Ordery, odznaczenia oraz medale.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1944.17.91

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1944 r.

DEKRET
POLSKIEGO KOMITETU WYZWOLENIA NARODOWEGO
z dnia 22 grudnia 1944 r.
o orderach, odznaczeniach oraz medalach.

Na podstawie ustawy Krajowej Rady Narodowej z dnia 15 sierpnia 1944 r. o tymczasowym trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3) - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego postanawia a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:

W celu nagradzania czynów męstwa i odwagi, wykazanych w boju, bądź innych wybitnych zasług położonych dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej a w szczególności w dziele odrodzenia demokratycznej państwowości polskiej i Polskich Sił Zbrojnych albo w walce z hitlerowskim najeźdźcą lub jego najemnikami, poza ustanowionymi już:

1)
ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 r. (Dz. U. R. P. Nr 67, poz. 409) orderem wojskowym "Virtuti Militari",
2)
ustawą z dnia 4 lutego 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 136) orderem "Orła Białego",
3)
ustawą z dnia 4 lutego 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 137) orderem "Odrodzenia Polski",
4)
rozporządzeniem Rady Obrony Państwa z dnia 11 sierpnia 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr 87, poz. 527) odznaką wojskową "Krzyż Walecznych" oraz
5)
ustawą z dnia 23 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr 62, poz. 458) odznaką "Krzyż Zasługi",
6)
uchwałą Krajowej Rady Narodowej z dnia 20 lutego 1944 r. orderem "Krzyż Grunwaldu", zatwierdza się odznaczenie wojskowe:

"Zasłużonym na Polu Chwały" wprowadzone rozkazem Dowództwa 1-szej Polskiej Dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

Order "Krzyż Grunwaldu" nadaje się na warunkach ustalonych w statucie tymczasowym tego odznaczenia, zatwierdzonym uchwałą Krajowej Rady Narodowej z dnia 20 lutego 1944 r., także za zasługi w dziele odrodzenia Polskich Sił Zbrojnych, za zwycięskie przeprowadzenie operacyj Wojska Polskiego lub przejawione bohaterstwo na polu walki.

Odznaczonym "Krzyżem Grunwaldu" przyznaje się te same przywileje co i kawalerom orderu "Virtuti Militari", nadto każdy odznaczony "Krzyżem Grunwaldu", ma prawo do niezwłocznego awansu o jeden stopień.

Zasadniczą odznaką medalu "Zasłużonym na Polu Chwały" jest medal o średnicy 50 m/m z wizerunkiem orderu "Virtuti Militari" na tle skrzyżowanych sztandarów polskiego i radzieckiego. Odwrotna strona zawiera napis: "Zasłużonym na Polu Chwały 12-13 październik 1943 r. Lenino", w czworokątnej ramce obramowanej liśćmi dębowymi. Medal nosi się na wstążce, o kolorach wstążki orderu "Virtuti Militari", ułożonych w odwrotnym porządku, na lewej piersi po odznace "Krzyż Zasługi".

Medal "Zasłużonym na Polu Chwały" dzieli się na trzy stopnie: medal złoty, srebrny i bronzowy.

Medal "Zasłużonym na Polu Chwały" może być nadany wielokrotnie. Medal "Zasłużonym na Polu Chwały" nadany po raz pierwszy nosi się na gładkiej wstążce, dalsze zaś nadania odróżnia się przez nałożenie na wstążkę posiadanego już medalu okuć w kształcie listewek ze złota, srebra, względnie bronzu, z polerowanymi krawędziami, szerokości 5 m/m.

Wzory rysunkowe orderu "Krzyż Grunwaldu" oraz medalu "Zasłużonym na Polu Chwały" wstęgi i listewki ustala się w załączniku do dekretu niniejszego.

Medal "Zasłużonym na Polu Chwały" nadaje Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego generałom, oficerom i szeregowym Wojska Polskiego w kolejności następującej:

a)
złoty medal - tym, którzy w walce przejawili wysokie bohaterstwo bądź wykazali się wybitnymi czynami męstwa i odwagi;
a)
srebrny medal - tym, którzy przyczynili się swoimi czynami do pomyślnego wykonania zadań swoich jednostek;
c)
bronzowy medal - tym, którzy dając dowody dzielności wzorowo wykonali poruczone sobie zadania, bądź przejawili wytrwałość, inicjatywę lub śmiałość mogące służyć przykładem dla drugich.

Tryb i sposób nadawania orderów i odznaczeń wyszczególnionych w art. 1 określają przepisy dotychczas obowiązujące ze zmianami, wskazanymi w ustępach poniższych:

Order "Virtuti Militari", "Orła Białego", "Odrodzenia Polski" jak również order "Krzyż Grunwaldu" pierwszej klasy oraz odznaczenie "Krzyż Zasługi" pierwszego stopnia nadaje Prezydium Krajowej Rady Narodowej na wniosek Przewodniczącego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego albo Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego.

Postanowienia poszczególnych ustaw o Zgromadzeniu Kawalerów danego orderu, ich Kanclerzach i Kapitułach oraz przywiązanych do orderów pensjach zostają uchylone, pensje zaś dotychczas odznaczonym nie wypłaca się za czas ubiegły, za który pensje te nie zostały pobrane.

Prawo do posiadania orderów, odznaczeń i medali, oraz do korzystania z przywiązanych doń przywilejów traci się na mocy wyroku sądowego, w którym orzeczono o pozbawieniu praw obywatelskich.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Przewodniczącemu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i Kierownikowi Resortu Obrony Narodowej.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.