Rozdział 2 - Opłaty za korzystanie z urządzeń wodnych, żeglugę i spław oraz za wydobywanie materiałów - Opłaty za szczególne korzystanie z wód i urządzeń wodnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.37.295 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 26 września 1991 r.

Rozdział  2

Opłaty za korzystanie z urządzeń wodnych, żeglugę i spław oraz za wydobywanie materiałów

§  11.
1.
Za korzystanie z wód i urządzeń wodnych stanowiących własność państwa do celów żeglugi i spławu oraz za wydobywanie z tych wód żwiru, piasku i kamienia ustala się opłaty określone w załączniku do rozporządzenia. Opłaty te pobierają okręgowe dyrekcje gospodarki wodnej.
2.
Nie pobiera się opłat za żeglugę, spław i śluzowanie:
1)
łodzi ratunkowych i łodzi stanowiących wyposażenie statku,
2) 36
łodzi sportowo-turystycznych i innych małych obiektów pływających (do 15 ton nośności); w razie śluzowania zwolnienie to dotyczy wyłącznie kajaków i małych łodzi wiosłowych, jeżeli ich przejście przez śluzę albo pochylnię odbywa się łącznie z innymi statkami lub łodziami sportowo-turystycznymi,
3)
obiektów pływających okręgowych dyrekcji gospodarki wodnej,
4)
obiektów pływających jednostek sił zbrojnych, jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i straży pożarnych,
5)
obiektów pływających inspektoratów żeglugi śródlądowej,
6)
obiektów pływających Państwowej Straży Rybackiej,
7) 37
pływających obiektów urzędów morskich.
3.
Od uczniów szkół podstawowych i średnich oraz od studentów szkół wyższych ustala się opłaty za śluzowanie obniżone o połowę.
§  12.
1.
Opłaty za przewóz towarów ustala się w zależności od masy przewożonych towarów, długości trasy oraz odcinków dróg wodnych określonych w załączniku. Masę towarów zaokrągla się do pełnych ton, a wysokość opłaty - do pełnych złotych.
2.
Jeżeli opłata za przewóz towarów byłaby niższa od opłaty za przejazd pustego statku, opłatę ustala się tak jak za przejazd pustego statku.
3.
W śluzach wielostopniowych każdą komorę liczy się za osobną śluzę.
4.
Długość trasy przejazdu określa się według wykazu odległości taryfowych żeglugi śródlądowej.
§  13.
1.
Przy przewozie, holowaniu lub spławie drewna ustala się opłaty za tonokilometry.
2.
Masę drewna ustala się na podstawie dokumentu przewozowego wystawionego przez przewoźnika. Jeżeli w dokumencie przewozowym nie ustalono ilości m3 drewna albo przewoźnik nie wystawił dokumentu przewozowego, przyjmuje się, że 1 m3 drewna = 3,5 m2 powierzchni tratwy = 0,7 tony.
§  14. 38
 
1.
Opłatę za korzystanie z urządzeń wodnych, żeglugę i spław ustala właściwa okręgowa dyrekcja gospodarki wodnej na podstawie informacji, którą podmiot gospodarczy prowadzący działalność żeglugową obejmującą przewóz osób lub towarów w celach zarobkowych i na własny rachunek jest zobowiązany składać za każdy miesiąc uprawiania żeglugi w terminie do 15 dnia następnego miesiąca.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, dotyczy przewozów towarowych wyrażonych w tonokilometrach, rejsów statków pasażerskich, pustych statków towarowych i barek, ilości śluzowań i przejść przez pochylnię i powinna zawierać dane, o których mowa w § 12 i 13.
3.
Podmioty, o których mowa w ust. 1, uiszczają opłaty za każdy miesiąc uprawiania żeglugi w terminie do 30 dnia następnego miesiąca, na podstawie noty księgowej wystawionej przez okręgową dyrekcję gospodarki wodnej.
4.
W razie niezłożenia w terminie informacji, o której mowa w ust. 1, właściwa okręgowa dyrekcja gospodarki wodnej określa należność z tytułu opłat za korzystanie z urządzeń wodnych, żeglugę i spław według własnych ustaleń.
5.
Posiadacze technicznych obiektów pływających oraz łodzi sportowych i turystycznych oraz innych jednostek pływających opłatę za śluzowanie lub przejście przez pochylnię uiszczają bezpośrednio w miejscu śluzowania, za pokwitowaniem, na rzecz właściwej okręgowej dyrekcji gospodarki wodnej.
36 § 11 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 1991 r. (Dz.U.91.81.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 września 1991 r.
37 § 11 ust. 2 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 25 czerwca 1990 r. (Dz.U.90.42.243) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1990 r.
38 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 1991 r. (Dz.U.91.81.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 września 1991 r.