Rozdział 3 - Podatek akcyzowy - Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.11.50

Akt utracił moc
Wersja od: 4 czerwca 2007 r.

Rozdział  3

Podatek akcyzowy

1.  276
 Opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, zwanym dalej "akcyzą", podlegają czynności określone w art. 2, dotyczące towarów wymienionych w załączniku nr 6 do ustawy, zwanych dalej "wyrobami akcyzowymi", z zastrzeżeniem art. 35 ust. 2a.
2.  277
 Akcyzie podlegają również nadmierne ubytki lub zawinione niedobory wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 6 poz. 13-15 i poz. 17. Za nadmierne ubytki lub zawinione niedobory wyrobów akcyzowych uważa się ubytki (niedobory) powstałe w czasie produkcji, magazynowania, przerobu, zużycia lub przewozu, zmniejszone o powstające w czasie tych czynności dopuszczalne ubytki (niedobory) obliczone na podstawie obowiązujących norm.
3.  278
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z właściwymi ministrami określi, w drodze rozporządzenia, wysokość norm maksymalnych dopuszczalnych ubytków (niedoborów), uwzględniając specyfikę poszczególnych etapów produkcji wybranych wyrobów akcyzowych, a także technologię wytwarzania tych wyrobów.
4.  279
 Wysokość dopuszczalnych ubytków wyrobów akcyzowych dla poszczególnych producentów ustalają dyrektorzy izb celnych, z uwzględnieniem warunków technicznych podatnika.
1. 
Organami podatkowymi w zakresie podatku akcyzowego są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, właściwi ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Przepisy art. 13a ust. 2, 3 i 5 stosuje się odpowiednio.
2. 
Zadania w zakresie podatku akcyzowego w obrocie krajowym wykonują naczelnicy urzędów celnych i dyrektorzy izb celnych wyznaczeni przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
3. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych określa, w drodze rozporządzenia, wykaz i terytorialny zasięg działania naczelników urzędów celnych i dyrektorów izb celnych wykonujących zadania w zakresie podatku akcyzowego w obrocie krajowym, ze szczególnym uwzględnieniem wielkości i ilości podatników podatku akcyzowego w obrocie krajowym wykonujących działalność na danym obszarze.
1.  281
 Obowiązek podatkowy w zakresie akcyzy, z zastrzeżeniem art. 37 ust. 7, ciąży na:
1)
producencie wyrobów akcyzowych,
2)
importerze wyrobów akcyzowych,
3)
sprzedawcy wyrobów akcyzowych,
4)
podmiocie świadczącym usługi w zakresie wyrobów akcyzowych,
5)
nabywcy wyrobów akcyzowych, od których nie pobrano podatku akcyzowego lub pobrano w kwocie niższej niż należna,
6)
podmiocie posiadającym importowany wyrób akcyzowy, od którego nie pobrano podatku akcyzowego lub pobrano w kwocie niższej niż należna,
7)
podmiocie, u którego stwierdzono nadmierne ubytki lub zawinione niedobory wyrobów akcyzowych, wymienionych w załączniku nr 6 poz. 13-15 i 17,
8)
podmiocie zużywającym spirytus własnej produkcji lub nabyty po cenach niezawierających najwyższej stawki podatku akcyzowego.
2.  282
 Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, powstaje niezależnie od obowiązku podatkowego określonego w rozdziale 2, z zastrzeżeniem ust. 2a.
2a.  283
 Dla wyrobów określonych w załączniku nr 6 poz. 1, 13-15, 17 i 19 obowiązek podatkowy powstaje w momencie przemieszczenia tych wyrobów poza teren zakładu, w którym zostały wyprodukowane, również w przypadku, gdy nie dokonano czynności określonych w art. 2.
2b.  284
 Przy sprzedaży i wysyłce paliw do silników przesyłanych do odbiorcy rurociągiem, za datę opuszczenia terenu zakładu, w którym zostały wyprodukowane, przyjmuje się datę odbioru paliw potwierdzoną pisemnym protokołem komisyjnego przyjęcia paliwa przez odbiorcę.
2c.  285
 W przypadku sprzedaży energii elektrycznej obowiązek podatkowy powstaje w momencie wydania.
3. 
W przypadku powstania nadmiernych ubytków lub zawinionych niedoborów, obowiązek podatkowy, o którym mowa w ust. 1, powstaje z dniem ich zaistnienia, a jeżeli tego dnia nie można ustalić - z dniem stwierdzenia tych ubytków.
4.  286
 (skreślony).
5.  287
 W przypadku gdy producent:
1)
oddaje wyrób akcyzowy w odpłatne użytkowanie - obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstaje nie później niż w dniu opuszczenia przez wyrób terenu zakładu, w którym został wyprodukowany,
2)
zużywa spirytus własnej produkcji do wytwarzania innych towarów lub zużywa nabyty spirytus na cel inny niż określono w zamówieniu - obowiązek podatkowy powstaje nie później niż w dniu przekazania tego spirytusu do produkcji,
3)
przechowuje paliwa silnikowe, stanowiące zapasy obowiązkowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz. U. Nr 90, poz. 404 i Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 121, poz. 770, z 2000 r. Nr 43, poz. 487 oraz z 2001 r. Nr 129, poz. 1442), poza zakładem, w którym zostały wyprodukowane, obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstaje w dniu opuszczenia pomieszczenia, w którym paliwa są przechowywane, z wyjątkiem opuszczenia w celu powrotnego przemieszczenia do zakładu, w którym zostały wyprodukowane, w związku z wymianą zapasów obowiązkowych paliw ciekłych.
6.  288
 Obowiązek podatkowy:
1)
w przypadku olejów opałowych oraz olejów napędowych, jeżeli sprzedaż dotyczy oleju zabarwionego na czerwono i oznaczonego znacznikiem, przeznaczonego na cele inne niż opałowe, powstaje:
a)
dla podatników sprzedających te wyroby, z zastrzeżeniem lit. b), z chwilą tej sprzedaży na cele inne niż opałowe,
b)
dla podatników sprzedających te wyroby na stacjach paliw przy użyciu odmierzaczy paliw ciekłych - z dniem stwierdzenia posiadania wyrobów na cele inne niż opałowe,
c)
dla podatników nabywających te wyroby - z dniem nabycia tych wyrobów i przeznaczenia ich następnie na cele inne niż opałowe, a jeżeli tego dnia nie można ustalić - z dniem stwierdzenia przez upoważniony organ, że posiadane wyroby nie są przeznaczone na cele opałowe,
2)
dla podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 6, powstaje z chwilą wejścia w posiadanie wyrobów podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, a jeżeli tego dnia nie można ustalić - z dniem stwierdzenia przez upoważniony organ posiadania tych wyrobów.

