Pobór scalonego podatku przemysłowego od obrotu artykułami objętemi Monopolem Tytoniowym, wyrobami Państwowego Monopolu Spirytusowego, solą kuchenną (jadalną), bydlęcą i przemysłową oraz losami loterji państwowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.54.529

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 28 maja 1932 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu w sprawie poboru scalonego podatku przemysłowego od obrotu artykułami objętemi Monopolem Tytoniowym, wyrobami Państwowego Monopolu Spirytusowego, solą kuchenną (jadalną), bydlęcą i przemysłową oraz losami loterji państwowej.

Na podstawie art. 76 ust, 7 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. Nr. 79, poz. 550), której tekst jednolity ogłoszony został w załączniku do obwieszczenia Ministra Skarbu z dnia 27 stycznia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 17, poz. 110) zarządza się co następuje:
Począwszy od dnia 1 lipca 1932 r. wprowadza się pobór scalonego podatku przemysłowego od obrotu artykułami, objętemi Monopolem Tytoniowym, wyrobami Państwowego Monopolu Spirytusowego, solą kuchenną (jadalną), bydlęcą i przemysłową oraz losami loterji państwowej.
Do opłacania scalonego podatku przemysłowego od obrotu artykułami, wymienionemi w § 1 niniejszego rozporządzenia, obowiązane są: Dyrekcja Polskiego Monopolu Tytoniowego, Dyrekcja Państwowego Monopolu Spirytusowego, Biuro Sprzedaży Soli i Generalna Dyrekcja Loterji Państwowej.
Scalony podatek przemysłowy wynosi:
a)
4% od całkowitej sumy prowizji (rabatu, różnicy ceny towaru i t. p.), udzielanej przy sprzedaży artykułów, objętych Monopolem Tytoniowym, wyrobów Państwowego Monopolu Spirytusowego, soli kuchennej (jadalnej), bydlęcej i przemysłowej,
b)
3% od całkowitej sumy prowizji, udzielanej przy sprzedaży losów loterji państwowej.

Do tak obliczonego scalonego podatku przemysłowego dolicza się: 10% nadzwyczajny dodatek w myśl ustawy z dnia 12 lutego 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 82) oraz dodatek na rzecz związków komunalnych w wysokości jednej czwartej części scalonego podatku.

Scalony podatek przemysłowy obejmuje wszystkie fazy obrotu w handlu artykułami, wymienionemi w § 1 niniejszego rozporządzenia, w stanie nieprzerobionym.

Przedsiębiorstwa handlowe (część II lit. A taryfy, stanowiącej załącznik do art. 23 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym) wolne będą od podatku przemysłowego od obrotu, przypadającego od obrotów, uzyskanych przy sprzedaży powyższych artykułów w stanie nieprzerobionym, od których został opłacony scalony poda lek przemysłowy.

Instytucje, wymienione w § 2 niniejszego rozporządzenia, uprawnione są do potrącania scalonego podatku przemysłowego (§ 3 niniejszego rozporządzenia) od całkowitej sumy prowizji (rabatu, różnicy ceny towaru i t. p.), udzielanej przy sprzedaży artykułów, określonych w § 1 niniejszego rozporządzenia.
Instytucje, wymienione w § 2 niniejszego rozporządzenia, wpłacają scalony podatek przemysłowy do Kasy I Urzędu Skarbowego w Warszawie do dnia 10 każdego miesiąca (począwszy od sierpnia 1932 r.) w kwotach, odpowiadających sumie scalonego podatku przemysłowego, przypadającego od obrotów odnośnemi artykułami (§ 1 nin. rozp.) w miesiącu poprzednim. Ostateczny obrachunek należności z tytułu scalonego podatku przemysłowego w ciągu okresu budżetowego (od 1 kwietnia do 31 marca) oraz wyrównanie różnicy następuje w ciągu 2 miesięcy po upływie okresu budżetowego.
I Urząd Skarbowy w Warszawie otworzy w księdze bierczej podatku przemysłowego od obrotu specjalne konta dla księgowania scalonego podatku przemysłowego, wpłacanego przez instytucje, wymienione w § 2 niniejszego rozporządzenia.
Izba Skarbowa Grodzka w Warszawie uprawniona jest do przeprowadzania kontroli nad prawidłowem obliczaniem oraz terminowem wpłacaniem scalonego podatku przemysłowego, przypadającego w myśl przepisów niniejszego rozporządzenia.
Od obrotów, uzyskanych przy sprzedaży artykułów, wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia, w okresie do dnia 1 lipca 1932 r. oraz od obrotów, uzyskanych przy sprzedaży zapasów powyższych artykułów, znajdujących się w dniu 1 lipca 1932 r. na składzie w odnośnych zakładach sprzedaży, od których to obrotów nie został opłacony scalony podatek przemysłowy, będzie pobrany podatek przemysłowy od obrotu na zasadach ogólnych.

Przedsiębiorstwa sprzedaży artykułów, wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia, obowiązane są do uiszczenia w pełnej wysokości zaliczki na podatek przemysłowy (art. 56 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym) za miesiące: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj i czerwiec 1932 r., względnie za I i II kwartał r. 1932. Obowiązek uiszczenia przez powyższe zakłady zaliczek za następne miesiące, względnie kwartały 1932 r., na poczet podatku przemysłowego, przypadającego od obrotów, uzyskanych przy sprzedaży artykułów, wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia, ustaje.

Sposób podziału dodatku do scalonego podatku przemysłowego na rzecz związków komunalnych ustali odrębne rozporządzenie.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1932 r.