Oddział 2 - Komisje oszczędnościowo - oddłużeniowe i Urząd Rozjemczy. - Poprawa gospodarki i finansów związków samorządowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.94.846

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1937 r.

2.

Komisje oszczędnościowo - oddłużeniowe i Urząd Rozjemczy.

(1) 3
Dla celów oddłużenia i obniżenia kosztów administracji poszczególnych związków samorządowych powołuje się komisje oszczędnościowo-oddłużeniowe dla samorządu przy urzędach wojewódzkich, z wyjątkiem Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego, Centralną Komisję Oszczędnościowo-Oddłużeniową dla Samorządu - przy Ministrze Skarbu, oraz Urząd Rozjemczy do Spraw Kredytowych Samorządu Terytorjalnego z siedzibą w Warszawie.
(2)
W dalszym ciągu rozporządzenia niniejszego komisje oszczędnościowo-oddłużeniowe dla samorządu będą nazywane komisjami, Centralna Komisja Oszczędnościowo - Oddłużeniowa dla Samorządu - Centralną Komisją, a Urząd Rozjemczy do Spraw Kredytowych Samorządu Terytorjalnego - Urzędem Rozjemczym.
(1)
W skład komisji wchodzą: przewodniczący, powołany, na wniosek Przewodniczącego Centralnej Komisji, przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Ministrem Przemysłu i Handlu; po jednym - przedstawiciele Ministrów: Spraw Wewnętrznych, Skarbu i Przemysłu i Handlu; dwóch przedstawicieli rady wojewódzkiej (w województwach zachodnich - sejmiku wojewódzkiego, w województwach południowych - wydziału wojewódzkiego); członkowie, powołani przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Ministrem Przemysłu i Handlu na wniosek przewodniczącego komisji.
(2) 4
Szczegółową organizację oraz tryb postępowania komisyj ustalą Ministrowie: Spraw Wewnętrznych, Skarbu oraz Przemysłu i Handlu.
(1)
Do kompetencji komisji w zakresie akcji oszczędnościowej należy składanie właściwej władzy nadzorczej i Centralnej Komisji:
1)
wniosków co do obniżenia kosztów administracji ogólnej działów specjalnych oraz kosztów administracji wszelkich urządzeń, zakładów i przedsiębiorstw związku samorządowego;
2)
wniosków co do zracjonalizowania metod pracy w poszczególnych działach samorządu terytorjalnego.
(2)
Do kompetencji komisji w zakresie akcji oddłużeniowej należy:
1)
ustalanie planów oddłużenia poszczególnych związków samorządowych oraz uzgadnianie tych planów z wierzycielami i dłużnemi związkami samorządowemi po wysłuchaniu stron;
2)
wszelkie sprawy, związane z ustaleniem planu oddłużeniowego, o ile nie są zastrzeżone innym organom.
(1)
Zakres działania komisji obejmuje wszystkie związki samorządu terytorjalnego na obszarze danego województwa oraz wszystkie urządzenia, zakłady i przedsiębiorstwa tych związków, chociażby były wyposażone w osobowość prawa publicznego lub prywatnego, oraz w zakresie akcji oszczędnościowej - zakłady i przedsiębiorstwa wyposażone w osobowość prawa prywatnego, jeżeli w ich kapitale zakładowym uczestniczą związki samorządowe co najmniej w połowie.
(2)
Zakres działania komisji obejmuje również związki międzykomunalne oraz ich urządzenia, zakłady i przedsiębiorstwa. W stosunku do urządzeń, zakładów i przedsiębiorstw oraz związków między-komunalnych, w których uczestniczą związki samorządowe z terenu różnych województw, właściwe są komisje tych województw, na których terenie znajduje się urządzenie, zakład, przedsiębiorstwo lub ma siedzibę związek międzykomunalny.

