§ 4. - Organizacja roku szkolnego w publicznych szkołach i placówkach artystycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.82.761

Akt utracił moc
Wersja od: 18 czerwca 2019 r.
§  4.  5
1. 
Dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady szkoły, a w przypadku szkół, w których rada szkoły nie została powołana - opinii rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły, może w danym roku szkolnym ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w wymiarze dla:
1)
ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, szkoły muzycznej I stopnia, szkoły muzycznej II stopnia, szkoły sztuki tańca, szkoły sztuki cyrkowej, szkoły policealnej oraz szkoły pomaturalnej bibliotekarskiej i animatorów kultury - do 6 dni;
2)
liceum plastycznego - do 8 dni;
3)
ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych i ogólnokształcącej szkoły baletowej - do 10 dni.
2. 
Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, o których mowa w ust. 1, mogą być ustalone:
1)
w dni, w których w szkole odbywa się odpowiednio:
a) 6
 (uchylona),
b) 7
 egzamin gimnazjalny,
c)
egzamin maturalny;
2)
w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
3)
w dzień 2 maja, jeżeli wypada w dzień powszedni;
4)
w piątek po święcie Bożego Ciała;
5)
w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub potrzebami społeczności lokalnej.
3. 
Dyrektor szkoły, w terminie do dnia 30 września, informuje nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców o ustalonych w danym roku szkolnym dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, o których mowa w ust. 1.
4. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, niezależnie od dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych ustalonych na podstawie ust. 1, dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady szkoły, a w przypadku szkoły, w której rada szkoły nie została powołana - opinii rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, oraz za zgodą dyrektora specjalistycznej jednostki nadzoru, o której mowa w art. 32a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, może ustalić inne dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, pod warunkiem zrealizowania zajęć przypadających w te dni w wyznaczone soboty.
5. 
W dniach, o których mowa w ust. 1, szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych.
6. 
Szkoła ma obowiązek informowania rodziców o możliwości udziału uczniów w zajęciach wychowawczo-opiekuńczych organizowanych w dniach, o których mowa w ust. 1.
5 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 2 lutego 2011 r. (Dz.U.11.36.184) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 2011 r.
6 § 4 ust. 2 pkt 1 lit. a uchylona przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 15 maja 2017 r. (Dz.U.2017.1022) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2017 r.
7 § 4 ust. 2 pkt 1 lit. b zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 15 maja 2017 r. (Dz.U.2017.1022) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2017 r.