§ 26. - Placówki doskonalenia nauczycieli.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2738 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 grudnia 2023 r.
§  26. 
1. 
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego powierza nauczycielowi zadania doradcy metodycznego, w uzgodnieniu z dyrektorem publicznej szkoły artystycznej, w której nauczyciel jest zatrudniony, po uzyskaniu pozytywnej opinii dyrektora publicznej placówki doskonalenia, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy.
2. 
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może powierzyć zadania doradcy metodycznego nauczycielowi, zatrudnionemu w publicznej szkole artystycznej, który posiada:
1)
kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w placówce doskonalenia, określone w przepisach w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli;
2)
stopień nauczyciela dyplomowanego;
3)
co najmniej dziesięcioletni staż pracy pedagogicznej;
4)
znaczące osiągnięcia zawodowe, w tym w zakresie doskonalenia zawodowego.
3. 
W uzasadnionych przypadkach minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może powierzyć zadania doradcy metodycznego nauczycielowi posiadającemu stopień nauczyciela dyplomowanego lub inny stopień awansu zawodowego oraz co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej.
4. 
Zadania doradcy metodycznego mogą być wykonywane przez nauczyciela:
1)
w ramach stosunku pracy w publicznej szkole artystycznej, w której nauczyciel jest zatrudniony, z jednoczesnym obniżeniem obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych;
2)
w ramach dodatkowej umowy o pracę w publicznej placówce doskonalenia, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy.
5. 
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, powierzając nauczycielowi zadania doradcy metodycznego, określa:
1)
szczegółowy zakres zadań nauczyciela-doradcy metodycznego;
2)
szkoły artystyczne lub placówki artystyczne, na rzecz których nauczyciel-doradca metodyczny realizuje swoje zadania;
3)
warunki wykonywania zadań nauczyciela-doradcy metodycznego, zgodnie z ust. 4.
6. 
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego powierza zadania doradcy metodycznego na okres nie krótszy niż rok i nie dłuższy niż trzy lata, z możliwością przedłużenia powierzenia zadań na kolejny okres nie krótszy niż rok i nie dłuższy niż trzy lata.
7. 
Przed przedłużeniem powierzenia zadań doradcy metodycznego minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego zasięga opinii: dyrektora publicznej placówki doskonalenia, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy, dyrektora publicznej szkoły artystycznej, w której nauczyciel jest zatrudniony, oraz nauczycieli korzystających z pomocy nauczyciela-doradcy metodycznego. Opinia zawiera ocenę sposobu realizacji zadań powierzonych nauczycielowi-doradcy metodycznemu oraz okres ich realizacji.
8. 
W przypadku niewywiązywania się nauczyciela z powierzonych mu zadań doradcy metodycznego minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, po zasięgnięciu opinii dyrektora publicznej placówki doskonalenia, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy, i dyrektora publicznej szkoły artystycznej, w której nauczyciel jest zatrudniony, może cofnąć powierzenie zadań doradcy metodycznego.
9. 
Nadzór pedagogiczny nad realizacją zadań przez nauczyciela-doradcę metodycznego sprawuje dyrektor publicznej placówki doskonalenia, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy.