Rozdział 3 - Bezpieczeństwo schroniska. - Organizacja schronisk dla nieletnich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1953.22.86

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lutego 1955 r.

Rozdział  3.

Bezpieczeństwo schroniska.

§  6.
Teren schroniska dla nieletnich i wszelkie jego pomieszczenia powinny być tak zabezpieczone, aby zatrzymani nie mogli samowolnie wydalać się ani stykać się z osobami spoza schroniska. Teren schroniska powinien być ogrodzony i stale zamknięty.
§  7.
W schronisku dla nieletnich powinny być wydane zarządzenia:
1)
uniemożliwiające samowolne wydalanie się zatrzymanych oraz wstęp na teren schroniska osobom nie upoważnionym,
2)
zabezpieczające przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia zatrzymanych i personelu schroniska oraz całości mienia schroniska (przepisów sanitarnych, przepisów przeciwpożarowych itd.).
§  8.
1.
Prawo wstępu na teren schroniska dla nieletnich poza personelem schroniska oraz osobami delegowanymi przez Ministra Sprawiedliwości mają:
1)
przedstawiciele organów powołanych do ścigania przestępstw w granicach ich obowiązków służbowych oraz sędzia dla nieletnich sprawujący nadzór nad schroniskiem,
2)
osoby dokonywające kontroli z ramienia organów kontroli państwowej,
3)
osoby upoważnione przez właściwe organy do przeprowadzenia czynności kontrolnych poszczególnych dziedzin organizacji i administracji schroniska, jak np. przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, organów służby zdrowia itd.,
4)
osoby upoważnione przez sędziego dla nieletnich lub prokuratora do odwiedzin zatrzymanych.
2.
Osoby wymienione w ust. 1 obowiązane są przedstawić kierownikowi schroniska delegację lub upoważnienie.
§  9.
Kierownik schroniska dla nieletnich może udzielić określonym osobom jednorazowego lub kilkakrotnego prawa wstępu w celu dokonania wyznaczonej czynności lub pracy (np. reperacja urządzeń itd.).
§  10.
Osoba wchodząca i wychodząca ze schroniska dla nieletnich powinna okazać dozorcy legitymację, upoważnienie do wstępu na teren schroniska lub przepustkę.
§  11.
W toku śledztwa zatrzymanym nie wolno zezwalać na opuszczenie terenu schroniska dla nieletnich, chyba że zachodzi potrzeba dokonania badań przez specjalistów poza schroniskiem.
§  12.
W razie ucieczki zatrzymanego kierownik schroniska dla nieletnich zawiadamia o tym niezwłocznie miejscowe organy Milicji Obywatelskiej, a następnie sędziego dla nieletnich lub prokuratora, do którego dyspozycji zatrzymany przebywa w schronisku.
§  13.
W przypadku zaistnienia bezpośredniego niebezpieczeństwa dopuszczenia się przez zatrzymanego zamachu na osoby lub mienie albo samowolnego wydalenia się ze schroniska dla nieletnich - dozwolone jest użycie wobec niego siły fizycznej mającej na celu odwrócenie niebezpieczeństwa. Użycie siły fizycznej musi być proporcjonalne do intensywności zamachu ze strony zatrzymanego. Nadużycie siły fizycznej w postaci bicia lub dręczenia zatrzymanych jest niedopuszczalne.