Rozdział 6 - Odpowiedzialność służbowa pracowników mianowanych - Prawa i obowiązki pracowników kolejowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.98.449 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 20 października 1993 r.

Rozdział  6

Odpowiedzialność służbowa pracowników mianowanych

§  28.
Pracownicy mianowani ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną i porządkową za naruszenie obowiązków pracowniczych.
§  29.
Odpowiedzialność dyscyplinarną ponosi pracownik za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, a w szczególności:
1)
wynikające ze złego zamiaru, chęci zysku lub innych niskich pobudek albo
2)
zagrażające bezpieczeństwu ruchu kolejowego, bezpieczeństwu życia lub zdrowia ludzkiego albo które w skutkach swych może narazić na znaczną szkodę mienie powierzone kolei do przewozu.
§  30.
Za naruszenie obowiązku pracowniczego nie posiadającego znamion przewinienia określonego w § 29 pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową.
§  31.
1.
Karami porządkowymi są:
1)
upomnienie,
2)
nagana,
3)
(skreślony).
2.
Karami dyscyplinarnymi są:
1)
potrącenie części wynagrodzenia zasadniczego do wysokości 10% na okres do jednego roku,
2)
obniżenie stanowiska na bezpośrednio niższe z równoczesnym obniżeniem stawki wynagrodzenia zasadniczego o 15%,
3)
zwolnienie dyscyplinarne z pracy.
§  32.
Przy pociąganiu pracowników do odpowiedzialności porządkowej stosuje się zasady i tryb postępowania określone w art. 109-113 Kodeksu pracy.
§  33.
1.
Kary dyscyplinarne w pierwszej instancji wymierzają:
1)
komisje dyscyplinarne przy naczelnych dyrektorach okręgów kolei państwowych,
2)
(skreślony),
3)
Komisja Dyscyplinarna przy Dyrektorze Generalnym PKP.
2.
Od orzeczeń komisji dyscyplinarnych, określonych w ust. 1, pracownik może wnieść w ciągu 14 dni odwołanie do Wyższej Komisji Dyscyplinarnej przy Dyrektorze Generalnym PKP.
3.
Przed upływem terminu do wniesienia odwołania orzeczenie o karze dyscyplinarnej nie ulega wykonaniu, a wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie kary.
§  34.
1.
Komisja dyscyplinarna orzekając karę może warunkowo zawiesić jej wykonanie na okres do 2 lat. Nie dotyczy to kary zwolnienia dyscyplinarnego z pracy.
2.
Warunkowe zawieszenie wykonania kary dyscyplinarnej może być zastosowane, jeżeli okoliczności towarzyszące naruszeniu obowiązków pracowniczych albo inne okoliczności pozwalają przypuszczać, że pracownik nie popełni nowego przewinienia.
3.
Warunkowego zawieszenia wykonania kary dyscyplinarnej nie stosuje się, jeżeli pracownik:
1)
był już karany dyscyplinarnie za przewinienie tego samego rodzaju,
2)
dopuścił się przewinienia, w wyniku którego naraził na niebezpieczeństwo życie lub zdrowie ludzkie albo spowodował zagrożenie mienia zakładu pracy w znacznych rozmiarach.
4.
Jeżeli w okresie zawieszenia wykonania kary dyscyplinarnej pracownik ponownie dopuścił się przewinienia z takich samych pobudek lub tego samego rodzaju, komisja dyscyplinarna zarządza wykonanie zawieszonej kary.
§  35.
Można zaniechać ukarania pracownika w drodze dyscyplinarnej, jeżeli popełnione przez niego przewinienie stanowi jednocześnie przestępstwo lub wykroczenie, za które został on ukarany przez sąd lub kolegium do spraw wykroczeń.
§  36.
Postępowanie dyscyplinarne nie może być wszczęte po upływie sześciu miesięcy od dnia powzięcia wiadomości o popełnieniu przewinienia i po upływie trzech lat od popełnienia przewinienia. Jeżeli jednak przewinienie zawiera znamiona przestępstwa, okres ten nie może być krótszy od przewidzianego w przepisach prawa karnego okresu przedawnienia karalności takiego przestępstwa.
§  37.
1.
Kary dyscyplinarne, z wyjątkiem zwolnienia dyscyplinarnego, ulegają zatarciu po upływie 2 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia komisji dyscyplinarnej.
2.
Właściwy organ, biorąc pod uwagę osiągnięcia w pracy i nienaganne zachowanie się pracownika po ukaraniu, może z własnej inicjatywy lub na wniosek rady zakładowej dokonać zatarcia kary po upływie roku od dnia uprawomocnienia się orzeczenia komisji dyscyplinarnej.
3.
(skreślony).
§  38.
Szczegółowe zasady pociągania pracowników do odpowiedzialności służbowej, organizację komisji dyscyplinarnych, ich skład i sposób powoływania oraz tryb postępowania dyscyplinarnego określi Minister Transportu i Gospodarki Morskiej.
§  39.
(skreślony).