§ 4. - Placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.201.1455

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 2007 r.
§  4. 
1. 
Całodobowa placówka opiekuńczo-wychowawcza typu interwencyjnego, zwana dalej "placówką interwencyjną", zapewnia dziecku:
1)
doraźną opiekę na czas trwania sytuacji kryzysowej;
2)
dostęp do kształcenia dostosowanego do jego wieku i możliwości rozwojowych;
3)
opiekę i wychowanie do czasu powrotu do rodziny naturalnej lub umieszczenia w rodzinie adopcyjnej albo zastępczej, całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego albo socjalizacyjnego;
4)
dostęp do pomocy psychologiczno-pedagogicznej odpowiedniej do zaburzeń i odchyleń rozwojowych lub specyficznych trudności w uczeniu się.
2. 
Placówka interwencyjna przyjmuje dzieci w sytuacjach wymagających natychmiastowego rozpoczęcia sprawowania opieki i wychowania.
3. 
Do placówki interwencyjnej są przyjmowane dzieci od 11. roku życia na podstawie rozstrzygnięcia sądu w sprawach opiekuńczych, niezależnie od miejsca zamieszkania. W wyjątkowych przypadkach do placówki interwencyjnej mogą być przyjmowane dzieci młodsze.
4. 
Placówka interwencyjna może specjalizować się w opiece nad niemowlętami przygotowywanymi do adopcji.
5. 
Placówka interwencyjna sporządza diagnozę psychologiczno-pedagogiczną dziecka i diagnozę jego sytuacji rodzinnej oraz ustala wskazania do dalszej pracy z dzieckiem.
6. 
Placówka interwencyjna informuje centrum pomocy o przebywających w niej dzieciach.
7. 
Pobyt dziecka w placówce interwencyjnej nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. W przypadku gdy postępowanie sądowe w sprawie uregulowania sytuacji prawnej dziecka jest w toku, pobyt w placówce interwencyjnej może być przedłużony, nie dłużej jednak niż o 3 miesiące.
8. 
Placówka interwencyjna może prowadzić hostel.