Postępowanie zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia przy powierzaniu swych czynności gminom miejskim i wiejskim, powiatowym związkom komunalnym, kasom chorych i innym instytucjom społecznym oraz państwowym urzędom pośrednictwa pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.97.836

Akt utracił moc
Wersja od: 8 listopada 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 8 września 1932 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie postępowania zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia przy powierzaniu swych czynności gminom miejskim i wiejskim, powiatowym związkom komunalnym, kasom chorych i innym instytucjom społecznym oraz państwowym urzędom pośrednictwa pracy.

Na podstawie art. 26 ustęp 2 i art. 41 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 650), której tekst jednolity ogłoszony został w załączniku do obwieszczenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 24 czerwca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 555), zarządza się co następuje:
W razie uznania przez zarząd obwodowy Funduszu Bezrobocia za wskazane powierzenie swych czynności gminie lub powiatowemu związkowi komunalnemu na mocy art. 22 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia zarząd obwodowy winien:
a)
zasięgnąć w tej sprawie opinji władz nadzorczych gminy lub powiatowego związku komunalnego, po otrzymaniu tej opinji sporządzić szczegółowo umotywowany wniosek i odesłać go wraz z aktami sprawy do Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia, dla powzięcia w tej sprawie ostatecznej decyzji;
b)
po otrzymaniu od Zarządu Głównego decyzji, upoważniającej zarząd obwodowy do powierzania wykonywania swych czynności danej gminie lub danemu powiatowemu związkowi komunalnemu, niezwłocznie powziąć w tej sprawie odnośną uchwałę całkowicie w swej treści uzgodnioną z decyzją Zarządu Głównego i uchwałę tę doręczyć gminie lub powiatowemu związkowi komunalnemu do wiadomości i wykonania.
Uchwała zarządu obwodowego, powierzająca wykonywanie jego czynności danej gminie lub powiatowemu związkowi komunalnemu, zawierać winna:
a)
upoważnienie danej gminy lub powiatowego związku komunalnego do wykonywania w imieniu zarządu obwodowego powierzonych czynności Funduszu Bezrobocia z powołaniem się na art. 22 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia i niniejsze rozporządzenie;
b)
ścisłe wymienienie przysługujących gminie lub powiatowemu związkowi komunalnemu uprawnień, wypływających z tytułu wykonywania powierzonych im czynności;
c)
oświadczenie, że gmina lub powiatowy związek komunalny za wykonywanie czynności powierzonych przez zarząd obwodowy otrzyma od Funduszu Bezrobocia wynagrodzenie tytułem zwrotu istotnie poniesionych niezbędnych kosztów w formie odsetek od ogólnej sumy wypłat po sprawdzeniu wydatków przez zarząd obwodowy Funduszu Bezrobocia. Wysokość wynagrodzenia nie może przekraczać 3% od ogólnej sumy wypłat, uskutecznionych w odnośnym okresie czasu za pośrednictwem gminy lub powiatowego związku komunalnego na rachunek Funduszu Bezrobocia;
d)
stwierdzenie, że gmina lub powiatowy związek komunalny powierzone jej czynności wykonywać winna zgodnie z instrukcjami, jakie od zarządu obwodowego otrzyma; nadto, że gmina lub powiatowy związek komunalny obowiązana jest wykonywać wszelkie zlecenia zarządu obwodowego z wykonywaniem przepisów ustawy ściśle związane;
e)
oświadczenie, że na gminie lub powiatowym związku komunalnym ciąży całkowita materjalna odpowiedzialność za powierzone jej przez zarząd obwodowy pieniądze na wypłatę zasiłków;
f)
ścisłe oznaczenie terenu działania i
g)
polecenie prowadzenia odrębnej rachunkowości w zakresie czynności powierzonych w myśl wskazań Funduszu Bezrobocia.
Po przekazaniu gminie lub powiatowemu związkowi komunalnemu swych czynności, zarząd obwodowy winien nadzorować działalność gmin lub powiatowego związku komunalnego w zakresie wykonywania powierzonych funkcyj, a wszelkiego rodzaju trudności i niedokładności usuwać, udzielając gminie lub powiatowemu związkowi komunalnemu odpowiednich wskazań i wyjaśnień.
W wypadku, gdyby gmina lub powiatowy związek komunalny powierzone czynności wykonywały niedbale, ewentualnie od wykonywania poszczególnych zleceń, w zakres akcji zabezpieczeniowej wchodzących, uchylały się, natenczas zarząd obwodowy winien niezwłocznie wnieść o tem zażalenie do władzy nadzorczej gminy lub powiatowego związku komunalnego.
