Rozdział 1 - Przedsiębiorca, zastępca, kierownik techniczny, pracownik. - Postępowanie akcyzowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.29.123

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1947 r.

Rozdział  1.

Przedsiębiorca, zastępca, kierownik techniczny, pracownik.

1.
Przedsiębiorcą zakładu wyrobu, przerobu, zużycia, magazynowania, rozlewu lub sprzedaży produktu akcyzowego jest osoba fizyczna lub prawna, która ten produkt bądź sama, bądź przez inną osobę na swój rachunek wyrabia, przerabia, zużywa do celów przemysłowych, magazynuje, rozlewa lub sprzedaje.
2.
Za przedsiębiorcę uważa się również osobę, prowadzącą rozlew lub sprzedaż artykułu, wyrobionego przy użyciu produktu akcyzowego, o ile powyższe czynności podlegają nadzorowi akcyzowemu w myśl przepisów prawa akcyzowego.
1.
Zastępcą przedsiębiorcy jest ten, kto działa w imieniu przedsiębiorcy i na jego rachunek.
2.
Ustanowienie zastępcy przedsiębiorcy jest konieczne wówczas, gdy przedsiębiorstwo należy do osoby prawnej lub takiej osoby fizycznej, która z jakichkolwiek powodów nie może wypełniać osobiście lub nie wypełnia ciążących na niej obowiązków.
3.
Zastępcę zatwierdza urząd akcyzowy na warunkach, które określa Minister Skarbu w drodze rozporządzenia.
1.
Każdy zakład wyrobu, przerobu lub zużycia produktów akcyzowych powinien być prowadzony przez kierownika technicznego. Może nim być sam przedsiębiorca lub jego zastępca.
2.
Minister Skarbu określa w drodze rozporządzenia, w jakich zakładach i na jakich warunkach kierownik techniczny powinien być zatwierdzony przez urząd akcyzowy.
3.
Kierownik techniczny powinien w granicach swoich obowiązków przestrzegać przepisów dekretu niniejszego oraz wydanych na jego podstawie rozporządzeń.

Za pracownika przedsiębiorstwa akcyzowego lub zakładu sprzedaży uważa się osobę, zatrudnioną w tym przedsiębiorstwie lub zakładzie.

Przedsiębiorca, zastępca, kierownik techniczny i pracownicy są obowiązani w zakresie przepisów dekretu niniejszego i wydanych na jego podstawie rozporządzeń udzielać organom władz akcyzowych wszelkich wyjaśnień i pomocy.

Wszystkie zgłoszenia, podania i inne dokumenty, przeznaczone dla władz akcyzowych oraz ich organów, mogą być podpisywane wyłącznie przez przedsiębiorcę lub jego zastępcę.

1.
Władza akcyzowa może zażądać usunięcia z przedsiębiorstwa zastępcy, kierownika technicznego lub pracownika, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne z powodu uszczuplenia dochodów Skarbu Państwa.
2.
Jeżeli na żądanie władzy akcyzowej usunięcie osób, wymienionych w ust. 1, nie nastąpi w terminie, wyznaczonym przez tę władzę, wówczas władza ta może zarządzić wstrzymanie ruchu przedsiębiorstwa.

Władza akcyzowa jest uprawniona również do wstrzymania ruchu, jeżeli przedsiębiorca, na którym ciąży obowiązek ustanowienia i zgłoszenia zastępcy i kierownika technicznego, nie uczyni tego w ciągu dni czternastu, licząc od dnia następnego po doręczeniu wezwania.

1.
W razie wszczęcia postępowania karnego przeciwko osobom kierującym przedsiębiorstwem z powodu uszczuplenia dochodów Skarbu Państwa, władza akcyzowa może orzec wstrzymanie przydziału produktów akcyzowych do czasu prawomocnego zakończenia postępowania karnego.
2.
Władza akcyzowa może po uprawomocnieniu się skazującego wyroku (orzeczenia karnego) cofnąć przedsiębiorstwu przydział produktów akcyzowych lub odmówić dalszych przydziałów.