Art. 5. - Porozumienie wiedeńskie ustanawiające międzynarodową klasyfikację elementów graficznych znaków. Wiedeń.1973.06.16.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.172.1669

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 marca 1997 r.
Artykuł  5

Komitet Ekspertów

(1)
Tworzy się Komitet Ekspertów, w którym reprezentowane jest każde państwo Związku Szczególnego.
(2)
(a) Dyrektor Generalny może zaprosić, a jeśli wnosi o to Komitet Ekspertów, zaprasza na posiedzenia Komitetu Ekspertów, w charakterze obserwatorów, państwa niebędące członkami Związku Szczególnego, które są członkami Organizacji lub stroną Konwencji paryskiej o ochronie własności przemysłowej.

(b) Dyrektor Generalny zaprasza na posiedzenia Komitetu Ekspertów, w charakterze obserwatorów, organizacje międzyrządowe specjalizujące się w dziedzinie znaków, w których przynajmniej jedno państwo członkowskie jest stroną niniejszego porozumienia.

(c) Dyrektor Generalny może zaprosić, a kiedy wnosi o to Komitet Ekspertów, zaprasza do udziału w dyskusjach, w interesującym ich zakresie, przedstawicieli innych organizacji międzyrządowych i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

(3)
Komitet Ekspertów:

(i) dokonuje zmian i uzupełnień do Klasyfikacji elementów graficznych;

(ii) kieruje zalecenia do państw Związku Szczególnego, w celu ułatwienia stosowania Klasyfikacji elementów graficznych i popierania jej jednolitego stosowania;

(iii) podejmuje wszelkie inne działania, które nie pociągają następstw finansowych dla budżetu Związku Szczególnego lub Organizacji, a przyczyniają się do ułatwienia stosowania Klasyfikacji elementów graficznych przez państwa rozwijające się;

(iv) ma prawo powoływać podkomitety i grupy robocze.

(4)
Komitet Ekspertów przyjmuje własne zasady postępowania. Przewidziana jest w nich możliwość udziału w posiedzeniach podkomitetów i grup roboczych Komitetu Ekspertów, tych organizacji międzyrządowych, o których mowa w ustępie (2) litera (b), które mogą wnieść znaczny wkład w rozwój Klasyfikacji elementów graficznych.
(5)
Propozycje zmian lub uzupełnień w Klasyfikacji elementów graficznych może wnosić właściwy organ każdego państwa Związku Szczególnego, Biuro Międzynarodowe, każda organizacja międzyrządowa reprezentowana w Komitecie Ekspertów, stosownie do ustępu (2) litera (b), oraz jakiekolwiek państwo lub organizacja specjalnie poproszona przez Komitet Ekspertów o przedłożenie takich propozycji. Propozycje te przekazuje się do Biura Międzynarodowego, które przedkłada je członkom Komitetu Ekspertów i obserwatorom, nie później niż dwa miesiące przed sesją Komitetu Ekspertów, na której wspomniane propozycje mają być rozpatrywane.
(6)
(a) Każde państwo członkowskie Komitetu Ekspertów posiada jeden głos.

(b) Decyzje Komitetu Ekspertów podejmowane są zwykłą większością głosów państw reprezentowanych i głosujących.

(c) Każda decyzja podjęta przez jedną piątą głosów państw reprezentowanych i głosujących, powodująca zmiany w podstawowej strukturze Klasyfikacji elementów graficznych lub wymagająca istotnej ilości przeklasyfikowań, wymaga większości trzech czwartych głosów państw reprezentowanych i głosujących.

(d) Wstrzymania się od głosu nie uznaje się za oddanie głosu.