§ 3. - Powoływanie do zawodowej służby wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1384

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lipca 2022 r.
§  3. 
1. 
Kandydat zainteresowany pełnieniem zawodowej służby wojskowej składa wniosek, o którym mowa w art. 79 ustawy, i dołącza do tego wniosku:
1)
odpis lub uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego uzyskanie wymaganego wykształcenia;
2)
oświadczenie o nieprowadzeniu przeciwko niemu postępowania karnego;
3)
dokument potwierdzający posiadany stopień w przypadku, o którym mowa w art. 138 ustawy;
4)
inne uwierzytelnione dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji i umiejętności niezbędnych na stanowisku służbowym, na które kandydat ma być wyznaczony po powołaniu do zawodowej służby wojskowej.
2. 
W przypadku wątpliwości dotyczących aktualności informacji zawartych w przedłożonych dokumentach szef WCR może wezwać kandydata do dostarczenia na potrzeby procesu powołania do zawodowej służby wojskowej innych dokumentów niż wymienione w ust. 1.
3. 
Dokumenty wymienione w ust. 1 pkt 1 i 4 może uwierzytelnić szef WCR, który przyjmuje dokumenty od kandydata.
4. 
Szef WCR ustala, czy kandydat spełnia warunki do powołania do zawodowej służby wojskowej w danym korpusie, oraz dokonuje analizy wolnych stanowisk służbowych w jednostkach wojskowych pod względem możliwości wyznaczenia na stanowisko zgodnie z preferencjami kandydata oraz wymogami i kwalifikacjami określonymi w Karcie Opisu Stanowiska Służbowego.
5. 
W przypadku gdy nie ma wolnych stanowisk służbowych odpowiadających preferencjom kandydata, a wyraża on wolę pełnienia służby w innych jednostkach wojskowych, szef WCR podejmuje działania zmierzające do powołania go na stanowisko służbowe zgodnie z jego kwalifikacjami.
6. 
Po wyrażeniu przez kandydata woli pełnienia zawodowej służby wojskowej na określonym stanowisku służbowym szef WCR informuje o tym dowódcę jednostki wojskowej, który weryfikuje i uzgadnia możliwość wyznaczenia kandydata na wskazane stanowisko służbowe. W przypadku pozytywnej weryfikacji dowódca jednostki wojskowej przesyła do szefa WCR zaświadczenie o możliwości wyznaczenia na wskazane stanowisko służbowe, wraz z określeniem terminu ważności tego zaświadczenia.
7. 
W przypadku braku możliwości wyznaczenia kandydata na wskazane stanowisko dowódca jednostki wojskowej przekazuje tę informację do szefa WCR i jednocześnie może zaproponować inne stanowiska służbowe.
8. 
Szef WCR zleca badanie psychologiczne celem wydania orzeczenia stwierdzającego istnienie lub brak przeciwwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej przez kandydata.
9. 
Szef WCR kieruje kandydata do dowolnie wybranej przez niego wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia zawodowej służby wojskowej, a w przypadku określania zdolności do służby wojskowej w poszczególnych rodzajach Sił Zbrojnych oraz rodzajach wojsk - do właściwej rzeczowo wojskowej komisji lekarskiej.
10. 
Wniosek wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 1 i 2, wtórnikiem karty ewidencyjnej, orzeczeniem psychologicznym, orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej, informacją o karalności z ewidencji wojskowej lub z Krajowego Rejestru Karnego, zaświadczeniem o możliwości wyznaczenia na wskazane stanowisko służbowe, o którym mowa w ust. 6, opinią dotyczącą wcześniejszych okresów pełnienia służby wojskowej, sporządzoną na podstawie dokumentów znajdujących się w WCR, oraz w przypadku byłych żołnierzy zawodowych - teczką akt personalnych szef WCR przesyła do właściwego organu wojskowego, o którym mowa w art. 186 ust. 1 ustawy.
11. 
Wnioski kierowane do Ministra Obrony Narodowej przesyła się za pośrednictwem kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr.
12. 
Informacje i dokumenty wymienione w ust. 1, 2, 6, 7, 9 i 11 mogą być przekazywane za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344), organizowanych przez resort obrony narodowej.