Rozdział 3 - Formy i tryb udzielania pomocy w celu ratowania i pomocy w celu restrukturyzacji - Pomoc publiczna udzielona w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.1756 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 25 października 2016 r.

Rozdział  3

Formy i tryb udzielania pomocy w celu ratowania i pomocy w celu restrukturyzacji

§  13. 
1. 
Pomoc w celu ratowania i tymczasowa pomoc na restrukturyzację są udzielane przez ministra w formie pożyczki.
2. 
W celu obliczenia kwoty pożyczki stosuje się następujące wzory:
1)
w przypadku pomocy w celu ratowania:

2)
w przypadku tymczasowej pomocy na restrukturyzację:

w których poszczególne symbole oznaczają:

t - oznaczenie roku obrotowego poprzedzającego przyznanie lub zgłoszenie pomocy,

EBITt - wynik finansowy z działalności operacyjnej za ostatni rok obrotowy poprzedzający przyznanie lub zgłoszenie pomocy,

At - amortyzację za ostatni rok obrotowy poprzedzający przyznanie lub zgłoszenie pomocy,

(kapitał obrotowyt - kapitał obrotowyt-1;) - zmianę stanu kapitału obrotowego - różnicę między poziomem kapitału obrotowego w ostatnim roku obrotowym poprzedzającym przyznanie lub zgłoszenie pomocy a poziomem kapitału obrotowego w roku obrotowym wcześniejszym niż rok poprzedzający przyznanie lub zgłoszenie pomocy; stan kapitału obrotowego w danym roku oblicza się jako różnicę między aktywami obrotowymi a zobowiązaniami krótkoterminowymi.

