Rozdział 2 - Zgłoszenie przedsiębiorstwa. - Postępowanie akcyzowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.29.123

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1947 r.

Rozdział  2.

Zgłoszenie przedsiębiorstwa.

1.
Kto ubiega się o zezwolenie na wyrób, przerób lub zużywanie do celów przemysłowych produktów akcyzowych oraz na prowadzenie wolnych składów tych produktów, powinien wnieść podanie do urzędu akcyzowego.
2.
Podanie powinno określać:
1)
siedzibę i rodzaj przedsiębiorstwa;
2)
przewidywaną zdolność produkcyjną bądź przewidywane zużycie produktów akcyzowych albo przewidywaną pojemność magazynów lub obrót produktu akcyzowego;
3)
czy na pomieszczenie przedsiębiorstwa mają być wniesione nowe budowle, czy też zamierzone jest użycie na ten cel istniejących budynków i których;
4)
w jakim terminie od daty wydania zezwolenia przedsiębiorstwo ma być uruchomione;
5)
jakie kwalifikacje fachowe posiada petent oraz czy zamierza przedsiębiorstwo prowadzić sam, czy też wspólnie z innymi osobami.
3.
Jeżeli podanie wnosi osoba lub firma, wpisana do rejestru handlowego, powinna dołączyć wyciąg z tego rejestru, poświadczony nie dawniej niż 7 dni przed datą złożenia podania.
1.
Przedsiębiorca, zamierzający przystąpić na podstawie otrzymanego zezwolenia lub potwierdzonego zgłoszenia do wyrobu, przerobu, zużycia lub magazynowania produktów akcyzowych w nowozbudowanym lub czynnym poprzednio przedsiębiorstwie obowiązany jest na 30 dni przed uruchomieniem przedsiębiorstwa złożyć urzędowi akcyzowemu szczegółowy opis wszystkich budynków i pomieszczeń, wchodzących w skład przedsiębiorstwa, oraz opis technicznego urządzenia.
2.
Opis ten powinien być sporządzony w dwu egzemplarzach i zawierać dane co do przeznaczenia każdego z oddziałów oraz wyszczególnienie znajdujących się w przedsiębiorstwie maszyn, aparatów i przyrządów.
3.
Do opisu należy dołączyć:
1)
plan sytuacyjny wytwórni z uwidocznieniem należących do niej budynków i pomieszczeń;
2)
plan budynków, w których odbywać się będzie wyrób, przerób lub zużycie, z oznaczeniem oddzielnie dla każdego piętra rozkładu wszystkich oddziałów wytwórni i znajdujących się w nich aparatów, maszyn, naczyń oraz przyrządów;
3)
wykaz wszystkich naczyń, przeznaczonych do wyrobu oraz do przechowywania produktów akcyzowych z podaniem ich kształtów oraz wymiarów geometrycznych i pojemności w litrach;
4)
opis postępowania technicznego z uwzględnieniem norm zużycia surowców i produktów akcyzowych oraz ewentualnego powrotnego uzyskiwania produktu akcyzowego;
5)
nazwisko i imię oraz miejsce zamieszkania ewentualnego zastępcy przedsiębiorcy oraz kierownika technicznego, jeżeli ustanowienie kierownika technicznego wymaga zatwierdzenia urzędu akcyzowego;
6)
zaświadczenie władzy przemysłowej, że przedsiębiorstwo odpowiada przepisom o zdrowotności i bezpieczeństwie pracy;
7)
wypis z rejestru handlowego, o ile firma jest zarejestrowana.
1.
Zmiany w urządzeniu i opisie postępowania technicznego sprawdzonego przedsiębiorstwa mogą być dokonywane tylko w trybie, określonym w art. 18-20.
2.
W wyjątkowym przypadku można dokonać bez uprzedniego zawiadomienia urzędu akcyzowego zmian w urządzeniu w czasie ruchu przedsiębiorstwa; jednakże w takim przypadku zmiana powinna być bezzwłocznie zgłoszona urzędowi akcyzowemu.
3.
Jeżeli zmiana, o której mowa w ust. 2, miałaby dotyczyć urządzeń lub pomieszczeń, urzędowo zabezpieczonych, można ją przeprowadzić tylko w obecności dwóch świadków, spisując odpowiedni protokół, który należy bezzwłocznie przesłać za pośrednictwem kontroli akcyzowej urzędowi akcyzowemu wraz ze zgłoszeniem przeprowadzonej zmiany.
4.
O wszelkich zmianach, podlegających ujawnieniu w rejestrze handlowym, oraz o zmianie osoby przedsiębiorcy, jego zastępcy lub kierownika technicznego należy najpóźniej w ciągu trzech dni zawiadomić urząd akcyzowy.
5.
W razie zmiany osoby przedsiębiorcy nowy przedsiębiorca, po uzyskaniu zezwolenia, o ile zezwolenie takie jest wymagane, jest obowiązany złożyć pisemne oświadczenie, że dane, zawarte w aktach sprawdzenia przedsiębiorstwa, nie uległy zmianie albo zgłosić wniosek o ponowne sprawdzenie.