W razie, gdyby w myśl art. 24 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia gmina lub powiatowy związek komunalny powzięły uchwałę o zwrócenie się z prośba do Ministra Opieki Społecznej o zwolnienie od wykonywania czynności, przez zarząd obwodowy powierzonych, gmina lub powiatowy związek komunalny winny odpis swej prośby przesłać zarządowi obwodowemu, który skieruje ją wraz z własnym co do tego wnioskiem do Zarządu Głównego.
W razie powierzenia swych czynności kasie chorych lub innej instytucji społecznej o charakterze publiczno-prawnym, zarząd obwodowy winien wejść z nią w układy i sporządzić umowę, którą wraz z własnym wnioskiem w tej sprawie winien odesłać do Zarządu Głównego dla uzyskania z jego strony zgody.
Umowa pomiędzy zarządem obwodowym a daną instytucją (§ 6) ma być sporządzona na piśmie, podpisana przez przewodniczącego i dwóch członków zarządu obwodowego i zawierać winna:
a)
upoważnienie danej instytucji do wykonywania w imieniu zarządu obwodowego powierzonych jej czynności Funduszu Bezrobocia z powołaniem się na art. 22 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia i niniejsze rozporządzenie;
b)
ścisłe wymienienie przysługujących danej instytucji uprawnień, wypływających z tytułu wykonywania powierzonych jej czynności;
c)
zobowiązanie danej instytucji do wykonywania powierzonych jej czynności zgodnie z instrukcjami jakie od zarządu obwodowego otrzyma, jak również zobowiązanie do wykonywania wszelkich innych zleceń zarządu obwodowego, umową nieprzewidzianych, lecz z wykonywaniem przepisów ustawy ściśle związanych;
d)
ścisłe określenie warunków wynagrodzenia w wysokości wskazanej w punkcie c) § 2 niniejszego rozporządzenia;
e)
oświadczenie danej instytucji, że przyjmuje na siebie całkowitą materjalną odpowiedzialność za powierzone jej przez zarząd obwodowy pieniądze na wypłatę zasiłków i za prawidłowość dokonanych wypłat;
f)
ścisłe określenie terenu działania i
g)
zobowiązanie instytucji do prowadzenia odrębnej rachunkowości dla czynności powierzonych w myśl wskazań Funduszu Bezrobocia.
Wydatki państwowych urzędów pośrednictwa pracy i ich oddziałów, faktycznie dokonywane na rzecz Funduszu Bezrobocia, pokrywane są przez zarządy obwodowe, W szczególności państwowe urzędy pośrednictwa pracy, lub też ich oddziały, otrzymują od Funduszu Bezrobocia zwrot części swoich faktycznych wydatków biurowych, o ile Fundusz Bezrobocia otrzymuje od tych urzędów stale pewne świadczenia jak: wspólny lokal, światło, opał i t. p.
Personel państwowych urzędów pośrednictwa pracy, lub też ich oddziałów, nie wyłączając kierowników, może otrzymywać od Funduszu Bezrobocia, za sprawowanie w godzinach pozabiurowych powierzonych im przez zarządy obwodowe dodatkowych czynności na rzecz Funduszu Bezrobocia, wynagrodzenie w formie ustalonej przez organa centralne Funduszu Bezrobocia w porozumieniu z Ministerstwem Opieki Społecznej.
W razie niemożności wykonania przez państwowe urzędy pośrednictwa pracy lub też ich oddziały w granicach posiadanych etatów, powierzanych im przez zarządy obwodowe Funduszu Bezrobocia czynności Fundusz Bezrobocia:
a)
przydziela państwowym urzędom pośrednictwa pracy lub też ich oddziałom, do prac wykonywanych na rzecz Funduszu Bezrobocia, swoich pracowników, którzy w zakresie wykonywanych czynności podlegają kierownikom państwowych urzędów pośrednictwa pracy, lub też ich oddziałów, służbowo zależąc od Dyrekcji Funduszu Bezrobocia;
b)
lub też przyznaje ryczałt, stosownie do zapotrzebowania Ministerstwa Opieki Społecznej, na koszty powiększenia etatów stanowisk kierowniczych w państwowych urzędach pośrednictwa pracy lub też w ich oddziałach.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z tem, iż umowy zawarte dotychczas przez zarządy obwodowe z powiatowemi związkami komunalnemi (wydziałami i radami powiatowemi) zostaną zastąpione przez uchwały zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia po upływie okresu ważności umowy lub po rozwiązaniu umowy.