3. 
W przypadku gdy wynik zastosowania wzoru jest liczbą ujemną, wysokość pomocy w celu ratowania lub wysokość tymczasowej pomocy na restrukturyzację nie może być wyższa od wartości bezwzględnej uzyskanego wyniku, chyba że przedsiębiorca w sposób pisemny należycie wykaże konieczność udzielenia pożyczki w wyższej kwocie.
4. 
W przypadku gdy wynik zastosowania wzoru jest liczbą dodatnią, wysokość pomocy w celu ratowania lub wysokość tymczasowej pomocy na restrukturyzację jest uzależniona od przedstawienia przez przedsiębiorcę szczegółowego wyjaśnienia wykazującego, że znajduje się on w trudnej sytuacji ekonomicznej, oraz uzasadniającego konieczność uzyskania pożyczki we wnioskowanej kwocie.
§  14. 
1. 
Okres spłaty pożyczki udzielonej jako pomoc w celu ratowania nie może być dłuższy niż 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia przez Komisję Europejską tej pomocy, a w przypadku, o którym mowa w § 26, od dnia udzielenia pomocy w celu ratowania.
2. 
W przypadku przedsiębiorcy znajdującego się w trudnej sytuacji okres, o którym mowa w ust. 1, może ulec przedłużeniu do czasu zatwierdzenia przez Komisję Europejską pomocy na restrukturyzację.
3. 
Stopa oprocentowania pożyczki, o której mowa w ust. 1, jest nie mniejsza niż stopa bazowa powiększona o 4 punkty procentowe.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, od dnia złożenia planu restrukturyzacji oprocentowanie pożyczki zostaje zwiększone o co najmniej 0,5 punktu procentowego w stosunku do wartości określonej w ust. 3.
5. 
W przypadku gdy stopa oprocentowania pożyczki, obliczona zgodnie z ust. 3 i 4, nie odpowiada oprocentowaniu instrumentów dłużnych, które przedsiębiorca pozyskał albo mógł pozyskać na warunkach rynkowych przed złożeniem wniosku o udzielenie pomocy, możliwe jest zastosowanie innej stopy oprocentowania pożyczki, odzwierciedlającej wiarygodność kredytową przedsiębiorcy. Możliwość ta nie istnieje w przypadku, o którym mowa w § 26.
§  15. 
1. 
Okres spłaty pożyczki udzielonej jako tymczasowa pomoc na restrukturyzację nie może być dłuższy niż 18 miesięcy od dnia udzielenia pomocy albo, jeżeli bezpośrednio przed udzieleniem tymczasowej pomocy na restrukturyzację była udzielona pomoc w celu ratowania, okres ten nie może być dłuższy niż 18 miesięcy od dnia zatwierdzenia przez Komisję Europejską pomocy w celu ratowania, a w przypadku, o którym mowa w § 26, od dnia udzielenia pomocy w celu ratowania.
2. 
Stopa oprocentowania pożyczki, o której mowa w ust. 1, jest nie mniejsza niż stopa bazowa powiększona o 4 punkty procentowe, przy czym po upływie 12 miesięcy od udzielenia pomocy oprocentowanie zostaje zwiększone o co najmniej 0,5 punktu procentowego.
3. 
Jeżeli tymczasowa pomoc na restrukturyzację jest poprzedzona bezpośrednio pomocą w celu ratowania, okres pomocy w celu ratowania wlicza się do okresu 12 miesięcy, o którym mowa w ust. 2.
4. 
W odniesieniu do przedsiębiorcy znajdującego się w trudnej sytuacji, w przypadku, o którym mowa w § 26, okres, o którym mowa w ust. 1, może ulec przedłużeniu do czasu udzielenia pomocy na restrukturyzację.
§  16. 
1. 
Pomoc na restrukturyzację jest udzielana przez ministra w formie:
1)
pożyczki;
2)
(uchylony);
3)
dopłaty w przypadku, o którym mowa w art. 20a ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2016 r. poz. 981 i 1174);
4)
objęcia akcji lub udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym albo udziału w podwyższeniu kapitału zakładowego przez podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów lub akcji;
5)
objęcia obligacji;
6)
zmiany terminów spłaty zobowiązań wobec ministra;
7)
konwersji pożyczki, udzielonej jako pomoc w celu ratowania, na udziały lub akcje przedsiębiorcy.
2. 
Forma pomocy na restrukturyzację jest uzależniona od sytuacji przedsiębiorcy, a jej wybór jest dokonywany po przeprowadzeniu analizy złożonego wniosku. Wybór formy pomocy powinien być adekwatny do problemu, który ma rozwiązać.
§  17. 
1. 
Minister udziela pomocy w celu ratowania lub pomocy w celu restrukturyzacji na pisemny wniosek przedsiębiorcy, zwany dalej "wnioskiem".
2. 
Wzór wniosku o udzielenie:
1)
pomocy w celu ratowania - określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
tymczasowej pomocy na restrukturyzację - określa załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
pomocy na restrukturyzację - określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Do wniosku przedsiębiorca dołącza:
1)
umowę spółki, akt założycielski, statut lub inny dokument, na podstawie którego przedsiębiorca został utworzony;
2)
aktualny odpis z właściwego rejestru, do którego przedsiębiorca jest wpisany;
3)
sprawozdania finansowe za ostatnie 2 lata obrotowe, sporządzone zgodnie z przepisami o rachunkowości, o ile przedsiębiorca był obowiązany do ich sporządzenia;
4)
opinie i raporty biegłego rewidenta z badania sprawozdań finansowych za ostatnie 2 lata obrotowe, o ile podlegały one badaniu;
5)
skonsolidowane sprawozdania finansowe za ostatnie 2 lata obrotowe, sporządzone zgodnie z przepisami o rachunkowości, o ile przedsiębiorca był obowiązany do ich sporządzenia;
