Powierzanie czynności wojewódzkich biur Funduszu Pracy związkom samorządowym i innym instytucjom prawnopublicznym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.20.162

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1938 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 12 marca 1938 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie powierzania czynności wojewódzkich biur Funduszu Pracy związkom samorządowym i innym instytucjom prawnopublicznym.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 16 marca 1933 r. o Funduszu Pracy (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 163) w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o połączeniu Funduszu Bezrobocia z Funduszem Pracy (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 849) zarządzam co następuje:
(1)
Związkom samorządowym i innym instytucjom prawnopublicznym mogą być powierzane zarządzeniem Dyrektora Funduszu Pracy, po zasięgnięciu opinii władz nadzorczych tych związków lub instytucyj, wszystkie bądź niektóre czynności wojewódzkich biur Funduszu Pracy w zakresie:
1)
zabezpieczenia robotników na wypadek bezrobocia;
2)
publicznego pośrednictwa pracy i kontroli pracowników umysłowych, pobierających świadczenia na wypadek braku pracy;
3)
pomocy doraźnej bezrobotnym;
4)
wpłacania zaległości podatkowych równowartością świadczeń w naturze.
(2)
W przypadku, gdy opinia władzy nadzorczej zawiera zastrzeżenia, Dyrektor Funduszu Pracy przedstawia sprawę Ministrowi Opieki Społecznej, który rozstrzyga ostatecznie, jednak gdy chodzi o powierzenie czynności związkowi samorządowemu - po porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
(3)
Zmiana zarządzenia, wymienionego w ust. (1), następuje w trybie przewidzianym dla jego wydania (ust. (1) i (2)), przy czym zarządzenie o zaprzestaniu wykonywania czynności określonych w ust. (1), powinno być wydane co najmniej na cztery miesiące naprzód.
(1)
Władzami nadzorczymi nad związkami samorządowymi, o których mowa w rozporządzeniu niniejszym, są władze nadzorcze w rozumieniu ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorialnego (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 294).
(2)
W dalszych paragrafach rozporządzenia niniejszego wojewódzkie biuro Funduszu Pracy będzie oznaczone wyrazem "biuro", a związek samorządowy lub inna instytucja prawnopubliczna - wyrazami "instytucja zastępcza".
Zarządzenie, wymienione w § 1 ust. (1), powinno zawierać:
1)
powołanie się na opinię władzy nadzorczej (§ 1 ust. (1)) względnie na decyzję Ministra Opieki Społecznej (§ 1 ust. (2));
2)
upoważnienie instytucji zastępczej do wykonywania w imieniu biura powierzonych jej czynności;
3)
określenie przedmiotowego i terytorialnego zakresu działania instytucji zastępczej;
4)
wymienienie uprawnień i obowiązków instytucji zastępczej w zakresie powierzonych jej czynności;
5)
określenie wysokości wynagrodzenia (§ 5 ust. (1) i (2)).
(1)
Instytucja zastępcza powinna wykonywać powierzone jej czynności zgodnie z instrukcjami i zarządzeniami biura.
(2)
Zarządzenia biura natury ogólnej w zakresie czynności wymienionych w § 1 ust. (1) pkt 3) i 4), wymagają uprzedniego uzgodnienia z wojewodą (Komisarzem Rządu na m. st. Warszawę).
(1)
Za wykonywanie czynności w zakresie zabezpieczenia robotników na wypadek bezrobocia, w szczególności: za prowadzenie wypłaty zasiłków, rejestracji, ewidencji i kontroli zgłaszających się o zasiłki - instytucja zastępcza otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość ustala się w zależności od zakresu wykonywanych czynności. Wynagrodzenie to nie może przekraczać 3% sumy zasiłków wypłaconych w okresie obrachunkowym.
(2)
Za wykonywanie czynności w zakresie publicznego pośrednictwa pracy i kontroli pracowników umysłowych, pobierających świadczenia na wypadek braku pracy, instytucja zastępcza otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie przekraczającej 50% wynagrodzenia, przypadającego w myśl ust. (1).
(3)
Czynności w zakresie przewidzianym w § 1 ust. (1) pkt 3) i 4) instytucja zastępcza wykonywa w zasadzie bezpłatnie; jednak Minister Opieki Społecznej może na wniosek Dyrektora Funduszu Pracy przyznać instytucji zastępczej ryczałtowe wynagrodzenie za te czynności.
(1)
Biuro kontroluje działalność instytucji zastępczej w zakresie powierzonych czynności oraz udziela instrukcyj i wydaje zarządzenia uzgadniając je - jeżeli dotyczą spraw natury ogólnej - z wojewodą (Komisarzem Rządu na m. st. Warszawę).
(2)
W razie niestosowania się instytucji zastępczej do instrukcyj bądź zarządzeń biura w zakresie powierzonych czynności, biuro wnosi zażalenie do władz nadzorczych tej instytucji.
(1)
Minister Opieki Społecznej może zwolnić instytucję zastępczą na jej wniosek od wykonywania powierzonych czynności; gdy jednak chodzi o zwolnienie od tych czynności związku samorządowego - Minister Opieki Społecznej działa w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
(2)
Wniosek o zwolnienie od wykonywania powierzonych czynności instytucja zastępcza przedstawia za pośrednictwem władzy nadzorczej Ministrowi Opieki Społecznej, odpis zaś wniosku kieruje do Dyrektora Funduszu Pracy.
(1)
Rozporządzenie niniejsze nie narusza uchwał i umów dotyczących powierzenia instytucjom zastępczym przez zarządy obwodowe Funduszu Bezrobocia czynności w zakresie zabezpieczenia na wypadek bezrobocia.
(2)
Uchwały, wymienione w ust. (1), zachowują moc do chwili: 1) zastąpienia ich przez zarządzenia wydane według przepisów § 1 ust. (1) i (2) lub 2) cofnięcia stosownie do § 1 ust. (3) upoważnienia do wykonywania czynności, udzielonego instytucji zastępczej przez zarząd obwodowy Funduszu Bezrobocia, bądź też 3) zwolnienia instytucji zastępczej od wykonywania tych czynności stosownie do § 7.
W okresie lat trzech od wejścia w życie rozporządzenia niniejszego Minister Opieki Społecznej może na wniosek Dyrektora Funduszu Pracy przyznawać instytucjom zastępczym na obszarze województwa śląskiego wyższe od określonego w § 5 ust. (2) wynagrodzenie za wykonywanie czynności w zakresie publicznego pośrednictwa pracy i kontroli pracowników umysłowych.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1938 r.
(2)
Jednocześnie traci moc rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej z dnia 8 września 1932 r., wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, w sprawie postępowania zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia przy powierzaniu swych czynności gminom miejskim i wiejskim, powiatowym związkom komunalnym, kasom chorych i innym instytucjom społecznym oraz państwowym urzędom pośrednictwa pracy (Dz. U. R. P. Nr 97, poz. 836).