Postępowanie z zagranicznemi przesyłkami listowemi, zawierającemi towary podlegające ocleniu, lub których przywóz jest zabroniony.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.60.428

Akt utracił moc
Wersja od: 17 czerwca 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ SKARBU
z dnia 22 maja 1925 r.
o postępowaniu z zagranicznemi przesyłkami listowemi, zawierającemi towary podlegające ocleniu, lub których przywóz jest zabroniony.

Na zasadzie art. 15 i 48 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584), art. 1 rozporządzenia Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej (Dz. U. R. P. № 51, (poz. 314) w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 6 sierpnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 73, poz. 727) i art. 21 rozporządzenia Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej (Dz. U. R. P. № 51, poz. 314), ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. w przedmiocie uregulowania stosunków celnych (Dz. U. R. P. № 80, poz. 777) oraz art. 18 Międzynarodowej Konwencji Pocztowej Madryckiej z dnia 30 listopada 1920 r. ratyfikowanej ustawą z dnia 22 września 1922 r. (Dz. U. R. P. № 85, poz. 760) a ogłoszonej w Dz U. R. P. z 1923 r. № 108, poz. 845, zarządza się co następuje:
Pocztowe urzędy wymiany, otrzymujące zagraniczne przesyłki listowe, segregują je przy udziale urzędników celnych. Urzędnicy celni orzekają, które przesyłki listowe mają być poddane rewizji celnej.
Rewizji celnej podlegają:
a)
przesyłki listowe zamknięte, zaopatrzone przez nadawcę na stronie adresowej nalepką o treści, zezwalającej na otwarcie przesyłki i poddanie jej rewizji celnej,
b)
przesyłki listowe otwarte, zawierające towary, które podlegają ocleniu lub których przywóz jest zabroniony,
c)
przesyłki listowe zamknięte, nieodpowiadające postanowieniom w p. a), a zakwalifikowane przez organa celne do rewizji celnej ze względu na zachodzące uzasadnione podejrzenie, że zawierają towary, które podlegają ocleniu lub, których przywóz jest zabroniony.
Pocztowy urząd wymiany przekazuje przesyłki listowe podlegające rewizji celnej do urzędu pocztowo-celnego, w którego okręgu położony jest pocztowy urząd oddawczy przesyłki.
W wypadkach wskazanych w § 2 p. a) i b) rewizja celna przesyłek listowych odbywa się z urzędu, wyjąwszy, gdy adresat zastrzeże sobie osobistą interwencję przy cleniu.

W wypadku wskazanym w § 2 p. c) urząd pocztowo-celny wzywa pisemnie adresata za pośrednictwem właściwego urzędu pocztowego, aby w terminie 14 dni, licząc od daty wezwania:

a)
zgłosił się osobiście w celu interwencji przy cleniu odnośnej przesyłki listowej w urzędzie celnym, względnie
b)
nadesłał oświadczenie, upoważniające urząd pocztowo-celny do zastąpienia go przy odprawie celnej i otwarciu przesyłki w urzędzie celnym.

Podpis na oświadczeniu winien być uwierzytelniony przez urząd posługujący się publiczną pieczęcią, o ile adresat nie złożył oświadczenia na zawiadomieniu przesłanem mu przez urząd pocztowy.

a) Jeśli adresat zgłosi się w urzędzie pocztowo-celnym w celu osobistej interwencji przy cleniu zamkniętej przesyłki listowej (par. 4 p. a) i zgodzi się na jej otwarcie, to organ celny, po sprawdzeniu tożsamości osoby, otwiera w urzędzie celnym przesyłkę w obecności adresata oraz funkcjonarjusza urzędu pocztowo-celnego i po załatwieniu formalności celnych, zwraca ją urzędowi pocztowo-celnemu lub postępuje z towarami, których przywóz jest zabroniony, według przepisów obowiązujących.

Zwróconą przez urząd celny przesyłkę listową, urząd pocztowo-celny wydaje adresatowi za pokwitowaniem i uiszczeniem ewentualnie przypadających należytości.

b)
Jeśli adresat nadeśle oświadczenie, wskazane w par. 4 p. b) to urząd pocztowo-celny w jego zastępstwie interwenjuje przy cleniu przesyłki a po dokonanej rewizji celnej, o ile sam nie jest urzędem oddawczym, przekazuje przesyłkę przepisowo zamkniętą do właściwego urzędu oddawczego celem doręczenia adresatowi za pokwitowaniem i uiszczeniem ewentualnie przypadających należytości.

W obu powyższych wypadkach organom celnym i pocztowym, interwenjującym przy cleniu przesyłki, nie wolno wglądać w treść korespondencji znajdującej się w przesyłce.

W wypadkach, gdy adresat w terminie określonym nie dopełnił jednego z warunków podanych w par. 4 niniejszego rozporządzenia lub odmówi otwarcia przesyłki, zwraca się przesyłkę do miejsca nadania.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 14 dni po ogłoszeniu na całym obszarze Rzeczypospolitej. Jednocześnie uchyla się przepisy sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.