6)
opinie i raporty biegłego rewidenta z badania skonsolidowanych sprawozdań finansowych za ostatnie 2 lata obrotowe, o ile podlegały one badaniu;
7)
analizę i ocenę sytuacji finansowej przedsiębiorcy za ostatnie 2 lata obrotowe;
8)
plan restrukturyzacji - w przypadku wniosku o pomoc na restrukturyzację;
9)
uproszczony plan restrukturyzacji - w przypadku wniosku o tymczasową pomoc na restrukturyzację;
10)
informację o otrzymanej pomocy w celu ratowania lub pomocy w celu restrukturyzacji, która zawiera datę i podstawę prawną udzielenia pomocy, wielkość pomocy wyrażoną w kwocie nominalnej i ekwiwalencie dotacji brutto, formę i przeznaczenie tej pomocy, albo informację o nieotrzymaniu takiej pomocy, w okresie ostatnich:
a)
5 lat - w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych oznaczającej wytwarzanie płodów ziemi i produktów pochodzących z chowu zwierząt wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, bez poddawania ich jakiemukolwiek dalszemu przetwarzaniu zmieniającemu właściwości tych produktów,
b)
10 lat - w przypadku innych niż wymienieni w lit. a przedsiębiorców;
11)
informację dodatkową, której wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
4. 
Kopie dokumentów załączonych do wniosku przedsiębiorca potwierdza za zgodność z oryginałem. Minister może zażądać dostarczenia dokumentów w oryginale.
§  18. 
1. 
Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami składa się bezpośrednio w urzędzie obsługującym ministra albo przesyła drogą pocztową.
2. 
W przypadku nieprawidłowego wypełnienia wniosku lub złożenia go bez wymaganych załączników minister wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
3. 
W przypadku nieuzupełnienia wniosku w terminie, o którym mowa w ust. 2, minister pozostawia wniosek bez rozpoznania.
4. 
O sposobie rozpatrzenia wniosku minister informuje przedsiębiorcę.
§  19. 
W przypadku gdy plan restrukturyzacji przewiduje uzyskanie pomocy również od innych podmiotów publicznych, minister występuje do tych podmiotów o przedłożenie opinii o możliwości udzielenia pomocy na zasadach określonych w tym planie.
§  20. 
1. 
Minister ocenia zgodność wniosku z warunkami udzielenia pomocy określonymi w rozporządzeniu.
2. 
Przed udzieleniem pomocy minister ocenia także zasadność jej udzielenia, uwzględniając:
1)
priorytety wyznaczone w rządowych programach restrukturyzacji określonych sektorów gospodarki;
2)
przewidywaną efektywność ekonomiczną przedsiębiorcy po przeprowadzeniu procesu restrukturyzacji - w przypadku pomocy na restrukturyzację;
3)
wielkość zatrudnienia;
4)
prognozy w zakresie podaży i popytu na rynku, na którym przedsiębiorca prowadzi działalność;
5)
lokalizację prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności;
6)
kolejność złożenia wniosków.
3. 
Minister udziela pomocy do wysokości środków przeznaczonych na ten cel w planie finansowym państwowego funduszu celowego utworzonego na podstawie art. 56 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji.
§  21. 
1. 
Udzielenie pomocy w celu ratowania lub pomocy w celu restrukturyzacji następuje przez zawarcie przez ministra umowy z przedsiębiorcą.
2. 
Umowa, o której mowa w ust. 1, określa w szczególności wielkość, formę i przeznaczenie pomocy, jak również zobowiązania przedsiębiorcy, w tym do:
1)
wykorzystania pomocy zgodnie z jej przeznaczeniem, w tym, w przypadku pomocy na restrukturyzację, pełnego wdrożenia planu restrukturyzacji;
2)
przedkładania okresowych sprawozdań z wykorzystania udzielonej pomocy i jej efektów oraz sprawozdań z realizacji planu restrukturyzacji, wymaganych decyzją Komisji Europejskiej zatwierdzającej pomoc;
3)
przedłożenia, w przypadku pomocy na restrukturyzację, po zakończeniu okresu restrukturyzacji, opinii i raportu biegłego rewidenta z badania wykorzystania przyznanych środków oraz oceny uzyskanych w jej wyniku efektów;
4)
zwrotu kwoty stanowiącej równowartość udzielonej pomocy wraz z odsetkami na zasadach określonych w rozporządzeniu wymienionym w § 9 ust. 1 w przypadku stwierdzenia przez ministra, że:
a)
umowa, na podstawie której udzielono pomocy, została zawarta w oparciu o nieprawdziwe dane, przekazane przez przedsiębiorcę korzystającego z pomocy, lub
b)
udzielana przedsiębiorcy pomoc jest wykorzystywana lub została wykorzystana niezgodnie z jej przeznaczeniem;
5)
nieskorzystania w okresie trwania pomocy w celu ratowania lub pomocy w celu restrukturyzacji z innej pomocy publicznej niż pomoc w celu ratowania lub pomoc w celu restrukturyzacji lub pomoc w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, przyznawanej przedsiębiorstwom zobowiązanym do wykonywania usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym;
6)
złożenia stosownego zabezpieczenia.
3. 
W przypadku pomocy w celu restrukturyzacji plan restrukturyzacji albo uproszczony plan restrukturyzacji stanowi integralną część umowy, o której mowa w ust. 1.
§  22. 
1. 