 Sprzedawca wyrobów akcyzowych wymienionych w poz. 1, 13, 14, 19 i 21 załącznika nr 6 do ustawy może żądać od nabywcy okazania dowodu tożsamości lub innego dokumentu identyfikującego nabywcę, w przypadkach gdy przepisy nakładają na nabywcę obowiązek złożenia oświadczenia o przeznaczeniu tych wyrobów.

1.  290
 Podstawę opodatkowania akcyzą stanowi, z zastrzeżeniem ust. 2-3, obrót wyrobami akcyzowymi.
2.  291
 W imporcie wyrobów akcyzowych podstawą opodatkowania akcyzą jest ich wartość celna powiększona o należne cło. W przypadku towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego podstawą opodatkowania jest różnica między wartością towarów wywiezionych czasowo za granicę a wartością celną produktów kompensacyjnych dopuszczonych do obrotu, powiększona o należne cło.
2a.  292
 W przypadku towarów objętych procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od cła oraz procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby towary te były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu.
2b.  293
 W przypadku wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 6 poz. 13-15, 17 i 19 objętych procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby wyroby te były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu.
2c.  294
 W przypadku importu wyrobów akcyzowych przepisy art. 15 ust. 4c i 4d stosuje się odpowiednio.
3. 
Jeżeli stawki akcyzy ustalane są kwotowo, podstawą opodatkowania jest ilość wyrobów akcyzowych.
4. 
W zakresie nie uregulowanym w ust. 1-3 stosuje się odpowiednio art. 15 ust. 1-5.
5.  295
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, inną podstawę opodatkowania akcyzą w przypadku, gdy podatnikami akcyzy są osoby lub jednostki inne niż określone w art. 35 ust. 1 pkt 1 i 2, uwzględniając przy tym specyfikę produkcji i obrotu poszczególnych wyrobów akcyzowych.
1.  297
 Stawki akcyzy w stosunku do ceny sprzedaży u podatników dokonujących czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a u importerów do podstawy określonej w art. 36 ust. 2-2c, wynoszą odpowiednio u podatników dokonujących czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i u importera, dla:
1)
wyrobów przemysłu spirytusowego i drożdżowego oraz wyrobów tytoniowych (załącznik nr 6, poz. 13 i 17)95% i 1.900%,
2)
paliw do silników (załącznik nr 6, poz. 1)80% i 400%,
3)
wyrobów winiarskich, piwa oraz pozostałych napojów alkoholowych (załącznik nr 6, poz. 14, 15 i 19)70% i 230%,
4)
samochodów osobowych (załącznik nr 6, poz. 5)40% i 65%,
5)
pozostałych wyrobów25% i 40%,
6)
paliw gazowych do silników (załącznik nr 6, poz. 21)35% i 55%.
1a.  298
 Stawka akcyzy dla wyrobu wymienionego w załączniku nr 6 poz. 2a wynosi za 1 kWh, u producenta i importera, 0,02 zł.
2.  299
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia:
1)
obniżać stawki akcyzy określone w ust. 1 oraz określać warunki ich stosowania,
1a) 300
 ustalić minimalną stawkę podatku akcyzowego dla papierosów,
2)
zwalniać niektóre wyroby od akcyzy oraz określać warunki stosowania tych zwolnień,
3) 301
 obniżać stawkę akcyzy na biopaliwa ciekłe i paliwa ciekłe zawierające biokomponenty, od których powstał obowiązek podatkowy, oraz określać warunki i zasady stosowania tych obniżek.
3. 
W zakresie określonym w ust. 2, w zależności od rodzaju wyrobów akcyzowych, stawki akcyzy mogą być:
1)
wyrażane w:
a)
procencie ceny sprzedaży obniżonej o podatek od towarów i usług,
b) 302
 procencie podstawy opodatkowania określonej w art. 36 ust. 2-2c,
c)
kwocie na jednostkę wyrobu,
d)
formie różnicy cen,
e) 303
