Rozdział 7 - Tworzenie, organizacja i działalność banków. - Prawo bankowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.7.56

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1988 r.

Rozdział  7

Tworzenie, organizacja i działalność banków.

Przepisy niniejszego rozdziału nie mają zastosowania do Narodowego Banku Polskiego.

Banki mogą być tworzone jako:

1)
banki państwowe,
2)
banki państwowo-spółdzielcze,
3)
banki spółdzielcze,
4)
banki w formie spółek akcyjnych.

Tworzenie za granicą banków o kapitale polskim lub z udziałem kapitału polskiego wymaga zgody Rady Banków i Ministra Finansów.

Otwarcie na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oddziału lub przedstawicielstwa zagranicznego banku może nastąpić tylko na podstawie zezwolenia Ministra Finansów, wydanego w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego.

A.

Banki państwowe

1.
Bank państwowy tworzy i likwiduje, w drodze rozporządzenia, Rada Ministrów, po zasięgnięciu opinii Rady Banków.
2.
Rozporządzenie Rady Ministrów o utworzeniu banku państwowego określa nazwę, siedzibę, podstawowe zadania oraz zakres działania banku.

Bank państwowy ma prawo używania pieczęci z wizerunkiem orła, ustalonym dla godła Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

1.
Prezesa banku państwowego powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Rady Banków.
2.
Wiceprezesów i pozostałych członków zarządu banku państwowego powołuje i odwołuje prezes banku.

Prezes banku państwowego kieruje działalnością banku na podstawie uchwał zarządu i odpowiada za tę działalność.

Statut bankowi państwowemu nadaje Rada Ministrów.

B.

Banki państwowo-spółdzielcze

1.
Bank państwowo-spółdzielczy tworzy, w drodze rozporządzenia, Rada Ministrów, w porozumieniu z Naczelną Radą Spółdzielczą, po zasięgnięciu opinii Rady Banków.
2.
Rozporządzenie Rady Ministrów o utworzeniu banku państwowo-spółdzielczego określa nazwę, siedzibę, podstawowe zadania oraz zakres działania banku.
3.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, likwiduje bank państwowo-spółdzielczy na podstawie uchwały zjazdu delegatów, po zasięgnięciu opinii Rady Banków.
1.
Bank państwowo-spółdzielczy jest centralną jednostką organizacyjną, zrzeszającą, z udziałem banku państwowego, banki spółdzielcze obsługujące określone działy gospodarki narodowej.
2.
Bank państwowo-spółdzielczy korzysta z uprawnień i wykonuje obowiązki przysługujące centralnym związkom spółdzielczym w rozumieniu ustawy o spółdzielniach i ich związkach.
1.
Bank państwowo-spółdzielczy podlega wpisowi do rejestru spółdzielni.
2.
Bank państwowo-spółdzielczy ma prawo używania pieczęci z wizerunkiem orła, ustalonym dla godła Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Ogólnokrajowymi organami banku państwowo-spółdzielczego są: zjazd delegatów, rada banku i zarząd banku. Statut banku państwowo-spółdzielczego może przewidywać powołanie terenowych organów, a mianowicie: terenowych zjazdów delegatów i terenowych rad banku.

Działalnością banku państwowo-spółdzielczego kieruje zarząd. Na czele zarządu stoi prezes, który odpowiada wraz z zarządem za działalność banku i reprezentuje go na zewnątrz.

1.
Prezesa zarządu banku państwowo-spółdzielczego powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek rady banku.
2.
Wiceprezesów i pozostałych członków zarządu banku państwowo-spółdzielczego wybiera i odwołuje rada banku na wniosek prezesa banku.

Statut banku państwowo-spółdzielczego jest uchwalany zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach i ich związkach, po uzgodnieniu z Radą Banków.

C.

Banki spółdzielcze

1.
Banki spółdzielcze mogą być tworzone za zgodą Rady Ministrów, z zachowaniem trybu określonego przepisami ustawy o spółdzielniach i ich związkach.
2.
Rada Ministrów, wyrażając zgodę na utworzenie banku spółdzielczego, określa: nazwę, siedzibę, podstawowe zadania oraz zakres działania banku.
3.
Zakładanie banków spółdzielczych w ramach związków, których centralą są banki państwowo-spółdzielcze, nie wymaga zgody Rady Ministrów.
1.
Bank spółdzielczy jest spółdzielnią.
2.
W zakresie nie uregulowanym w niniejszej ustawie bank spółdzielczy działa zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach i ich związkach.

Banki spółdzielcze zakładane są dla obsługi ludności i jednostek objętych zakresem działania tych banków, zamieszkałej (mających siedzibę) na terenie jednej lub kilku gmin bądź miasta.

Bank spółdzielczy może korzystać z kredytów w banku państwowo-spółdzielczym lub państwowym w ramach planu kredytowego.

Statut banku spółdzielczego jest uchwalany zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach i ich związkach.

D.

Banki w formie spółek akcyjnych

1.
Banki w formie spółek akcyjnych mogą być tworzone za zgodą Rady Ministrów, z zachowaniem trybu określonego w przepisach Kodeksu handlowego o spółkach akcyjnych.
2.
Opinię o celowości utworzenia banku w formie spółki akcyjnej wydaje Rada Banków.
3.
Rada Ministrów, wyrażając zgodę na utworzenie banku w formie spółki akcyjnej, określa nazwę, siedzibę, podstawowe zadania oraz zakres działania banku.

W zakresie nie uregulowanym w niniejszej ustawie bank w formie spółki akcyjnej działa zgodnie z przepisami Kodeksu handlowego o spółkach akcyjnych.

1.
Funkcję organu nadzoru w banku w formie spółki akcyjnej pełni rada banku, składająca się co najmniej z 5 osób wybranych przez walne zgromadzenie akcjonariuszy.
2.
Prezesa, wiceprezesów i pozostałych członków zarządu banku w formie spółki akcyjnej powołuje i odwołuje rada banku.
3.
Powołanie prezesa banku wymaga zatwierdzenia przez Prezesa Rady Ministrów. Z wnioskiem o zatwierdzenie występuje rada banku.

Bank w formie spółki akcyjnej może tworzyć i likwidować w kraju i za granicą oddziały i inne placówki oraz być udziałowcem (akcjonariuszem) zagranicznych banków i przedsiębiorstw.

Bilans roczny oraz sprawozdanie roczne z działalności banku w formie spółki akcyjnej zarząd banku - po akceptacji przez radę banku - przedstawia walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy.

1.
Bank w formie spółki akcyjnej może być utworzony również z udziałem kapitału zagranicznego.
2.
Udział strony polskiej może być reprezentowany przez banki działające na podstawie niniejszej ustawy lub Skarb Państwa i powinien wynosić co najmniej 51% kapitału zakładowego. W uzasadnionych wypadkach udział strony polskiej może wynosić mniej niż 51%.

W razie stwierdzenia, że działalność banku w formie spółki akcyjnej narusza prawo lub statut, Prezes Rady Ministrów może zawiesić w czynnościach władze banku, przy równoczesnym zwołaniu z urzędu walnego zgromadzenia akcjonariuszy, oraz ustanowić zarząd tymczasowy na czas do przeprowadzenia nowych wyborów władz przez walne zgromadzenie.

Statut banku w formie spółki akcyjnej uchwala walne zgromadzenie akcjonariuszy, po zasięgnięciu opinii Rady Banków.