§ 12. - Orzekanie o czasowej niezdolności do pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.63.302

Akt utracił moc
Wersja od: 9 sierpnia 1999 r.
§  12.
1.
Orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania przez pracownika opieki nad chorym członkiem rodziny wydają:
1)
lekarz lub lekarz dentysta prowadzący leczenie dziecka do lat 14 lub innego chorego członka rodziny,
2)
starszy felczer lub felczer prowadzący leczenie chorego członka rodziny innego niż dziecko do lat 14; przepis § 8 pkt 4 stosuje się odpowiednio,
3)
właściwy ordynator oddziału, jego zastępca lub lekarz tego oddziału, upoważniony przez ordynatora - w odniesieniu do:
a)
członków rodziny pracownika wypisywanych ze szpitala,
b)
matek przebywających w szpitalu wyłącznie z powodu karmienia dziecka piersią,
c)
osoby uprawnionej do otrzymania zasiłku opiekuńczego na podstawie odrębnych przepisów - w razie konieczności pełnienia osobistej opieki nad chorym dzieckiem, ze względu na rodzaj leczonego schorzenia.
2.
Orzeczeniami, o których mowa w ust. 1 pkt 1, może być objęty okres, nie dłuższy niż 3 dni, poprzedzający badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że stan zdrowia chorego dziecka do lat 14 lub innego chorego członka rodziny wymagał konieczności sprawowania nad nim opieki przez pracownika.
3.
Orzeczeniami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, może być objęty okres, nie dłuższy niż 3 dni, poprzedzający badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że stan zdrowia chorego członka rodziny, z wyjątkiem dziecka do lat 14, wymagał konieczności sprawowania nad nim opieki przez pracownika.
4.
Orzeczeniami, o których mowa w ust. 1, może być ponadto objęty okres do 10 dni poprzedzających badanie, w razie gdy stan zdrowia chorego członka rodziny nie budził wątpliwości co do konieczności sprawowania nad nim opieki przez pracownika, a orzeczenie lekarskie nie zostało wydane we właściwym czasie.
5.
Do orzeczeń, o których mowa w ust. 4, stosuje się odpowiednio § 7 i § 9 ust. 4 oraz § 11 ust. 4, z zastrzeżeniem ust. 6.
6.
Do zaświadczeń o konieczności osobistego sprawowania opieki przez pracownika nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8, w razie choroby, porodu lub pobytu w szpitalu małżonka pracownika, stale opiekującego się tym dzieckiem, nie stosuje się przepisów § 5.