Rozdział 4 - Wyłączanie obszarów leśnych z państwowego gospodarstwa leśnego. - Państwowe gospodarstwo leśne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.63.494

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1989 r.

Rozdział 4.

Wyłączanie obszarów leśnych z państwowego gospodarstwa leśnego.

1.
Poszczególne obszary mogą być - po zasięgnięciu opinii właściwych organów planowania przestrzennego - wyłączone z państwowego gospodarstwa leśnego i przekazane pod zarząd innych ministrów z przeznaczeniem na:
a)
terenowe cele wojskowe, jeżeli osiągnięcie tych celów wymaga objęcia zarządu tymi obszarami przez władze wojskowe,
b)
potrzeby doświadczalne i dydaktyczne wyższych szkół leśnych,
c)
potrzeby związane z ochroną granicy Państwa i wybrzeża morskiego,
d)
potrzeby uzdrowisk posiadających charakter użyteczności publicznej oraz zakładów społecznych służby zdrowia, społeczno-opiekuńczych, jak również stałych urządzeń wypoczynkowych i sportowych,
e)
potrzeby rozwojowe osiedli oraz przemysłu, górnictwa i handlu,
f)
tereny ochronne obszarów wodnych (źródła, tereny wodonośne), służących dla celów zaopatrzenia wodociągów w wodę.
2.
Wyłączone obszary podlegają ponownemu włączeniu do państwowego gospodarstwa leśnego, jeżeli potrzeby uzasadniające wyłączenie przestaną istnieć lub też będą mogły być zaspokojone bez takiego wyłączenia.
3.
Lasy i grunty leśne, pozostające pod zarządem innych ministrów w chwili wejścia w życie niniejszej ustawy, pozostają nadal pod tym zarządem, jeżeli nie zachodzą okoliczności, uzasadniające włączenie takich obszarów do państwowego gospodarstwa leśnego zgodnie z treścią ustępu poprzedniego.

Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego określi w drodze rozporządzenia organy uprawnione do wyłączania lasów, gruntów leśnych i nieleśnych z państwowego gospodarstwa leśnego i ich przekazywania, zasady i tryb postępowania w tym zakresie oraz zasady i tryb włączania lasów, gruntów leśnych i nieleśnych do państwowego gospodarstwa leśnego.

Minister Leśnictwa może w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych wyłączyć z państwowego gospodarstwa leśnego i przekazać na cele reformy rolnej odosobnione obszary lasów, w których z powodu mniejszej od 25 ha powierzchni lub oddalonego od innych lasów państwowych położenia prowadzenie gospodarstwa przez administrację państwową byłoby istotnie utrudnione.

1.
Minister Leśnictwa lub upoważniony przez niego organ może dopuścić do korzystania z obszarów państwowego gospodarstwa leśnego inne działy administracji publicznej, przedsiębiorstwa państwowe oraz inne instytucje - dla celów interesu publicznego (w szczególności obrony i bezpieczeństwa Państwa), które mogą być osiągnięte bez wyłączania takich obszarów z państwowego gospodarstwa leśnego.
2.
O dopuszczeniu do takiego korzystania, jego granicach i zasadach rozstrzyga Minister Leśnictwa.

Lasy państwowe, wyłączone z państwowego gospodarstwa leśnego i pozostające pod zarządem innych ministrów, powinny być zagospodarowane według zasad art. 8 przy uwzględnieniu potrzeb i warunków, które spowodowały wyłączenie danych obszarów z państwowego gospodarstwa leśnego.

Zmiana uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania gruntu może nastąpić na wniosek jednostki zarządzającej lasem i gruntem leśnym w trybie określonym w art. 7 ust. 3.

1.
Minister Leśnictwa sprawuje w ramach naczelnego kierownictwa sprawami zagospodarowania lasów państwowych nadzór techniczny nad zagospodarowaniem lasów, znajdujących się pod zarządem innych ministrów.
2.
Minister Leśnictwa może zarządzić wykonywanie tego nadzoru przez przedsiębiorstwa lasów państwowych, określone w art. 6 ust. 2 lit. a).
3.
Zasady i tryb wykonywania nadzoru ustali Minister Leśnictwa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
7 Art. 15 zmieniony przez art. 24 pkt 3 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów (Dz.U.71.27.249) z dniem 1 stycznia 1972 r.
8 Art. 17 zmieniony przez art. 24 pkt 4 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów (Dz.U.71.27.249) z dniem 1 stycznia 1972 r.
9 Art. 19 zmieniony przez art. 24 pkt 5 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów (Dz.U.71.27.249) z dniem 1 stycznia 1972 r.