Rozdział 5 - Obserwowanie i rejestrowanie obrazu i dźwięku - Postępowanie przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2535

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 listopada 2023 r.

Rozdział  5

Obserwowanie i rejestrowanie obrazu i dźwięku

§  15.  [Sposoby obserwowania i rejestrowania obrazu lub dźwięku zdarzeń]
1. 
Policjant podczas czynności służbowych wykonuje uprawnienie do obserwowania i rejestrowania obrazu lub dźwięku zdarzeń w sposób:
1)
bezpośredni - w przypadku obecności w miejscu prowadzenia obserwacji i rejestracji obrazu lub dźwięku zdarzeń;
2)
zdalny - przy użyciu urządzeń teleinformatycznych przekazujących obraz lub dźwięk zdarzeń na odległość.
2. 
Uprawnienie do obserwowania i rejestrowania obrazu lub dźwięku zdarzeń jest realizowane jawnie lub przy użyciu metod uniemożliwiających osobom nieupoważnionym ustalenie faktu prowadzenia obserwacji i rejestracji.
§  16.  [Dokumentowanie czynności obserwowania i rejestrowania obrazu lub dźwięku zdarzeń]
Policjant dokumentuje, w postaci papierowej lub elektronicznej, czynności służbowe, o których mowa w § 15, stosownie do okoliczności i wyników obserwacji oraz dyspozycji uprawnionego podmiotu decydującego o podjęciu obserwacji, określając miejsce i czas ich rozpoczęcia i zakończenia oraz rodzaj użytych środków technicznych.
§  17.  [Zabezpieczenie zapisanego obrazu i dźwięku]
1. 
Zapis obrazu i dźwięku przechowuje się na informatycznym nośniku danych w sposób zapewniający jego poufność i integralność oraz ochronę przed jego utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem.
2. 
Za prawidłowe zabezpieczenie zapisanego obrazu i dźwięku przed utratą, uszkodzeniem, zniekształceniem lub nieuprawnionym ujawnieniem odpowiada kierownik jednostki organizacyjnej Policji lub upoważniona przez niego osoba.
3. 
W przypadku utraty, zniszczenia lub uszkodzenia informatycznego nośnika danych lub utraty, uszkodzenia, zniekształcenia lub nieuprawnionego ujawnienia zapisu obrazu lub dźwięku powiadamia się o tym kierownika jednostki organizacyjnej Policji.
§  18.  [Odtwarzanie zapisanego obrazu i dźwięku]
W celu prezentacji obrazu lub dźwięku z przebiegu utrwalonej czynności służbowej zapis odtwarza się za pomocą przeznaczonego do tego celu urządzenia; podczas odtwarzania można użyć urządzenia korygującego lub wzmacniającego utrwalony obraz lub dźwięk.
§  19.  [Kopiowanie zapisanego obrazu i dźwięku]
1. 
Zapis obrazu i dźwięku kopiuje się na informatyczny nośnik danych w sposób zapewniający jego poufność i integralność oraz ochronę przed jego utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem.
2. 
Przy każdorazowym wykonywaniu kopii obrazu lub dźwięku zapis kopiuje się bezpośrednio z nośnika pierwotnego albo wtórnego, chyba że nie jest to możliwe z powodu utraty, zniszczenia lub uszkodzenia tego nośnika, lub utraty, uszkodzenia lub zniekształcenia utrwalonego na nim zapisu - w takim przypadku wykonuje się kopię z kopii obrazu lub dźwięku sporządzonej na potrzeby postępowania, o którym mowa w art. 15b ustawy.
3. 
Kopię zapisu obrazu lub dźwięku sporządza kierownik jednostki organizacyjnej Policji lub upoważniona przez niego osoba.
4. 
Każde wykonanie kopii zapisu obrazu lub dźwięku odnotowuje się w ewidencji przekazanych zapisów obrazów i dźwięków, prowadzonej we właściwej jednostce organizacyjnej Policji.