§ 5. - Orzekanie o czasowej niezdolności do pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.63.302

Akt utracił moc
Wersja od: 9 sierpnia 1999 r.
§  5.
1. 1
Orzeczenie lekarskie oraz orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania przez pracownika opieki nad chorym członkiem rodziny jest wydawane na formularzu zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy jest poufne.
3.
Publiczny zakład opieki zdrowotnej wyznaczony przez wojewodę udostępnia formularze zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy publicznym zakładom opieki zdrowotnej - nieodpłatnie, a odpłatnie - niepublicznym zakładom opieki zdrowotnej oraz prywatnie praktykującym lekarzom i lekarzom dentystom.
4.
Karta statystyczna zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy powinna być przekazana do publicznego zakładu opieki zdrowotnej, wyznaczonego przez wojewodę w myśl ust. 3, w terminie do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc poprzedzający.
5.
Kopia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy powinna być przechowywana przez okres 3 lat.
1 § 5 ust. 1 uznany został za niezgodny z art. 31 ust. 3, art. 47, art. 51 ust. 1, 2 i 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie, w jakim przepis ten zobowiązuje do uwidocznienia w zaświadczeniu lekarskim numeru statystycznego choroby, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.444). Jednocześnie w ust. 2 wyżej wymienionego wyroku określono termin utraty mocy obowiązującej tego przepisu do dnia 19 maja 1999 r.