Art. 9. - Popieranie rozbudowy i rozwoju gospodarczego miasta i portu Gdyni oraz powiatu morskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.42.285 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 15 kwietnia 1938 r.
Art.  9. 5

Osobom fizycznym i prawnym, prowadzącym prawidłowe księgi w rozumieniu art. 81 ordynacji podatkowej (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 14, poz. 134), które w okresie czasu do końca 1939 r. założą w Gdyni lub w powiecie morskim nowe przedsiębiorstwa przemysłowe, handlu towarowego, komunikacyjne, składowe, ekspedycyjne, maklerskie i połowów morskich, lub też dokonają w już istniejących w Gdyni przedsiębiorstwach tego rodzaju inwestycyj, przez nabycie i zainstalowanie nowych maszyn i urządzeń, nabycie statków lub ich wyposażeń, albo też przez wzniesienie nowych lub dobudowę istniejących budynków przemysłowych, handlu towarowego i składowych, potrąca się z dochodu, podlegającego opodatkowaniu według działu I ustawy o państwowym podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 2, poz. 6), sumy wydatkowane na te inwestycje.

Potrącenia w myśl ustępu poprzedzającego można dokonać z dochodu roku operacyjnego (obrotowego), w którym inwestycyj dokonano, oraz z dochodu następnych 4 lat. Potrącenia dokonywa się, zależnie od woli osoby uprawnionej, w jednym roku albo w dwa lub więcej z wymienionych 5 lat.

Pobierany na podstawie art. 24 ustawy o państwowym podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 2, poz. 6) dodatek na rzecz związków samorządowych oblicza się od całego osiągniętego dochodu bez uwzględnienia potrąceń, przewidzianych w ustępach poprzedzających.

Pozostały po potrąceniu dochód podlega opodatkowaniu według tej stopy procentowej, jaka przypadnie od osiągniętego dochodu bez potrąceń, przewidzianych w ust. 1.

5 Art. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 marca 1937 r. (Dz.U.37.27.190) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1937 r.