Dział 2 - Zachowanie lasów. - Państwowe gospodarstwo leśne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.63.494

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1989 r.

DZIAŁ II.

Zasady gospodarki.

Zachowanie lasów.

1.
Wszystkie grunty leśne o zwartej powierzchni co najmniej 0,1 ha powinny być trwale utrzymane pod uprawą leśną.
2.
Zmiana uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania może być dokonana jedynie w przypadkach, gdy zmiana taka:
a)
wynika z gospodarczych lub administracyjnych potrzeb państwowego gospodarstwa leśnego,
b)
uzasadniona jest interesem publicznym,
c)
uzasadniona jest interesem obrony lub bezpieczeństwa Państwa,
d) 2
przewidziana jest w prawomocnych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, albo niezbędne jest dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
3. 3
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego określi w drodze rozporządzenia organy uprawnione do wydawania zezwoleń na zmianę uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania gruntu, tryb wydawania zezwoleń, a także przypadki, w których wydanie zezwolenia nie jest wymagane.
4-6. 4
(skreślone).
1.
Pasanie zwierząt gospodarskich na gruntach leśnych oraz przegon tych zwierząt są wzbronione, jeżeli nie wynikają z istniejących uprawnień serwitutowych.
2.
W przypadkach zupełnego braku innych terenów dla wypasu zwierząt gospodarskich Minister Leśnictwa może zezwolić na pasanie i przegon zwierząt gospodarskich na ściśle określonych gruntach leśnych, zwłaszcza jeżeli to pasanie lub przegon zostanie zorganizowany zespołowo.

Zagospodarowanie państwowego gospodarstwa leśnego.

1.
Gospodarka w lasach państwowych powinna w oparciu o wytyczne narodowych planów gospodarczych dążyć do urzeczywistnienia następujących zadań:
a)
utrzymania trwałości i ciągłości użytkowania dla zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb gospodarki narodowej w zakresie produkcji drzewnej i niedrzewnej,
b)
wzmożenia naturalnej produkcyjności lasu,
c)
zabezpieczenia korzystnego wpływu lasu na klimat kraju, gospodarkę wodną oraz na zdrowie i kulturę ludności.
2.
Gospodarka w lasach państwowych powinna być oparta na planach urządzenia gospodarstwa leśnego, sporządzonych oddzielnie dla każdej jednostki gospodarczej.
3.
Plany urządzenia gospodarstwa leśnego powinny w szczególności zapewnić użytkowanie w granicach normalnego przyrostu masy drzewnej, zalesienie w jak najkrótszym czasie wszystkich gruntów leśnych państwowego gospodarstwa leśnego oraz włączonych do tego gospodarstwa i przeznaczonych do zalesienia gruntów nie leśnych, jak również podniesienie naturalnej zdolności produkcyjnej lasów.
4.
Zasady sporządzania planów urządzenia gospodarstwa leśnego określa Minister Leśnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
5.
Ogólny roczny rozmiar użytkowania w lasach państwowych będzie ustalany na podstawie rozmiarów użytkowania w poszczególnych jednostkach gospodarczych.
6. 5
(skreślony).
7.
Użytkowanie uboczne lasów będzie prowadzone zgodnie z planami urządzenia gospodarstwa leśnego i w sposób, zapewniający trwałość tego użytkowania oraz należyte wykorzystanie dla potrzeb gospodarki narodowej wszelkich produktów ubocznego użytkowania lasów.
8.
Gospodarstwo łowieckie będzie prowadzone na podstawie planów hodowlanych, uzgodnionych z planem gospodarstwa leśnego, przy zachowaniu przepisów prawa łowieckiego.
9.
Zagospodarowanie gruntów ornych, łąk, pastwisk i torfowisk, włączonych do państwowego gospodarstwa leśnego, będzie prowadzone na zasadach, ustalonych przez Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
10.
Zagospodarowanie wód będzie prowadzone na podstawie planu rozwoju produkcji rybnej, sporządzonego według zasad, ustalonych przez Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
11.
Zagospodarowanie rezerwatów i parków narodowych będzie prowadzone z uwzględnieniem celów ochrony przyrody.
1.
Dla celów pierwiastkowej mechanicznej obróbki drewna będą prowadzone, związane terenowo lub gospodarczo z państwowym gospodarstwem leśnym - tartaki, fabryki oklein i sklejek, fabryki płyt pilśniowych oraz znajdujące się przy tych zakładach: heblarnie, skrzynkarnie, beczkarnie itp.
2.
Dla celów racjonalnego użytkowania innych płodów leśnych będą prowadzone w ramach państwowego gospodarstwa leśnego zakłady ekstrakcji i destylacji karpiny, destylarnie żywicy, suszarnie jagód, grzybów i leśnych ziół leczniczych, zakłady przemiału torfu, zakłady przygotowania oraz ekstrakcji kory dla celów garbarskich itp.

Gospodarka finansowa państwowego gospodarstwa leśnego.

1.
Gospodarka finansowa przedsiębiorstw państwowego gospodarstwa leśnego będzie prowadzona zgodnie z zasadami obowiązującego systemu finansowego na podstawie planów finansowych, zatwierdzonych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrami: Leśnictwa oraz Skarbu.
2. 6
(skreślony).
3.
Szczegółowe zasady rachunkowości ustali Minister Leśnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrem Skarbu i Prezesem Najwyższej Izby Kontroli.

