Pobór scalonego podatku przemysłowego od obrotu artykułami objętemi Monopolem Tytoniowym, od obrotu wyrobami Państwowego Monopolu Spirytusowego, solą kuchenną (jadalną), bydlęcą i przemysłową oraz losami loterji państwowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.13.123

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lutego 1936 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 17 lutego 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu o poborze scalonego podatku przemysłowego od obrotu artykułami objętemi Monopolem Tytoniowym, od obrotu wyrobami Państwowego Monopolu Spirytusowego; solą kuchenną (jadalną), bydlęcą i przemysłową oraz losami loterji państwowej.

Na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 76, poz. 716) w brzmieniu, nadanem dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 stycznia 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 15), zarządza się co następuje:
Wprowadza się pobór scalonego podatku przemysłowego od obrotu artykułami, objętemi Monopolem Tytoniowym, od obrotu wyrobami państwowego Monopolu Spirytusowego, solą kuchenną (jadalną), bydlęcą i przemysłową oraz losami loterji państwowej.
Do opłacania scalonego podatku przemysłowego od obrotu artykułami, wymienionemi w § 1 rozporządzenia niniejszego, obowiązane są przedsiębiorstwa państwowe: "Polski Monopol Tytoniowy", "Państwowy Monopol Spirytusowy", "Polski Monopol Solny" i "Generalna Dyrekcja Loterji Państwowej".
Scalony podatek przemysłowy wynosi:
a)
6,8% od całkowitej sumy prowizji (rabatu, różnicy ceny towaru i t. p,), udzielanej przy sprzedaży artykułów, objętych Monopolem Tytoniowym, wyrobów Państwowego Monopolu Spirytusowego, soli kuchennej (jadalnej), bydlęcej i przemysłowej,
b)
5 % od całkowitej sumy prowizji, udzielanej przy sprzedaży losów loterji państwowej.
(1)
Scalony podatek przemysłowy obejmuje wszystkie fazy obrotów handlu artykułami, wymienionemi w § 1 rozporządzenia niniejszego, w stanie nieprzerobionym.
(2)
Przedsiębiorstwa handlowe (część II lit. A taryfy, stanowiącej załącznik do art. 23 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym) wolne będą od podatku przemysłowego od obrotu, przypadającego od obrotów, uzyskanych przy sprzedaży powyższych artykułów w stanie nieprzerobionym, od których został opłacony scalony podatek przemysłowy.
Instytucje, wymienione w § 2 rozporządzenia niniejszego, uprawnione są do potrącania scalonego podatku przemysłowego (§ 3 rozporządzenia niniejszego) od całkowitej sumy prowizji (rabatu, różnicy ceny towaru i t. p.), udzielanej przy sprzedaży artykułów, określonych w § 1 rozporządzenia niniejszego.
Instytucje, wymienione w § 2 rozporządzenia niniejszego, wpłacają scalony podatek przemysłowy do kasy 1 Urzędu Skarbowego w Warszawie do dnia 10 każdego miesiąca w kwotach, odpowiadających sumie scalonego podatku przemysłowego, przypadającego od obrotów odnośnemi artykułami (§ 1 rozporządzenia niniejszego) w miesiącu poprzednim. Ostateczny obrachunek należności z tytułu scalonego podatku przemysłowego w ciągu okresu budżetowego (od 1 kwietnia do 31 marca) oraz wyrównanie różnicy następuje w ciągu 2 miesięcy po upływie okresu budżetowego.
1 Urząd Skarbowy w Warszawie otworzy w księdze bierczej podatku przemysłowego od obrotu specjalne konta dla księgowania scalonego podatku przemysłowego, wpłacanego przez instytucje, wymienione w § 2 rozporządzenia niniejszego.
Izba Skarbowa Grodzka w Warszawie uprawniona jest do przeprowadzania kontroli nad prawidłowem obliczaniem oraz terminowem wpłacaniem scalonego podatku przemysłowego, przypadającego w myśl przepisów rozporządzenia niniejszego.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do obrotów, osiągniętych począwszy od dnia 15 stycznia 1936 r.
(2)
Jednocześnie traci moc rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 28 maja 1932 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu w sprawie poboru scalonego podatku przemysłowego od obrotu artykułami objętemi Monopolem Tytoniowym, wyrobami Państwowego Monopolu Spirytusowego, solą kuchenną (jadalną), bydlęcą i przemysłową oraz losami loterji państwowej (Dz. U. R. P. Nr. 54, poz. 529).