 w procencie maksymalnej ceny detalicznej oraz w kwocie na jednostkę wyrobu, z zastrzeżeniem że w przypadku papierosów stawka procentowa wynosi 25%, a stawka kwotowa jest taka sama dla wszystkich papierosów bez względu na ich pochodzenie i właściwości,
2)
obniżane w różnym stopniu dla poszczególnych wyrobów akcyzowych.
4.  304
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych, wydając rozporządzenie, o którym mowa w ust. 2, uwzględnia:
1)
założenia ustawy budżetowej, w szczególności dotyczące dochodów z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego,
2)
przebieg realizacji budżetu państwa,
3)
sytuację gospodarczą państwa oraz poszczególnych grup podmiotów będących podatnikami podatku akcyzowego,
4) 305
 sytuację rynkową w obrocie wyrobami akcyzowymi, z tym że z zastrzeżeniem ust. 4a minimalna kwota podatku akcyzowego, o którym mowa w ust. 2 pkt 1a, naliczonego od jakiegokolwiek rodzaju papierosów nie może być wyższa niż 90% całkowitej kwoty podatku akcyzowego naliczonego od ceny równej najpopularniejszej kategorii cenowej. Za najpopularniejszą kategorię cenową uważa się cenę detaliczną oznaczoną przez co najmniej 31 dni zgodnie z ust. 5, w ostatnich dwóch miesiącach danego roku, która wystąpiła w obrocie i reprezentowała grupę papierosów o największej sprzedaży za ten rok. W przypadku zbiegu kilku najpopularniejszych kategorii cenowych decyduje cena późniejsza, a w dalszej kolejności cena wyższa,
5) 306
 zobowiązania międzynarodowe związane z ochroną środowiska,
6) 307
 potrzebę zapewnienia stabilności rozwiązań systemowych, biorąc pod uwagę sytuację osób inwestujących na rynku biopaliw ciekłych,
7) 308
 zapewnienie stabilnych warunków rozwoju rynku rolnego w kierunku produkcji niespożywczej,
8) 309
 stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości i nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich,
9) 310
 wzrost bezpieczeństwa paliwowego kraju poprzez większe wykorzystanie biokomponentów.
4a.  311
 W okresie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy minimalna kwota podatku akcyzowego wynosi 90% kwoty podatku akcyzowego naliczonego od ceny równej najpopularniejszej kategorii cenowej, o której mowa w ust. 4 pkt 4.
5.  312
 Za cenę maksymalną papierosów, o której mowa w ust. 3 w pkt 1 lit. e), przyjmuje się cenę detaliczną papierosów wyznaczoną i wydrukowaną przez producenta lub importera na pojedynczym opakowaniu papierosów.
6.  313
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady przekazywania przez producentów i importerów wyrobów tytoniowych informacji dotyczących oznaczania papierosów cenami detalicznymi, o których mowa w ust. 5, oraz wielkości rocznej sprzedaży poszczególnych marek papierosów, uwzględniając w szczególności specyfikę wykonywania niektórych czynności przez producentów i importerów wyrobów tytoniowych.
7.  314
 Podatnikami podatku akcyzowego są również osoby fizyczne, jednostki niemające osobowości prawnej i osoby prawne, które nie są producentami lub importerami papierosów, w przypadku gdy:
1)
dokonują sprzedaży papierosów powyżej ceny detalicznej oznaczonej zgodnie z ust. 5,
2)
po 1 marca 2001 r. dokonują sprzedaży papierosów, które nie zostały oznaczone ceną detaliczną, o której mowa w pkt 1.
8.  315
 Do sprzedaży papierosów, o której mowa w ust. 7 pkt 1, stosuje się stawkę akcyzy w wysokości 400% maksymalnej ceny detalicznej papierosów, a w odniesieniu do sprzedaży określonej w ust. 7 pkt 2 stosuje się stawkę akcyzy ustaloną dla podatników dokonujących czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ust. 1 pkt 3.

