Rozdział 2 - Przyjmowanie do zakładu. - Organizacja i zasady pobytu nieletnich w zakładach poprawczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.26.126

Akt utracił moc
Wersja od: 14 marca 1995 r.

Rozdział  2

Przyjmowanie do zakładu.

§  7.
Podstawę przyjęcia nieletniego do zakładu stanowią: prawomocne orzeczenie sądu, nakaz przyjęcia i skierowanie wydane przez organ uprawniony do kierowania.
§  8.
1.
Nieletniego przyjmuje do zakładu dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik pedagogiczny; dyrektor zakładu przeprowadza z nieletnim rozmowę nacechowaną życzliwością, podczas której zapoznaje go z warunkami pobytu, możliwościami kontynuowania nauki oraz z jego obowiązkami i uprawnieniami.
2.
O przyjęciu nieletniego do zakładu dyrektor zawiadamia niezwłocznie sąd wykonujący orzeczenie oraz rodziców (opiekuna) nieletniego, których informuje jednocześnie o zasadach utrzymywania z nieletnim korespondencji, przesyłania mu paczek, pieniędzy i częstotliwości odwiedzania go.
§  9.
1.
Nieletni jest obowiązany przekazać do depozytu zakładu posiadane pieniądze, przedmioty wartościowe, a jeżeli przepisy dotyczące rodzaju zakładu tego wymagają - również ubranie, bieliznę, obuwie i inne przedmioty, których posiadanie jest zabronione.
2.
Przyjęte od nieletniego pieniądze wpłaca się na jego książeczkę oszczędnościową PKO.
§  10.
1.
Po przyjęciu kieruje się nieletniego do izby przejściowej w celu przeprowadzenia zabiegów higienicznosanitarnych i badań lekarskich.
2.
W czasie pobytu w izbie przejściowej kontakt z wychowankiem nawiązują osoby, które będą kierowały procesem jego resocjalizacji.
3.
Pobyt wychowanka w izbie przejściowej powinien być możliwie krótki; w żadnym razie nie może trwać dłużej niż 14 dni.