Dział 2 - Organizacja schroniska. - Organizacja schronisk dla nieletnich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1953.22.86

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lutego 1955 r.

Dział  II

Organizacja schroniska.

Ogólna struktura organizacyjna.

§  2.
Praca w schronisku dla nieletnich grupuje się w dwóch działach:
1)
wychowawczym i
2)
administracyjno-gospodarczym.

Personel schroniska.

§  3.
Personel schroniska dla nieletnich składa się z:
1)
kierownika schroniska,
2)
personelu pedagogicznego,
3)
personelu administracyjno-gospodarczego,
4)
personelu sanitarnego.
§  4.
Pracownicy schroniska dla nieletnich bez względu na wykonywaną funkcję obowiązani są brać czynny udział w pracy wychowawczej.
§  5.
W stosunku do zatrzymanych pracownik schroniska dla nieletnich powinien:
1)
odnosić się troskliwie, bezstronnie i stanowczo,
2)
wpajać zasady dyscypliny, ładu i praworządności,
3)
oddziaływać wychowawczo przykładem osobistym,
4)
przeciwdziałać próbom ucieczki zatrzymanego oraz porozumiewania się jego z osobami spoza schroniska.

Bezpieczeństwo schroniska.

§  6.
Teren schroniska dla nieletnich i wszelkie jego pomieszczenia powinny być tak zabezpieczone, aby zatrzymani nie mogli samowolnie wydalać się ani stykać się z osobami spoza schroniska. Teren schroniska powinien być ogrodzony i stale zamknięty.
§  7.
W schronisku dla nieletnich powinny być wydane zarządzenia:
1)
uniemożliwiające samowolne wydalanie się zatrzymanych oraz wstęp na teren schroniska osobom nie upoważnionym,
2)
zabezpieczające przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia zatrzymanych i personelu schroniska oraz całości mienia schroniska (przepisów sanitarnych, przepisów przeciwpożarowych itd.).
§  8.
1.
Prawo wstępu na teren schroniska dla nieletnich poza personelem schroniska oraz osobami delegowanymi przez Ministra Sprawiedliwości mają:
1)
przedstawiciele organów powołanych do ścigania przestępstw w granicach ich obowiązków służbowych oraz sędzia dla nieletnich sprawujący nadzór nad schroniskiem,
2)
osoby dokonywające kontroli z ramienia organów kontroli państwowej,
3)
osoby upoważnione przez właściwe organy do przeprowadzenia czynności kontrolnych poszczególnych dziedzin organizacji i administracji schroniska, jak np. przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, organów służby zdrowia itd.,
4)
osoby upoważnione przez sędziego dla nieletnich lub prokuratora do odwiedzin zatrzymanych.
2.
Osoby wymienione w ust. 1 obowiązane są przedstawić kierownikowi schroniska delegację lub upoważnienie.
§  9.
Kierownik schroniska dla nieletnich może udzielić określonym osobom jednorazowego lub kilkakrotnego prawa wstępu w celu dokonania wyznaczonej czynności lub pracy (np. reperacja urządzeń itd.).
§  10.
Osoba wchodząca i wychodząca ze schroniska dla nieletnich powinna okazać dozorcy legitymację, upoważnienie do wstępu na teren schroniska lub przepustkę.
§  11.
W toku śledztwa zatrzymanym nie wolno zezwalać na opuszczenie terenu schroniska dla nieletnich, chyba że zachodzi potrzeba dokonania badań przez specjalistów poza schroniskiem.
§  12.
W razie ucieczki zatrzymanego kierownik schroniska dla nieletnich zawiadamia o tym niezwłocznie miejscowe organy Milicji Obywatelskiej, a następnie sędziego dla nieletnich lub prokuratora, do którego dyspozycji zatrzymany przebywa w schronisku.
§  13.
W przypadku zaistnienia bezpośredniego niebezpieczeństwa dopuszczenia się przez zatrzymanego zamachu na osoby lub mienie albo samowolnego wydalenia się ze schroniska dla nieletnich - dozwolone jest użycie wobec niego siły fizycznej mającej na celu odwrócenie niebezpieczeństwa. Użycie siły fizycznej musi być proporcjonalne do intensywności zamachu ze strony zatrzymanego. Nadużycie siły fizycznej w postaci bicia lub dręczenia zatrzymanych jest niedopuszczalne.