Minister zatwierdza plan restrukturyzacji i uproszczony plan restrukturyzacji oraz ich zmiany.
2. 
W przypadku indywidualnej pomocy na restrukturyzację zatwierdzenie, o którym mowa w ust. 1, jest dokonywane przed notyfikacją do Komisji Europejskiej, zwaną dalej "notyfikacją", z wyjątkiem przypadku, gdy zmiana planu restrukturyzacji nie stanowi zmiany pomocy, o której mowa w art. 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. poz. 404, z 2008 r. poz. 585, z 2010 r. poz. 99, z 2011 r. poz. 1381 oraz z 2015 r. poz. 1830), i gdy zatwierdzenie jest dokonywane przed zmianą umowy o udzielenie pomocy.
§  23. 
1. 
Przedsiębiorca inny niż mały lub średni, któremu udzielono pomocy w celu ratowania, w terminie 4 miesięcy od dnia wydania przez Komisję Europejską decyzji o zatwierdzeniu tej pomocy przedkłada ministrowi:
1)
do zatwierdzenia:
a)
plan restrukturyzacji, jeżeli ubiega się o pomoc na restrukturyzację, albo
b)
plan likwidacji albo
2)
oświadczenie o planowanej spłacie pożyczki w terminie, o którym mowa w § 14 ust. 1.
2. 
Przedsiębiorca mały lub średni, któremu udzielono pomocy w celu ratowania, w terminie 4 miesięcy od dnia zatwierdzenia przez Komisję Europejską pomocy w celu ratowania, a w przypadku, o którym mowa w § 26, od dnia udzielenia tej pomocy przedkłada ministrowi:
1)
do zatwierdzenia:
a)
uproszczony plan restrukturyzacji, jeżeli ubiega się o tymczasową pomoc na restrukturyzację, albo
b)
plan restrukturyzacji, jeżeli ubiega się o pomoc na restrukturyzację, albo
c)
plan likwidacji, albo
2)
oświadczenie o planowanej spłacie pożyczki w terminie, o którym mowa w § 14 ust. 1.
3. 
Minister, w terminie 5 miesięcy od dnia zatwierdzenia przez Komisję Europejską pomocy w celu ratowania, a w przypadku, o którym mowa w § 26, od dnia jej udzielenia, zatwierdza plan wymieniony w ust. 1 lub 2 albo odmawia zatwierdzenia tego planu.
4. 
W przypadku niezłożenia planu wymienionego w ust. 1 lub 2 albo odmowy jego zatwierdzenia przez ministra przedsiębiorca dokonuje spłaty pożyczki w celu ratowania w terminie 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia przez Komisję Europejską pomocy w celu ratowania, a w przypadku, o którym mowa w § 26, od dnia udzielenia tej pomocy.
5. 
Wraz z planem restrukturyzacji albo uproszczonym planem restrukturyzacji przedsiębiorca składa odpowiedni wniosek o udzielenie pomocy w celu restrukturyzacji.
§  24. 
1. 
Przedsiębiorca, któremu udzielono tymczasowej pomocy na restrukturyzację, w terminie 15 miesięcy od dnia udzielenia tymczasowej pomocy na restrukturyzację albo, jeżeli bezpośrednio przed udzieleniem tymczasowej pomocy na restrukturyzację była udzielona pomoc w celu ratowania, w terminie 15 miesięcy od dnia zatwierdzenia przez Komisję Europejską pomocy w celu ratowania, a w przypadku, o którym mowa w § 26, od dnia udzielenia tej pomocy przedkłada ministrowi:
1)
do zatwierdzenia:
a)
plan restrukturyzacji, jeżeli ubiega się o pomoc na restrukturyzację, albo
b)
plan likwidacji albo
2)
oświadczenie o planowanej spłacie pożyczki w terminie, o którym mowa w § 15 ust. 1.
2. 
W przypadku niezłożenia albo odmowy zatwierdzenia przez ministra planu wymienionego w ust. 1 przedsiębiorca dokonuje spłaty pożyczki w terminie 18 miesięcy od dnia udzielenia tymczasowej pomocy na restrukturyzację albo, jeżeli bezpośrednio przed udzieleniem tymczasowej pomocy na restrukturyzację była udzielona pomoc w celu ratowania, w terminie 18 miesięcy od dnia zatwierdzenia przez Komisję Europejską pomocy w celu ratowania, a w przypadku, o którym mowa w § 26, od dnia udzielenia tej pomocy.
§  25. 
Pomoc w celu ratowania oraz pomoc na restrukturyzację podlegają notyfikacji Komisji Europejskiej, z zastrzeżeniem § 26.
§  26. 
Pomoc w celu ratowania, tymczasowa pomoc na restrukturyzację oraz pomoc na restrukturyzację są udzielane bez indywidualnej notyfikacji do Komisji Europejskiej w okresie wskazanym w decyzji Komisji Europejskiej wydanej na podstawie art. 4 ust. 3 albo art. 7 ust. 3 lub 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 z dnia 22 marca 1999 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 83 z 27.03.1999, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 8, t. 1, str. 339, z późn. zm.) 6 , jeżeli:
1)
przedsiębiorca jest małym lub średnim przedsiębiorcą;
2)
całkowita wielkość udzielonej i wnioskowanej pomocy w celu ratowania, tymczasowej pomocy na restrukturyzację oraz pomocy na restrukturyzację, udzielanej w ramach tego samego procesu restrukturyzacji, nie przekracza równowartości 10 000 000 euro według kursu średniego walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu poprzedzającym dzień złożenia wniosku.
6 Utraciło moc na podstawie art. 35 rozporządzenia Rady (UE) nr 2015/1589 z dnia 13 lipca 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (tekst jednolity) (Dz. Urz. UE L 248 z 24.09.2015, str. 9), które weszło w życie z dniem 14 października 2015 r.; odesłania do rozporządzenia (WE) nr 659/1999 odczytuje się jako odesłania do rozporządzenia Rady (UE) nr 2015/1589, zgodnie z tabelą korelacji w załączniku II.