Art. 9. - Porozumienie wiedeńskie ustanawiające międzynarodową klasyfikację elementów graficznych znaków. Wiedeń.1973.06.16.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.172.1669

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 marca 1997 r.
Artykuł  9

Finanse

(1)
(a) Związek Szczególny posiada budżet.

(b) Budżet Związku Szczególnego obejmuje własne wpływy i wydatki Związku Szczególnego, jego wkład do wspólnego budżetu wydatków związków administrowanych przez Organizację oraz, kiedy ma to zastosowanie, kwotę oddaną do dyspozycji budżetu Konferencji Organizacji.

(c) Wydatki niezwiązane wyłącznie z działalnością Związku Szczególnego, ale związane również z działalnością jednego lub kilku innych związków administrowanych przez Organizację, uważa się za wydatki wspólne związków. Udział Związku Szczególnego w takich wspólnych wydatkach jest proporcjonalny do korzyści, jakie Związek Szczególny uzyskuje z tych wydatków.

(2)
Budżet Związku Szczególnego sporządza się z należytym uwzględnieniem wymogów koordynacji z budżetami innych związków administrowanych przez Organizację.
(3)
Budżet Związku Szczególnego finansowany jest z następujących źródeł:

(i) składek wnoszonych przez państwa Związku Szczególnego;

(ii) opłat i kwot należnych za usługi świadczone przez Biuro Międzynarodowe w sprawach Związku Szczególnego;

(iii) sprzedaży publikacji Biura Międzynarodowego dotyczących Związku Szczególnego lub honorariów za takie publikacje;

(iv) darowizn, zapisów i subwencji;

(v) czynszów, odsetek i różnych innych dochodów.

(4)
(a) Dla celów ustalenia składki, o której mowa w ustępie (3) punkt (i), każde państwo Związku Szczególnego należy do tej samej klasy, do której należy w Związku Paryskim Ochrony Własności Przemysłowej, i płaci roczną składkę na podstawie tej samej liczby jednostek, jaka została ustalona dla tej klasy w tym Związku.

(b) Wysokość rocznej składki każdego państwa Związku Szczególnego pozostaje w tej samej proporcji do całkowitej sumy, jaka ma zostać wniesiona do budżetu Związku Szczególnego przez wszystkie państwa, w jakiej liczba jej jednostek pozostaje do całkowitej liczby jednostek wszystkich państw wnoszących składki.

(c) Składki stają się wymagalne 1 stycznia każdego roku.

(d) Państwo, które zalega z wnoszeniem składek, nie może korzystać z prawa do głosowania w żadnym organie Związku Szczególnego, jeżeli kwota jego zaległości równa się lub przewyższa kwotę składek należną od niego za poprzednie dwa pełne lata. Jednakże którykolwiek z organów Związku Szczególnego może zezwolić takiemu państwu na dalsze korzystanie z prawa do głosowania w tym organie, jeśli i tak długo, jak pozostaje on w przekonaniu, że zwłoka we wniesieniu składki spowodowana jest wystąpieniem wyjątkowych i niedających się uniknąć okoliczności.

(e) Jeżeli budżet nie zostanie przyjęty przed rozpoczęciem nowego okresu obrachunkowego, pozostanie on, tak jak przewidują to przepisy finansowe, na tym samym poziomie co budżet roku poprzedniego.

(5)
Wysokość opłat i kwot należnych za usługi świadczone przez Biuro Międzynarodowe w sprawach Związku Szczególnego ustala i zgłasza Zgromadzeniu Dyrektor Generalny.
(6)
(a) Związek Szczególny posiada roboczy fundusz kapitałowy, powstały przez wniesienie przez każde państwo Związku Szczególnego jednorazowej wpłaty. Jeżeli fundusz jest niewystarczający, Zgromadzenie podejmuje decyzję o jego zwiększeniu.

(b) Wysokość wstępnej wpłaty każdego państwa na rzecz wspomnianego funduszu lub udział danego państwa w jego zwiększeniu będzie procentem składki tego państwa za rok, w którym fundusz został utworzony lub podjęta została decyzja o jego zwiększeniu.

(c) Procent ten oraz warunki płatności ustala Zgromadzenie na podstawie propozycji Dyrektora Generalnego i po wysłuchaniu opinii Komitetu Koordynacyjnego Organizacji.

(7)
(a) W umowie o siedzibie, zawartej z państwem, na którego terytorium Organizacja ma swoją siedzibę, należy przewidzieć, że kiedy fundusz jest niewystarczający, państwo to udziela pożyczek. Wysokość takich pożyczek oraz warunki ich udzielania są każdorazowo przedmiotem odrębnych umów między tym państwem a Organizacją.

(b) Państwo, o którym mowa w literze (a), oraz Organizacja mają prawo wypowiedzenia zobowiązania co do udzielania pożyczek, w drodze pisemnego powiadomienia. Wypowiedzenie staje się skuteczne trzy lata od zakończenia roku, w którym dokonano powiadomienia.

(8)
Urzędowej kontroli rachunków dokonuje jedno lub kilka państw Związku Szczególnego bądź, zgodnie z przepisami finansowymi, rewidenci kontroli zewnętrznej. Wyznacza ich, za ich zgodą, Zgromadzenie.