Tryb przyjmowania zatrzymanych.

§  14.
1.
Do schroniska dla nieletnich przyjmuje się zatrzymanych na podstawie nakazu przyjęcia wydanego przez sąd, sędziego dla nieletnich lub prokuratora wraz z odpisem postanowienia o tymczasowym zatrzymaniu w schronisku.
2.
O przyjęciu doprowadzonego kierownik schroniska zawiadamia organ, który nakazał umieszczenie w schronisku.
§  15.
Zatrzymany przy przyjęciu do schroniska dla nieletnich powinien być poddany badaniu lekarskiemu.

Odzież, bielizna i wyżywienie zatrzymanych.

§  151.
Na okres tymczasowego zatrzymania w schronisku nieletni otrzymuje odzież, bieliznę, pościel i obuwie na koszt Państwa, których ilość i termin zużywalności ustala Minister Sprawiedliwości w drodze osobnych zarządzeń.
§  152.
Zatrzymani otrzymują na koszt Państwa wyżywienie według norm, które ustala Minister Sprawiedliwości w drodze osobnych zarządzeń.
§  153.
Zatrzymani w schronisku w razie zakwalifikowania przez lekarza otrzymują wyżywienie dostosowane do jego zleceń.

Korespondencja i odwiedziny.

Korespondencja.

§  16.
Zatrzymani w schronisku dla nieletnich mogą prowadzić korespondencję z rodzicami, opiekunami i krewnymi i otrzymywać paczki na podstawie i w granicach zezwolenia organu, do dyspozycji którego są zatrzymani. Wysyłanie listów odbywa się w terminach ustalonych przez kierownika schroniska.
§  17.
Korespondencja zatrzymanych powinna być kontrolowana przez kierownika schroniska dla nieletnich lub osobę przez niego do tego upoważnioną i może ulec zatrzymaniu, jeżeli zawiera treść niewłaściwą albo jeżeli na korespondencję zatrzymany nie uzyskał zezwolenia. Zatrzymaną korespondencję przechowuje się w aktach osobowych zatrzymanego. Korespondencja do urzędów nie ulega zatrzymaniu.
§  18.
Paczki dla zatrzymanych w schronisku dla nieletnich mogą zawierać: odzież, żywność, przedmioty codziennego użytku, książki. Paczki przed doręczeniem powinny być kontrolowane. Przedmioty uznane za nie dozwolone do użytku w schronisku zatrzymuje się i dołącza do depozytu zatrzymanego lub pozostawia się do dyspozycji nadawcy, którego należy o tym zawiadomić.

Odwiedziny.

§  19.
Zatrzymani w schronisku dla nieletnich mogą przyjmować rodziców, opiekunów lub krewnych za zezwoleniem organu, do dyspozycji którego pozostają.
§  20.
W przypadkach wyjątkowych, jeżeli odwiedziny zatrzymanego w schronisku dla nieletnich naruszają porządek schroniska lub wywierają ujemny wpływ na zatrzymanego, kierownik schroniska może zakazać odwiedzin poszczególnym osobom, zawiadamiając o tym natychmiast organ, który wydał zezwolenie na odwiedziny.
§  21.
Odwiedziny zatrzymanego w schronisku dla nieletnich odbywają się w dni wolne od pracy w godzinach ustalonych przez kierownika schroniska. W szczególnych przypadkach kierownik schroniska może udzielić zezwolenia na odwiedziny w innych dniach.
§  22.
Odwiedziny zatrzymanego w schronisku dla nieletnich odbywają się w obecności kierownika schroniska lub osoby przez niego wyznaczonej.
1 Rozdział 4a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1954 r. (Dz.U.55.4.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lutego 1955 r.