Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Policja Państwowa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.5.27 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 20 kwietnia 1936 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

Stosunek służby w Policji Państwowej ma charakter publiczno-prawny; może być zamieniony, zawieszony lub rozwiązany wyłącznie przy zastosowaniu przepisów prawa publicznego, a w szczególności postanowień niniejszego rozporządzenia.

Stosunek służbowy oficerów i szeregowych P. P. zawiązuje się z chwilą doręczenia pisma nominacyjnego.

Objęcie służby następuje w dniu wyznaczonym w piśmie nominacyjnem.

Mianowany składa przed wymienionym w temże piśmie przełożonym policyjnym przysięgę, w następującem brzmieniu:

"Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu na powierzonem mi stanowisku pożytek Państwa Polskiego oraz dobro publiczne mieć zawsze przed oczyma, władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować, obowiązki swoje spełniać gorliwie i sumiennie, rozkazy i polecenia swych władz wykonywać dokładnie, tajemnicy urzędowej dochować, przepisów prawa strzec pilnie, wszystkich obywateli kraju w równem mając zachowaniu. Tak mi Panie Boże dopomóż".

W razie niezgłoszenia się w oznaczonym czasie przyjęcie do służby (nominacja) traci ważność, o ile przyjęty w ciągu dni 15, licząc od dnia doręczenia nominacji, nie usprawiedliwi zwłoki.

Czas służby liczy się od dnia rzeczywistego jej objęcia (art. 47).

W razie bezpośredniego przejścia z innej służby państwowej, cywilnej, jak również wojskowej, czas służby w policji liczy się od dnia zwolnienia od poprzednich obowiązków służbowych.

Przełożona władza policyjna prowadzi dla każdego oficera i szeregowego P. P. wykaz służbowy, który jest szczegółowym opisem przebiegu służby. Wykaz służbowy jest urzędowem stwierdzeniem okoliczności, mających wpływ na wymiar uposażenia, pensji emerytalnej, oraz zaopatrzenia wdowiego i sierocego.

Wzór wykazu służbowego, jako też szczegółowe przepisy co do jego prowadzenia ustala Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów.

(skreślony).

(skreślony).

Wszyscy oficerowie i szeregowi P. P. podlegają corocznie kwalifikacji.

W tym celu przełożeni policyjni poddają kwalifikacji podległych im oficerów i szeregowych P. P. w porozumieniu z właściwą władzą administracji ogólnej, przyczem ocena kwalifikacyjna wpisywana jest do list. O ile ogólna roczna kwalifikacja jest ujemna (niedostateczna), należy ją z urzędu podać do wiadomości oficera lub szeregowego P. P.

Oficer lub szeregowy P. P., który w ciągu bezpośrednio po sobie następujących lat trzech otrzymał dwukrotnie niedostateczną ocenę kwalifikacyjną, winien być zwolniony ze służby przy zachowaniu nabytych praw emerytalnych.

Przepisy o sposobie kwalifikowania ustala rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych, wydane w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów.

2 Art. 50 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozp. z mocą ustawy z dnia 7 października 1932 r. (Dz.U.32.87.740) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 1 listopada 1932 r.
3 Art. 51 skreślony przez art. 1 pkt 3 rozp. z mocą ustawy z dnia 7 października 1932 r. (Dz.U.32.87.740) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 1 listopada 1932 r.
4 Art. 52 skreślony przez art. 1 pkt 3 rozp. z mocą ustawy z dnia 7 października 1932 r. (Dz.U.32.87.740) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 1 listopada 1932 r.
5 Art. 53 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozp. z mocą ustawy z dnia 7 października 1932 r. (Dz.U.32.87.740) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 1 listopada 1932 r.