Dział 4 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Podatek obrotowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.52.413

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.

Dział  IV.

Przepisy przejściowe i końcowe.

W dekrecie z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 174), zmienionym ustawą z dnia 25 lutego 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 94), dotychczasowy tekst przepisu art. 74 oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ustępy 2, 3, 4, 5 i 6 w następującym brzmieniu:

"2. W zakresie wytwarzania jak i poszczególnych jego faz, a także w zakresie przerobu, zużycia, magazynowania, przewozu oraz sprzedaży niektórych towarów lub grup towarów, jak również ich półwyrobów, nie wyłączając artykułów monopolów skarbowych i losów loterii, Minister Skarbu może w drodze rozporządzenia wprowadzać specjalny nadzór podatkowy, odrębne postępowanie podatkowe, zakazy i ograniczenia oraz określać obowiązki, skutki ich niewykonania, koszty specjalnego nadzoru podatkowego, obciążające podatnika w poszczególnych przypadkach, jak również stan, formę, opakowanie i oznaczanie towaru oraz odpowiedzialność podatnika lub osób trzecich za podatek.

3. W przypadku wprowadzenia specjalnego nadzoru podatkowego bądź również odrębnego postępowania podatkowego mają zastosowanie przepisy niniejszego dekretu ze zmianami wynikającymi z przepisów wydanych na podstawie ust. 2 i 4-6.

4. Minister Skarbu w wykonaniu specjalnego nadzoru podatkowego może wydawać specjalne przepisy w zakresie księgowości, nie wyłączając nałożenia obowiązku wydawania rachunków konsumentom na sprzedaż towarów, o których mowa w art. 8 i 9 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 413).

5. Wytwarzanie, przerób, zużycie, magazynowanie lub sprzedaż niektórych towarów lub grup towarów oraz wyrób, kupno i sprzedaż, zamiana lub wypożyczanie maszyn, przyrządów oraz naczyń, służących do wyrobu bądź opakowania tych towarów, może być uzależnione od uzyskania specjalnych zezwoleń władz podatkowych. Nabywanie towarów w przypadkach, gdy stawka podatku lub cena towaru jest niższa ze względu na przeznaczenie towaru, może być również uzależnione od uzyskania zezwolenia władzy podatkowej. Warunki i tryb udzielania zezwoleń określi w drodze rozporządzenia Minister Skarbu w porozumieniu z właściwymi ministrami.

6. Przepisy ust. 2-5 nie dotyczą przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstw państwowo-spółdzielczych oraz przedsiębiorstw pozostających pod zarządem państwowym, mogą być jednak w zakresie opodatkowania tych przedsiębiorstw wprowadzane zarządzeniami Ministra Skarbu w porozumieniu z właściwymi ministrami. Zarządzeniami, o których mowa w zdaniu poprzednim, mogą być również wprowadzone ograniczenia w obrocie lub w przewozie z zagranicy towarów objętych w dniu 31 grudnia 1948 r. monopolami skarbowymi."

W dekrecie z dnia 16 maja 1946 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 173), zmienionym dekretem z dnia 28 lipca 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 248), wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 33 dodaje się nowy ust. 3 w brzmieniu:

"3. Dowodem wykonania zobowiązania podatkowego jest ponadto w przewidzianych w prawie przypadkach znak podatkowy (opaska, pieczęć, stempel itp.) według wzoru określonego przez Ministra Skarbu";

2)
w art. 34 po ust. 2 dodaje się nowy, oznaczony jako 3, ustęp w brzmieniu:

"3. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub zaginięcia znaku podatkowego (art. 33 ust. 3) nie powstaje prawo żądania wymiany znaku ani zwrotu podatku. Minister Skarbu może zezwalać na wyjątki od tego przepisu.",

dotychczasowe zaś ust. 3-7 oznacza się odpowiednio jako ust. 4-8.

