Rozdział 5 - Postępowanie przyspieszone. - Orzecznictwo karno-administracyjne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.39.233 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1967 r.

Rozdział  5.

Postępowanie przyspieszone.

1.
W razie szerzenia się czynów, podlegających ukaraniu w postępowaniu unormowanym niniejszą ustawą, można wprowadzić w sprawach o określone czyny postępowanie przyspieszone. Postępowanie przyspieszone może być wprowadzone na czas, nie przenoszący sześciu miesięcy.
2.
Postępowanie przyspieszone dla obszaru całego Państwa wprowadza Prezes Rady Ministrów, dla obszaru zaś poszczególnego województwa lub jego części - prezydium wojewódzkiej (miasta podzielonego na dzielnice) rady narodowej.
3.
Schwytanego na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem sprawcę wykroczenia wymienionego w art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. a), a objętego postępowaniem przyspieszonym, organ Milicji Obywatelskiej lub inny organ, któremu szczególne ustawy powierzają zadania w zakresie ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego, zatrzymuje i doprowadza do kolegium powiatowego, które bezzwłocznie przystępuje do rozpoznania sprawy. Organ doprowadzający zgłasza wniosek o ukaranie (art. 16) ustnie do protokołu rozprawy przy jej rozpoczęciu. Przepisy art. 18 ust. 2 i art. 21 nie mają zastosowania.

W sprawach rozpoznawanych w trybie postępowania przyspieszonego:

1)
termin do wniesienia odwołania (art. 44 ust. 1) oraz do złożenia żądania skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego (art. 44 ust. 2) wynosi trzy dni,
2)
kary wymierzone w orzeczeniu kolegium lub nakazie karnym są natychmiast wykonalne.