Art. 30. - Podatek obrotowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.52.413

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.
Art.  30.

W dekrecie z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 174), zmienionym ustawą z dnia 25 lutego 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 94), dotychczasowy tekst przepisu art. 74 oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ustępy 2, 3, 4, 5 i 6 w następującym brzmieniu:

"2. W zakresie wytwarzania jak i poszczególnych jego faz, a także w zakresie przerobu, zużycia, magazynowania, przewozu oraz sprzedaży niektórych towarów lub grup towarów, jak również ich półwyrobów, nie wyłączając artykułów monopolów skarbowych i losów loterii, Minister Skarbu może w drodze rozporządzenia wprowadzać specjalny nadzór podatkowy, odrębne postępowanie podatkowe, zakazy i ograniczenia oraz określać obowiązki, skutki ich niewykonania, koszty specjalnego nadzoru podatkowego, obciążające podatnika w poszczególnych przypadkach, jak również stan, formę, opakowanie i oznaczanie towaru oraz odpowiedzialność podatnika lub osób trzecich za podatek.

3. W przypadku wprowadzenia specjalnego nadzoru podatkowego bądź również odrębnego postępowania podatkowego mają zastosowanie przepisy niniejszego dekretu ze zmianami wynikającymi z przepisów wydanych na podstawie ust. 2 i 4-6.

4. Minister Skarbu w wykonaniu specjalnego nadzoru podatkowego może wydawać specjalne przepisy w zakresie księgowości, nie wyłączając nałożenia obowiązku wydawania rachunków konsumentom na sprzedaż towarów, o których mowa w art. 8 i 9 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 413).

5. Wytwarzanie, przerób, zużycie, magazynowanie lub sprzedaż niektórych towarów lub grup towarów oraz wyrób, kupno i sprzedaż, zamiana lub wypożyczanie maszyn, przyrządów oraz naczyń, służących do wyrobu bądź opakowania tych towarów, może być uzależnione od uzyskania specjalnych zezwoleń władz podatkowych. Nabywanie towarów w przypadkach, gdy stawka podatku lub cena towaru jest niższa ze względu na przeznaczenie towaru, może być również uzależnione od uzyskania zezwolenia władzy podatkowej. Warunki i tryb udzielania zezwoleń określi w drodze rozporządzenia Minister Skarbu w porozumieniu z właściwymi ministrami.

6. Przepisy ust. 2-5 nie dotyczą przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstw państwowo-spółdzielczych oraz przedsiębiorstw pozostających pod zarządem państwowym, mogą być jednak w zakresie opodatkowania tych przedsiębiorstw wprowadzane zarządzeniami Ministra Skarbu w porozumieniu z właściwymi ministrami. Zarządzeniami, o których mowa w zdaniu poprzednim, mogą być również wprowadzone ograniczenia w obrocie lub w przewozie z zagranicy towarów objętych w dniu 31 grudnia 1948 r. monopolami skarbowymi."