(1)
W skład Centralnej Komisji wchodzą: Przewodniczący i dwaj Zastępcy Przewodniczącego, powołani przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych; po jednym- przedstawiciele Ministrów: Spraw Wewnętrznych, Skarbu, Opieki Społecznej i Przemysłu i Handlu oraz po jednym zastępcy przedstawicieli tych Ministrów; członkowie, powołani przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Ministrem Przemysłu i Handlu na wniosek Przewodniczącego Centralnej Komisji.
2)
Uchwały Centralnej Komisji w sprawach, o których mowa w art. 14 ust. (2), zapadają w kompletach złożonych z 7 członków; w skład kompletu muszą wchodzić Przewodniczący lub Zastępca Przewodniczącego oraz przedstawiciele Ministrów: Spraw Wewnętrznych, Skarbu i Opieki Społecznej lub ich zastępcy.
(3)
Szczegółową organizację oraz tryb postępowania Centralnej Komisji ustalą Ministrowie Skarbu i Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.
(1)
Do kompetencji Centralnej Komisji w zakresie akcji oszczędnościowej należy:
1) 6
badanie opinji i wniosków komisyj w zakresie akcji oszczędnościowej; zgłaszanie Ministrowi Skarbu i Ministrowi Spraw Wewnętrznych wniosków w sprawach zmniejszenia wydatków samorządowych oraz zracjonalizowania metod pracy w poszczególnych działach samorządu terytorjalnego; udzielanie instrukcyj komisjom w zakresie akcji oszczędnościowej;
2)
wszelkie sprawy, związane z akcją oszczędnościową, o ile nie są zastrzeżone innym organom.
(2)
Do kompetencji Centralnej Komisji w zakresie akcji oddłużeniowej należy:
1) 7
rozpatrywanie planów oddłużenia, nieuzgodnionych przez komisje z wierzycielami i dłużnemi związkami samorządowemi, ustalanie planów oddłużenia, uzgadnianie ich z wierzycielami i dłużnemi związkami samorządowemi po wysłuchaniu stron;
2) 8
zatwierdzanie planów oddłużenia;
3) 9
orzekanie ulg w spłacie zobowiązań związków samorządowych wobec Skarbu Państwa, funduszów państwowych, instytucyj ubezpieczeń społecznych oraz innych instytucyj publiczno-prawnych, Banku Gospodarstwa Krajowego, Państwowego Banku Rolnego i banków komunalnych;
4)
udzielanie instrukcyj komisjom w zakresie akcji oddłużeniowej;
5)
wszelkie sprawy, związane z ustaleniem planu oddłużenia, o ile nie są zastrzeżone innym organom.
3) 10
Jeżeli orzeczenie Centralnej Komisji dotyczy sum z lokat instytucyj prawa publicznego w Banku Gospodarstwa Krajowego lub w bankach komunalnych, użytych zgodnie z przeznaczeniem na kredyty dla danego związku samorządowego, Centralna Komisja może postanowić, że orzeczona ulga stosuje się do tych lokat.
(4) 11
Zakres działania Centralnej Komisji rozciąga się na cały obszar Państwa, z tem, że w sprawach wymienionych w ust. (1) i w ust. (2) Centralna Komisja będzie właściwa dla obszaru województwa śląskiego, jeżeli ustawodawstwo śląskie wprowadzi komisję oszczędnościowo - oddłużeniową dla województwa śląskiego i podporządkuje ją Centralnej Komisji.
(1)
W skład Urzędu Rozjemczego wchodzą; Przewodniczący, powołany przez Ministra Sprawiedliwości z grona sędziów Sądu Najwyższego; członkowie w liczbie 4 na każdą sesję, powołani przez Ministra Sprawiedliwości po 2 z list kandydatów, zgłoszonych: jedna przez Ministra Spraw Wewnętrznych, druga przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.
(2)
Szczegółową organizację oraz tryb postępowania Urzędu Rozjemczego ustali rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Przemysłu i Handlu.
(1)
Koszty, związane z funkcjonowaniem komisyj, ponoszą związki samorządowe; koszty, związane z funkcjonowaniem Centralnej Komisji i Urzędu Rozjemczego, ponosi Skarb Państwa.
(2)
Sposób pokrywania kosztów, wymienionych w ust. (1), oraz ich wysokość ustalać będzie Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Sprawiedliwości.
3 Art. 9 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 7 maja 1936 r. (Dz.U.36.36.278) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 8 maja 1936 r.
4 Z dniem 1 kwietnia 1937 r. wygasają kompetencje komisji oszczędnościowo-oddłużeniowych dla samorządu przy urzędach wojewódzkich, w zakresie ustalania planów oddłużenia związków samorządowych, zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 29 marca 1937 r. o zakończeniu akcji oddłużenia związków samorządowych (Dz.U.37.24.151).
5 Art. 13:

-zmieniony przez art. 1 pkt 3 dekretu z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz.U.35.82.506) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 listopada 1935 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 7 maja 1936 r. (Dz.U.36.36.278) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 8 maja 1936 r.

6 Art. 14 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 3 dekretu z dnia 7 maja 1936 r. (Dz.U.36.36.278) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 8 maja 1936 r.
7 Z dniem 1 lipca 1937 r. wygasają kompetencje Centralnej Komisji Oszczędnościowo-Oddłużeniowej dla Samorządu przy Ministrze Skarbu w zakresie ustalania i zatwierdzania planów oddłużenia, zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. b) ustawy z dnia 29 marca 1937 r. o zakończeniu akcji oddłużenia związków samorządowych (Dz.U.37.24.151).
8 Z dniem 1 lipca 1937 r. wygasają kompetencje Centralnej Komisji Oszczędnościowo-Oddłużeniowej dla Samorządu przy Ministrze Skarbu w zakresie ustalania i zatwierdzania planów oddłużenia, zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. b) ustawy z dnia 29 marca 1937 r. o zakończeniu akcji oddłużenia związków samorządowych (Dz.U.37.24.151).
9 Art. 14 ust. 2 pkt 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 dekretu z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz.U.35.82.506) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 listopada 1935 r.

Z dniem 1 maja 1937 r. wygasają kompetencje Centralnej Komisji Oszczędnościowo-Oddłużeniowej dla Samorządu przy Ministrze Skarbu co do orzekania ulg, jednakże w sprawach spłaty zobowiązań związków samorządowych, istniejących na obszarze województwa śląskiego, zobowiązań związków międzykomunalnych oraz zobowiązań miast: Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Częstochowa, Radom, Kielce, Lublin, Piotrków Trybunalski, Zgierz, Otwock i Ostrów Wielkopolski, Centralna Komisja Oszczędnościowo-Oddłużeniowa może do dnia 1 lipca 1937 r. orzekać ulgi w dotychczasowym zakresie (ustalanie warunków spłaty należności, rozkładanie spłaty na raty, obniżanie oprocentowania, umarzanie odsetek, odsetek zwłoki i innych należności ubocznych, zwalnianie od płacenia odsetek na przyszłość, wreszcie częściowe lub całkowite umarzanie należności), zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. a) ustawy z dnia 29 marca 1937 r. o zakończeniu akcji oddłużenia związków samorządowych (Dz.U.37.24.151).

10 Art. 14 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 4 dekretu z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz.U.35.82.506) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 listopada 1935 r.
11 Art. 14 ust. 4 zmieniony i według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 4 dekretu z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz.U.35.82.506) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 listopada 1935 r.