Rokiem obrachunkowym przedsiębiorstwa państwowego gospodarstwa leśnego jest rok kalendarzowy.

Umarzanie i odpisywanie wartości poszczególnych składników majątkowych państwowego gospodarstwa leśnego następuje według zasad, które ustali Minister Leśnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrem Skarbu i Prezesem Najwyższej Izby Kontroli.

Wyłączanie obszarów leśnych z państwowego gospodarstwa leśnego.

1.
Poszczególne obszary mogą być - po zasięgnięciu opinii właściwych organów planowania przestrzennego - wyłączone z państwowego gospodarstwa leśnego i przekazane pod zarząd innych ministrów z przeznaczeniem na:
a)
terenowe cele wojskowe, jeżeli osiągnięcie tych celów wymaga objęcia zarządu tymi obszarami przez władze wojskowe,
b)
potrzeby doświadczalne i dydaktyczne wyższych szkół leśnych,
c)
potrzeby związane z ochroną granicy Państwa i wybrzeża morskiego,
d)
potrzeby uzdrowisk posiadających charakter użyteczności publicznej oraz zakładów społecznych służby zdrowia, społeczno-opiekuńczych, jak również stałych urządzeń wypoczynkowych i sportowych,
e)
potrzeby rozwojowe osiedli oraz przemysłu, górnictwa i handlu,
f)
tereny ochronne obszarów wodnych (źródła, tereny wodonośne), służących dla celów zaopatrzenia wodociągów w wodę.
2.
Wyłączone obszary podlegają ponownemu włączeniu do państwowego gospodarstwa leśnego, jeżeli potrzeby uzasadniające wyłączenie przestaną istnieć lub też będą mogły być zaspokojone bez takiego wyłączenia.
3.
Lasy i grunty leśne, pozostające pod zarządem innych ministrów w chwili wejścia w życie niniejszej ustawy, pozostają nadal pod tym zarządem, jeżeli nie zachodzą okoliczności, uzasadniające włączenie takich obszarów do państwowego gospodarstwa leśnego zgodnie z treścią ustępu poprzedniego.

Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego określi w drodze rozporządzenia organy uprawnione do wyłączania lasów, gruntów leśnych i nieleśnych z państwowego gospodarstwa leśnego i ich przekazywania, zasady i tryb postępowania w tym zakresie oraz zasady i tryb włączania lasów, gruntów leśnych i nieleśnych do państwowego gospodarstwa leśnego.

Minister Leśnictwa może w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych wyłączyć z państwowego gospodarstwa leśnego i przekazać na cele reformy rolnej odosobnione obszary lasów, w których z powodu mniejszej od 25 ha powierzchni lub oddalonego od innych lasów państwowych położenia prowadzenie gospodarstwa przez administrację państwową byłoby istotnie utrudnione.

1.
Minister Leśnictwa lub upoważniony przez niego organ może dopuścić do korzystania z obszarów państwowego gospodarstwa leśnego inne działy administracji publicznej, przedsiębiorstwa państwowe oraz inne instytucje - dla celów interesu publicznego (w szczególności obrony i bezpieczeństwa Państwa), które mogą być osiągnięte bez wyłączania takich obszarów z państwowego gospodarstwa leśnego.
2.
O dopuszczeniu do takiego korzystania, jego granicach i zasadach rozstrzyga Minister Leśnictwa.

Lasy państwowe, wyłączone z państwowego gospodarstwa leśnego i pozostające pod zarządem innych ministrów, powinny być zagospodarowane według zasad art. 8 przy uwzględnieniu potrzeb i warunków, które spowodowały wyłączenie danych obszarów z państwowego gospodarstwa leśnego.

Zmiana uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania gruntu może nastąpić na wniosek jednostki zarządzającej lasem i gruntem leśnym w trybie określonym w art. 7 ust. 3.

1.
Minister Leśnictwa sprawuje w ramach naczelnego kierownictwa sprawami zagospodarowania lasów państwowych nadzór techniczny nad zagospodarowaniem lasów, znajdujących się pod zarządem innych ministrów.
2.
Minister Leśnictwa może zarządzić wykonywanie tego nadzoru przez przedsiębiorstwa lasów państwowych, określone w art. 6 ust. 2 lit. a).
3.
Zasady i tryb wykonywania nadzoru ustali Minister Leśnictwa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
2 Art. 7 ust. 2 lit. d) zmieniona przez art. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. (Dz.U.50.49.448) zmieniającego nin. ustawę z dniem 28 października 1950 r.
3 Art. 7 ust. 3 zmieniony przez art. 24 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 26 października 1971 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów (Dz.U.71.27.249) z dniem 1 stycznia 1972 r.
4 Art. 7 ust. 4-6 skreślone przez art. 24 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 26 października 1971 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów (Dz.U.71.27.249) z dniem 1 stycznia 1972 r.
5 Art. 9 ust. 6 skreślony przez art. 3 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
6 Art. 11 ust. 2 skreślony przez art. 36 pkt 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.82.7.54) z dniem 1 lipca 1982 r.
7 Art. 15 zmieniony przez art. 24 pkt 3 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów (Dz.U.71.27.249) z dniem 1 stycznia 1972 r.
8 Art. 17 zmieniony przez art. 24 pkt 4 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów (Dz.U.71.27.249) z dniem 1 stycznia 1972 r.
9 Art. 19 zmieniony przez art. 24 pkt 5 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów (Dz.U.71.27.249) z dniem 1 stycznia 1972 r.