budżetowych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926), oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskaże organy do tego uprawnione.
7.
Likwidacja jednostki gospodarczej będącej osobą prawną w celu utworzenia jednostki działającej na zasadach gospodarki pozabudżetowej, o których mowa w ust. 2, może nastąpić tylko za zgodą Ministra Finansów, z tym że w odniesieniu do jednostek stanowiących własność komunalną zgodę wyraża wojewoda w porozumieniu z Ministrem Finansów.
1.
Jednostki organizacyjne gmin, których gospodarka finansowa nie jest uregulowana w odrębnych ustawach, prowadzą tę gospodarkę na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1-4 pkt 2 i ust. 6.
2.
Jednostki, o których mowa w ust. 1, może powoływać lub likwidować rada gminy.
3. 18
Rada gminy może określić szczegółowe zasady i tryb umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazać organy do tego uprawnione.
1.
Zadanie państwowe może być wyodrębnione z budżetu państwa i finansowane w ramach państwowego funduszu celowego, utworzonego na podstawie ustawy.
2.
Wydatki państwowego funduszu celowego mogą być dokonywane tylko w ramach posiadanych środków finansowych obejmujących bieżące dochody i pozostałości z okresów poprzednich, z zastrzeżeniem ust. 4.
3.
Środki finansowe państwowego funduszu celowego są gromadzone w banku na wyodrębnionym rachunku.
4.
Dopuszcza się możliwość przejściowego zasilania państwowego funduszu celowego kredytem bankowym.
5.
Gospodarka finansowa państwowych funduszów celowych jest prowadzona na podstawie planów stanowiących część ustawy budżetowej, określających przychody i rozchody poszczególnych państwowych funduszów celowych.
6. 19
Szczegółowe zasady gospodarki finansowej państwowego funduszu celowego, w zakresie nie uregulowanym ustawą, o której mowa w ust. 1, ustala, w drodze rozporządzenia, minister nadzorujący państwowy fundusz celowy, w porozumieniu z Ministrem Finansów.
1.
Z budżetu państwa mogą być udzielane dotacje przedmiotowe dla przedsiębiorstw i innych jednostek wytwarzających określone rodzaje wyrobów lub świadczących określone rodzaje usług, kalkulowane według stawek jednostkowych.
2.
Ustawa budżetowa określa kwoty i zakres dotacji, o których mowa w ust. 1.
3. 20
Minister Finansów, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, w drodze rozporządzenia, ustala stawki dotacji przedmiotowych na jednostkę wyrobu lub usługi oraz określa szczegółowe zasady i tryb udzielania tych dotacji, z uwzględnieniem równoprawności przedsiębiorców, niezależnie od ich przynależności sektorowej.
4.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej może różnicować stawkę dotacji przedmiotowej do pasażerskich przewozów autobusowych dla poszczególnych przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej. Średnia ważona stawek zróżnicowanych nie być wyższa od stawki ustalonej przez Ministra Finansów w trybie określonym w ust. 3.
5.
Minister Edukacji Narodowej ustala stawki dotacji, o których mowa w ust. 3, do podręczników szkolnych i akademickich oraz w porozumieniu z Ministrem Finansów określa szczegółowe zasady i tryb udzielania tych dotacji.
1. 21
Z budżetu państwa mogą być udzielane dla różnych przedsiębiorców, niezależnie od ich przynależności sektorowej (w tym i dla jednostek gospodarki pozabudżetowej), dotacje na finansowanie zadań budżetowych rolnictwa, kalkulowane według stawek jednostkowych.
2.
Ustawa budżetowa określa rodzaje zadań, o których mowa w ust. 1, oraz kwotę dotacji przeznaczoną na ich realizację.
3.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Ministrem Finansów, w drodze rozporządzenia, ustala stawki dotacji na jednostkę usługi lub produktu oraz szczegółowe zasady i tryb udzielania tych dotacji.
1.
Z budżetu państwa mogą być udzielane dotacje dla jednostek niepaństwowych na zadania państwowe realizowane przez te jednostki.
2.
Ustawa budżetowa określa wysokość dotacji z budżetu państwa dla jednostek, o których mowa w ust. 1.
3. 22
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa:
1)
rodzaje zadań państwowych, które mogą być zlecone jednostkom niepaństwowym,
2)
ogólne warunki i tryb zlecania zadań, o których mowa w pkt 1, oraz zasady ustalania i rozliczania dotacji, o których mowa w ust. 1,
3)
tryb dokonywania ocen oraz sprawowania nadzoru i kontroli realizacji zadań, o których mowa w pkt 1.

