Rozdział 4 - Spisy wyborców. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.26.112

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 1985 r.

Rozdział  4

Spisy wyborców.

1.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego właściwe w sprawach ewidencji ludności sporządzają spisy wyborców zameldowanych w gminie, mieście lub dzielnicy na pobyt stały albo na pobyt czasowy obejmujący dzień wyborów.
2.
W spisach nie umieszcza się osób, o których mowa w art. 5.
3.
W spisie wyborców wymienia się nazwisko, imię, imię ojca, datę urodzenia i adres miejsca pobytu stałego lub czasowego wyborcy.
4.
Spis wyborców sporządza się w 3 egzemplarzach oddzielnie dla każdego obwodu głosowania. Spis wyborców powinien być podpisany i opatrzony pieczęcią organu, który go sporządził.

Wyborca zmieniający miejsce pobytu po sporządzeniu spisu wyborców otrzymuje na swoje żądanie od organu, który sporządził spis wyborców, zaświadczenie o prawie do głosowania, uprawniające do wzięcia udziału w głosowaniu w obwodzie głosowania aktualnego miejsca pobytu wyborcy.

Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego właściwe w sprawach ewidencji ludności skreślają ze spisów wyborców osoby:

1)
którym wydano zaświadczenia o prawie do głosowania,
2)
które zgłosiły wyjazd za granicę na pobyt czasowy dłuższy niż 2 miesiące, jeżeli pobyt ten obejmuje dzień wyborów.
1.
Minister spraw wewnętrznych, w drodze rozporządzenia, określa zasady sporządzania i aktualizowania spisów wyborców, wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania oraz ustala wzór spisu wyborców i zaświadczenia o prawie do głosowania.
2.
Sposób sporządzania i aktualizowania spisów wyborców dla obwodów głosowania, o których mowa w art. 20, 22 i 23, w drodze rozporządzenia, ustalają odpowiednio: minister obrony narodowej, minister - kierownik Urzędu Gospodarki Morskiej i minister spraw zagranicznych w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych.
3.
Minister sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych określa tryb przekazywania informacji o osobach, o których mowa w art. 5.
1.
Spis wyborców przesyła się najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych.
2.
Najpóźniej w 28 dniu przed dniem wyborów obwodowe komisje wyborcze wykładają spis wyborców do publicznego wglądu w lokalach komisji co najmniej przez 14 dni, po 5 godzin dziennie, w porze dostępnej dla pracujących.
3.
Obwodowe komisje wyborcze mogą podejmować działania ułatwiające wyborcom stwierdzenie prawidłowości umieszczenia ich w spisie.
1.
W okresie wyłożenia spisu wyborców można wnieść do organu, który sporządził spis, reklamację w sprawie nieprawidłowości spisu, a w szczególności pominięcia lub zamieszczenia w nim określonych osób.
2.
Reklamację wnosi się ustnie do protokołu lub pisemnie za pośrednictwem obwodowej komisji wyborczej, która wyłożyła spis wyborców.
3.
Reklamację rozpatruje się w ciągu 3 dni od daty jej wniesienia.
4.
W wyniku rozpatrzenia reklamacji organ, który sporządził spis wyborców:
1)
uzupełnia lub prostuje spis bądź
2)
skreśla ze spisu osobę, której reklamacja dotyczy, doręczając jej decyzję wraz z uzasadnieniem, bądź
3)
pozostawia reklamację bez uwzględnienia, doręczając reklamującemu decyzję wraz z uzasadnieniem.
1.
Na decyzję nie uwzględniającą reklamacji lub powodującą skreślenie ze spisu wyborców reklamujący bądź osoba skreślona ze spisu może wnieść skargę do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce sporządzenia spisu. Do skargi należy dołączyć zaskarżoną decyzję.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do odmowy wydania zaświadczenia o prawie do głosowania.
3.
Sąd rozpoznaje sprawę w składzie jednego sędziego i dwóch ławników, stosując odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym. Rozprawa powinna się odbyć w terminie 3 dni od daty wniesienia skargi. Postanowienie kończące postępowanie w sprawie sąd uzasadnia i doręcza osobie, która wniosła skargę, oraz organowi, który sporządził spis wyborców. Od postanowienia sądu nie przysługują środki odwoławcze.

Reklamacje w sprawach spisów wyborców w obwodach głosowania, o których mowa w art. 22 i 23, rozpatrują odpowiednio: kapitanowie polskich statków morskich będących w dniu wyborów w podróży albo kierownicy przedstawicielstw dyplomatycznych lub urzędów konsularnych. Decyzje podjęte w tych sprawach są ostateczne.