Oddział 3 - Oddłużenie związków samorządowych w postępowaniu przed komisjami i Urzędem Rozjemczym. - Poprawa gospodarki i finansów związków samorządowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.94.846

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1937 r.

3.

Oddłużenie związków samorządowych w postępowaniu przed komisjami i Urzędem Rozjemczym.

(1)
Komisja wszczyna postępowanie oddłużeniowe na wniosek interesowanego związku samorządowego, na wniosek władzy nadzorczej związku samorządowego, na wniosek Centralnej Komisji, na wniosek wierzyciela, jak również z własnej inicjatywy.
(2)
Postępowanie oddłużeniowe powinno być wszczęte przed dniem 1 kwietnia 1936 r.; wszczęte po tym terminie nie ma skutków prawnych.
(3)
Komisja może umorzyć postępowanie, jeżeli uzna, że dłużny związek samorządowy jest zdolny do wywiązywania się z zobowiązań. W takim przypadku nowy wniosek o wszczęcie postępowania oddłużeniowego może być zgłoszony Centralnej Komisji.

(1)
Plan oddłużenia, ustalony przez komisję, może przewidywać:
1)
całkowite lub częściowe umorzenie zaległych odsetek: obniżenie umownej stopy oprocentowania nie niżej jednak 41/2% w stosunku rocznym; w przypadkach szczególnych, uzasadnionych wyjątkową sytuacją finansową związku samorządowego, obniżenie umownej stopy oprocentowania, nie niżej jednak 3% w stosunku rocznym, oraz odroczenie, bądź zwolnienie od płatności odsetek na okres do lat 5, z wyjątkiem oprocentowania i płatności odsetek z tytułu samorządowych pożyczek emisyjnych;
2)
rozłożenie spłaty kapitału na raty: wierzytelności krótkoterminowych nie dłużej niż na lat 10, długoterminowych nie dłużej niż na lat 50, oraz zawieszenie spłaty kapitału wierzytelności nie dłużej jednak niż na lat 5;
3)
w przypadkach szczególnych, uzasadnionych wyjątkową sytuacją finansową związku samorządowego, zmniejszenie kapitału wierzytelności, z wyjątkiem wierzytelności instytucyj kredytowych, wierzytelności zabezpieczonych hipoteką umowną, wierzytelności z tytułu samorządowych pożyczek emisyjnych oraz wierzytelności zagranicznych.
(2)
Plan oddłużenia obejmować może wszelkie zobowiązania finansowe związków samorządowych, zobowiązania zakładów i przedsiębiorstw tych związków, chociażby te zakłady i przedsiębiorstwa wyposażone były w osobowość prawa publicznego lub prywatnego, z wyjątkiem objętych art. 14 ust. (2) pkt. 3) zobowiązań z tytułu pożyczek, emitowanych przez związki samorządowe na rynku zagranicznym.
3)
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególną sytuacją związku samorządowego, Centralna Komisja może - po wszczęciu postępowania oddłużeniowego - na wniosek komisji zawiesić jednorazowo na okres do 6 miesięcy egzekucję zobowiązań prywatno-prawnych, z wyjątkiem zobowiązań z tytułu pożyczek zagranicznych i samorządowych pożyczek emisyjnych.

Centralna Komisja stosuje przy postępowaniu oddłużeniowem odpowiednio zasady, ustalone dla postępowania komisyj, z wyjątkiem zasady, ustalonej w art. 17 ust. (2), o ile postępowanie oddłużeniowe było już wszczęte przez komisję.