Z budżetu państwa mogą być udzielane dotacje podmiotowe w ustawowo określonym zakresie lub w zakresie określonym w przepisach wydanych na podstawie ustaw.

Z budżetu jednostek, o których mowa w art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym, może być udzielana pomoc rzeczowa lub finansowa innym jednostkom samorządu terytorialnego.

1.
W zakresie ustalonym przez Sejm z budżetu państwa mogą być finansowane umorzenia kredytów bankowych oraz dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa zasady i tryb rozliczeń budżetu z tytułów, o których mowa w ust. 1.

(skreślony).

(skreślony)

Minister Finansów prowadzi ewidencję:

1)
należności Skarbu Państwa z tytułu udzielonych kredytów zagranicznych i pożyczek oraz poręczeń i gwarancji,
2)
zobowiązań Skarbu Państwa z tytułu:
a)
zaciągniętych kredytów i pożyczek krajowych i zagranicznych,
b) 27
poręczeń oraz gwarancji, udzielonych na podstawie odrębnych przepisów,
c)
emisji skarbowych papierów wartościowych.

 

1.
Organy podatkowe, o których mowa w ustawie - Ordynacja podatkowa, są obowiązane do prowadzenia ewidencji wydanych przez te organy:
1)
decyzji, na podstawie których przyznano ulgi w spłacie podatków,
2)
postanowień o wstrzymaniu wykonania decyzji.

Minister Finansów określa zasady rachunkowości i planowania dotyczące emisji i obrotu państwowymi papierami wartościowymi, emitowanymi przez Skarb Państwa, a w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego - także zasady sprawozdawczości w tym zakresie.

17 Art. 16 ust. 6a dodany przez art. 316 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.97.137.926) z dniem 13 listopada 1997 r.
18 Art. 17 ust. 3 dodany przez art. 316 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.97.137.926) z dniem 1 stycznia 1998 r.
19 Art. 18 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.78.390) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 lipca 1995 r.
20 Art. 19 ust. 3 zmieniony przez art. 50 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.97.121.770) z dniem 22 października 1997 r.
21 Art. 19a ust. 1 zmieniony przez art. 50 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.97.121.770) z dniem 22 października 1997 r.
22 Art. 20 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.133.685) zmieniającej nin. ustawę z dniem 5 stycznia 1995 r.
23 Art. 21a dodany przez art. 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.123.775) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 1997 r.
24 Art. 23 skreślony przez art. 48 pkt 3 ustawy z dnia 8 maja 1997 r.o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (Dz.U.97.79.484) z dniem 17 lipca 1997 r.
25 Art. 23a skreślony przez art. 48 pkt 3 ustawy z dnia 8 maja 1997 r.o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (Dz.U.97.79.484) z dniem 17 lipca 1997 r.
26 Art. 24 zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.133.685) zmieniającej nin. ustawę z dniem 5 stycznia 1995 r.
27 Art. 24 pkt 2 lit. b) zmieniona przez art. 48 pkt 4 ustawy z dnia 8 maja 1997 r.o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (Dz.U.97.79.484) z dniem 17 lipca 1997 r.
28 Art. 24a dodany przez art. 316 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.97.137.926) z dniem 1 stycznia 1998 r.