§ 5. - Postępowanie z zagranicznemi przesyłkami listowemi, zawierającemi towary podlegające ocleniu, lub których przywóz jest zabroniony.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.60.428

Akt utracił moc
Wersja od: 17 czerwca 1925 r.
§  5.
a) Jeśli adresat zgłosi się w urzędzie pocztowo-celnym w celu osobistej interwencji przy cleniu zamkniętej przesyłki listowej (par. 4 p. a) i zgodzi się na jej otwarcie, to organ celny, po sprawdzeniu tożsamości osoby, otwiera w urzędzie celnym przesyłkę w obecności adresata oraz funkcjonarjusza urzędu pocztowo-celnego i po załatwieniu formalności celnych, zwraca ją urzędowi pocztowo-celnemu lub postępuje z towarami, których przywóz jest zabroniony, według przepisów obowiązujących.

Zwróconą przez urząd celny przesyłkę listową, urząd pocztowo-celny wydaje adresatowi za pokwitowaniem i uiszczeniem ewentualnie przypadających należytości.

b)
Jeśli adresat nadeśle oświadczenie, wskazane w par. 4 p. b) to urząd pocztowo-celny w jego zastępstwie interwenjuje przy cleniu przesyłki a po dokonanej rewizji celnej, o ile sam nie jest urzędem oddawczym, przekazuje przesyłkę przepisowo zamkniętą do właściwego urzędu oddawczego celem doręczenia adresatowi za pokwitowaniem i uiszczeniem ewentualnie przypadających należytości.

W obu powyższych wypadkach organom celnym i pocztowym, interwenjującym przy cleniu przesyłki, nie wolno wglądać w treść korespondencji znajdującej się w przesyłce.