(1) 14
Jeżeli w ciągu 4 tygodni od daty ogłoszenia przez komisję w dzienniku wojewódzkim planu oddłużenia związku samorządowego strony interesowane nie wniosą sprzeciwu, komisja postanowieniem stwierdza, że plan oddłużenia jest prawomocny i stanowi układ, obowiązujący strony jak układ w sądowem postępowaniu układowem. Postanowienie to komisja ogłasza w dzienniku wojewódzkim.
(2)
przypadku zgłoszenia sprzeciwu plan oddłużenia będzie rozpatrzony przez Centralną Komisję. Centralna Komisja bądź zatwierdza plan oddłużenia, bądź ustala nowy plan oddłużenia. Centralna Komisja może zatwierdzić plan oddłużenia tylko wówczas, jeżeli wierzyciele sprzeciwiający się reprezentują nie więcej niż 1/4 sumy wierzytelności, objętej planem oddłużenia.
(3)
Od postanowienia Centralnej Komisji niema żadnego środka prawnego.
(1) 15
Jeżeli w ciągu 4 tygodni od dnia ogłoszenia przez Centralną Komisję w dzienniku wojewódzkim planu oddłużenia związku samorządowego strony interesowane nie wniosą sprzeciwu lub jeżeli wierzyciele sprzeciwiający się reprezentują nie więcej niż 1/4 ogólnej sumy wierzytelności, Centralna Komisja postanowieniem stwierdza, że plan oddłużenia jest prawomocny i stanowi układ, obowiązujący strony jak układ w sądowem postępowaniu układowem. Postanowienie to Centralna Komisja ogłasza w dzienniku wojewódzkim.
(2)
Od postanowienia Centralnej Komisji niema żadnego środka prawnego.
(1)
Urząd Rozjemczy orzeka w sprawach wniesionych przez Centralną Komisję, W tych sprawach orzekać może ulgi w spłacie długów oraz redukcję sumy dłużnej w zakresie, przewidzianym w art. 18 ust. (1).
(2) 16
Orzeczenia Urzędu Rozjemczego dotyczyć mogą wszelkich zobowiązań finansowych związków samorządowych, zobowiązań zakładów i przedsiębiorstw tych związków, chociażby te zakłady i przedsiębiorstwa wyposażone były w osobowość prawa publicznego lub prywatnego, z wyjątkiem zobowiązań zobowiązań objętych art. 14 ust. (2) pkt. 3) oraz zobowiązań z tytułu pożyczek, emitowanych przez związki samorządowe na rynku zagranicznym.
(3)
Orzeczenia Urzędu Rozjemczego są ostateczne i stanowią tytuł egzekucyjny.

Urząd Rozjemczy może nakładać grzywny do 1.000 zł za odmowę złożenia wyjaśnień lub dowodów, albo za nieusprawiedliwione niestawiennictwo osoby wezwanej.

Postępowaniem oddłużeniowem w myśl art. 17-23 objęte będą zobowiązania finansowe związków samorządowych i ich zakładów i przedsiębiorstw, powstałe przed dniem 1 kwietnia 1934 r.

1)
Decyzja Centralnej Komisji, powzięta w myśl art. 14 ust. (2) pkt. 3) oraz prawomocny plan oddłużenia stanowią plan obsługi długów związku samorządowego.
(2)
Związki samorządowe obowiązane są do corocznego wstawiania do budżetów zwyczajnych sum, przewidzianych planem obsługi długów.
(3)
Należności objęte planem obsługi długów mają pierwszeństwo zaspakajania przed zobowiązaniami, zaciągniętemi przez związek samorządowy po wszczęciu postępowania oddłużeniowego.
(4)
Władza nadzorcza na wniosek wierzyciela może dochody związku samorządowego z określonych źródeł przeznaczyć w potrzebnej wysokości na spłatę sum, przewidzianych w planie obsługi długów; dochody te będą wolne od zajęć za jakiekolwiek zobowiązania związku samorządowego.
5)
Przełożeni związków samorządowych odpowiadają służbowo i materjalnie za zawinione przez nich szkody i straty poniesione przez wierzycieli z powodu niewykonania planu obsługi długów.
12 Art. 18 zmieniony przez art. 1 pkt 5 dekretu z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz.U.35.82.506) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 listopada 1935 r.
13 Art. 20 zmieniony przez art. 1 pkt 7 dekretu z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz.U.35.82.506) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 listopada 1935 r.
14 Art. 20 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 6 dekretu z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz.U.35.82.506) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 listopada 1935 r.
15 Art. 21 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 6 dekretu z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz.U.35.82.506) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 listopada 1935 r.
16 Art. 22 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 8 dekretu z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz.U.35.82.506) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 listopada 1935 r.
17 Art. 24 zmieniony przez art. 1 pkt 9 dekretu z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz.U.35.82.506) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 listopada 1935 r.
18 Art. 25 zmieniony przez art. 1 pkt 10 dekretu z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz.U.35.82.506) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 listopada 1935 r.