 Do rozliczeń z tytułu akcyzy stosuje się odpowiednio art. 17.

1.  317
 Sprzedaż wyrobów akcyzowych na eksport nie podlega akcyzie, z wyjątkiem wyrobów, które przed dokonaniem eksportu zostały oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów znakami skarbowymi akcyzy.
2.  318
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia:
1)
określi szczegółowe warunki i tryb zwrotu akcyzy w eksporcie,
2)
określi okresy i terminy płatności akcyzy oraz tryb jej zapłaty,
2a) 319
 może zwolnić niektóre grupy podatników z obowiązku podatkowego, których obciążenie mogłoby prowadzić do podwójnego opodatkowania wyrobu podatkiem akcyzowym lub zagrażałoby interesom tych grup podatników lub interesowi publicznemu,
3)
może określić podatników uprawnionych do obniżenia podatku należnego od towarów i usług lub do obniżenia akcyzy o kwotę akcyzy naliczoną przy nabyciu lub imporcie wyrobów akcyzowych oraz warunki i tryb jej zwrotu,
4) 320
 (skreślony),
5) 321
 (skreślony).
3.  322
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych, wydając rozporządzenia, o których mowa w ust. 2, uwzględnia:
1)
specyfikę produkcji i obrotu poszczególnych wyrobów akcyzowych,
2)
możliwość wystąpienia podwójnego opodatkowania akcyzą tych samych wyrobów akcyzowych,
3)
założenia ustawy budżetowej, w szczególności dotyczące dochodów z tytułu podatków pośrednich oraz zapewnienie płynności wpływów budżetowych.
276 Art. 34 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 29 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
277 Art. 34 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 21 lit. a) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.
278 Art. 34 ust. 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 21 lit. b) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1999 r. (Dz.U.99.57.596) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 29 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

279 Art. 34 ust. 4:

- dodany przez art. 1 pkt 21 lit. c) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 11 pkt 20 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.

280 Art. 34a dodany przez art. 11 pkt 21 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U.03.137.1302) z dniem 1 września 2003 r.
281 Art. 35 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 18 września 2001 r. (Dz.U.01.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 października 2001 r.
282 Art. 35 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 20 lit. a) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.
283 Art. 35 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 20 lit. b) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.
284 Art. 35 ust. 2b dodany przez art. 1 pkt 30 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
285 Art. 35 ust. 2c dodany przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.
286 Art. 35 ust. 4 skreślony przez art. 1 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 18 września 2001 r. (Dz.U.01.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 października 2001 r.
287 Art. 35 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 30 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
288 Art. 35 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 30 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
289 Art. 35a dodany przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 4 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.213.1803) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2003 r.
290 Art. 36 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
291 Art. 36 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 22 lit. a) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 21 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. (Dz.U.97.111.722) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1998 r.

