Rozdział 5 - Wypadki w zatrudnieniu i choroby zawodowe. - Powszechne zaopatrzenie emerytalne pracowników i ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.3.6

Akt utracił moc
Wersja od: 9 marca 1982 r.

Rozdział  5.

Wypadki w zatrudnieniu i choroby zawodowe.

1.
Ustawa niniejsza obejmuje wypadki w zatrudnieniu, z tytułu których nie przysługują świadczenia pieniężne określone w ustawie z dnia 23 stycznia 1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 8).
2.
Za wypadek w zatrudnieniu w rozumieniu niniejszej ustawy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które zaszło w związku z zatrudnieniem:
  1)
podczas lub w związku z wykonywaniem zwykłych czynności albo poleceń osób, którym pracownik podlegał z tytułu zatrudnienia,
  2)
podczas lub w związku z wykonywaniem czynności w interesie zakładu pracy, nawet bez polecenia,
  3)
przy przechowywaniu, czyszczeniu, naprawie i przenoszeniu narzędzi pracy, chociażby dostarczonych przez samego pracownika,
  4)
w drodze do pracy lub z pracy.

Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac określa w drodze rozporządzenia, jakie wypadki pracowników należy uważać za zrównane z wypadkami wymienionymi w art. 14 oraz świadczenia dla osób, które uległy wypadkowi nie będąc pracownikami.

1.
Za choroby zawodowe w rozumieniu niniejszej ustawy uważa się choroby powstałe w związku z wykonywaniem określonej pracy lub z powodu warunków, w których pracę wykonywano.
2.
Rada Ministrów ustala w drodze rozporządzenia wykaz chorób zawodowych uprawniających do świadczeń przewidzianych w ustawie w razie inwalidztwa lub śmierci z powodu choroby zawodowej oraz warunki wymagane do uzyskania tych świadczeń.