W dekrecie z dnia 20 marca 1946 r. o finansach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 199) art. 19 otrzymuje brzmienie:

"Art. 19. 1. Skarb Państwa przekazuje w terminie do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły dotacje:

1) na rzecz Samorządowego Funduszu Wyrównawczego w wysokości 8% wpływów z podatku obrotowego, z wyłączeniem wpływów z tego podatku od obrotów, osiągniętych przez wytwórców oraz importerów ze sprzedaży lub wymiany towarów, objętych w dniu 31 grudnia 1948 r. monopolami skarbowymi lub akcyzą;

2) na rzecz izb przemysłowo-handlowych w wysokości 1% i na rzecz izb rzemieślniczych wysokości 1% wpływów z podatku obrotowego, z wyłączeniem wpływów z tego podatku od obrotów, osiągniętych za świadczenia Skarbu Państwa i związków samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw państwowych i związków samorządu terytorialnego lub pozostających pod zarządem państwowym lub związków samorządu terytorialnego, spółdzielni należących do Centralnego Związku Spółdzielczego, banków i instytucji kredytowych, kas oszczędności, zakładów naukowych, zakładów ubezpieczeń, związków zawodowych, sierocińców, zakładów wychowawczych i opiekuńczych, stowarzyszeń działających na podstawie prawa o stowarzyszeniach, fundacyj oraz osób prawnych, których dochód zgodnie ze statutem jest obracany w całości na cele ogólnej użyteczności, naukowe, oświatowe, kulturalne, sportowe, wyznaniowe, dobroczynne i opieki społecznej.

2. Upoważnia się Ministra Skarbu do określenia wysokości dotacyj dla izb przemysłowo-handlowych i izb rzemieślniczych, zamiast w sposób przewidziany w ust. 1 pkt 2), w kwotach ryczałtowych na podstawie danych statystycznych Ministerstwa Skarbu o wpływach z podatku obrotowego z zastosowaniem zasad, wyrażonych w ust. 1 pkt 2."

W dekrecie z dnia 3 lutego 1947 r. o obowiązku uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 61) wprowadza się zmiany następujące:

1)
w art. 8 ust. 1 wyrazy: "wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 1) lit. a), pkt 2), lit. a), pkt 4), pkt 6) i pkt 7) dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 3, poz. 23) "zastępuje się wyrazami:" wymienione w art. 7 ust. 1, pkt 1), pkt 4), pkt 6), pkt 7) lit. a)-c), pkt 9) i pkt 10) oraz o 10% stawki podatku wymienione w art. 8 i 9 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 413)";
2)
w art. 8 ust. 2 po wyrazie "50%" dodaje się wyrazy "względnie o 10%".

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Skarbu.

1.
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1949 r. z wyjątkiem przepisów art. 26 i 28 ust. 1, które w odniesieniu do kart rejestracyjnych na rok podatkowy 1949 wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, oraz przepisów art. 8 i 9, co do których rozporządzenie Ministra Skarbu określi dzień wejścia ich w życie.
2.
Do czasu wejścia w życie przepisów art. 8 i 9 do świadczeń towarów wymienionych w tych artykułach stosuje się stawki z art. 7.
1.
Z dniem wejścia w życie niniejszego dekretu tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy w przedmiotach nim unormowanych, a w szczególności:
1)
dekret z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 3, poz. 23),
2)
ustawa z dnia 25 lutego 1948 r. o zmianie dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 94),
3)
przepisy ustaw szczególnych w częściach dotyczących podmiotowych zwolnień od podatku obrotowego.
2.
Przepisy wymienione w ust. 1 mają jednak zastosowanie do podatku obrotowego, przypadającego od obrotów osiągniętych w czasie do dnia 31 grudnia 1948 r.
3.
Z dniem wejścia w życie przepisów art. 8 tracą moc obowiązującą:
1)
dekret z dnia 3 lutego 1947 r., zawierający prawo akcyzowe (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 122),
2)
dekret z dnia 3 lutego 1947 r. o postępowaniu akcyzowym (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 123).
4.
Upoważnia się Ministra Skarbu do uchylenia w drodze rozporządzenia przepisów o monopolach skarbowych, dotyczących opłat monopolowych oraz nadzoru skarbowego i postępowania w sprawie tych opłat, w przypadku wprowadzenia jednokrotnego podatku obrotowego od artykułów stanowiących przedmiot tych monopolów oraz do wydawania zarządzeń, które okażą się konieczne w związku z uchyleniem powyższych przepisów o monopolach skarbowych oraz przepisów wymienionych w ust. 3 i wejściem w życie art. 8 niniejszego dekretu.
5.
Rozporządzenia wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują moc obowiązującą do chwili zastąpienia ich nowymi rozporządzeniami, opartymi na niniejszym dekrecie, o ile nie są z nim sprzeczne.