292 Art. 36 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.
293 Art. 36 ust. 2b dodany przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.
294 Art. 36 ust. 2c dodany przez art. 1 pkt 31 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
295 Art. 36 ust. 5:

- dodany przez art. 1 pkt 22 lit. b) ustawy z dnia 9 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.599) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1999 r. (Dz.U.99.57.596) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 18 września 2001 r. (Dz.U.01.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 października 2001 r.

296 Art. 37 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 grudnia 1997 r. (Dz.U.97.162.1104) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1997 r.
297 Art. 37 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 12 lit. a) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z dnia 18 września 2001 r. (Dz.U.01.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 października 2001 r.

- zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 13 lit. a) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.

298 Art. 37 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
299 Art. 37 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1999 r. (Dz.U.99.57.596) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 13 lit. b) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.

300 Art. 37 ust. 2 pkt 1a dodany przez art. 1 pkt 12 lit. b) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 listopada 2000 r.
301 Art. 37 ust. 2 pkt 3 dodany przez art. 18 pkt 1 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych (Dz.U.03.199.1934) z dniem 1 stycznia 2004 r.
302 Art. 37 ust. 3 pkt 1 lit. b):

- zmieniona przez art. 1 pkt 12 lit. c) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zmieniona przez art. 1 pkt 13 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.153.1272) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 2002 r.

303 Art. 37 ust. 3 pkt 1 lit. e) dodana przez art. 1 pkt 18 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.
304 Art. 37 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1999 r. (Dz.U.99.57.596) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 1999 r.
305 Art. 37 ust. 4 pkt 4 zmieniony przez art. 1 pkt 12 lit. d) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
306 Art. 37 ust. 4 pkt 5 dodany przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych (Dz.U.03.199.1934) z dniem 1 stycznia 2004 r.
307 Art. 37 ust. 4 pkt 6 dodany przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych (Dz.U.03.199.1934) z dniem 1 stycznia 2004 r.
308 Art. 37 ust. 4 pkt 7 dodany przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych (Dz.U.03.199.1934) z dniem 1 stycznia 2004 r.
309 Art. 37 ust. 4 pkt 8 dodany przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych (Dz.U.03.199.1934) z dniem 1 stycznia 2004 r.
310 Art. 37 ust. 4 pkt 9 dodany przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych (Dz.U.03.199.1934) z dniem 1 stycznia 2004 r.
311 Art. 37 ust. 4a dodany przez art. 1 pkt 12 lit. e) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
312 Art. 37 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 18 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.
313 Art. 37 ust. 6:

- dodany przez art. 1 pkt 18 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. (Dz.U.99.95.1100) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2000 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 12 lit. f) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 32 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.

314 Art. 37 ust. 7 dodany przez art. 1 pkt 12 lit. g) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
315 Art. 37 ust. 8:

- dodany przez art. 1 pkt 12 lit. g) ustawy z dnia 17 listopada 2000 r. (Dz.U.00.105.1107) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. b) ustawy z dnia 18 września 2001 r. (Dz.U.01.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 października 2001 r.

316 Art. 37a dodany przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej (Dz.U.96.137.640) z dniem 1 stycznia 1997 r.
317 Art. 38 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 15 lit. a) ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.132.670) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1995 r.
318 Art. 38 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1999 r. (Dz.U.99.57.596) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 1999 r.
319 Art. 38 ust. 2 pkt 2a dodany przez art. 1 pkt 6 lit. a) ustawy z dnia 18 września 2001 r. (Dz.U.01.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 października 2001 r.
320 Art. 38 ust. 2 pkt 4 skreślony przez art. 1 pkt 33 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
321 Art. 38 ust. 2 pkt 5 skreślony przez art. 1 pkt 33 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. (Dz.U.02.19.185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 26 marca 2002 r.
322 Art. 38 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 6 lit. b) ustawy z dnia 18 września 2001 r. (Dz.U.01.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 października 2001 r.