Część 3 - Opłaty za czynności urzędów miar.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.76.677

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1932 r.

CZĘŚĆ  III.

§  35.
1.
Za przechowanie w urzędach miar narzędzi mierniczych, z wyjątkiem wzorców objętości niewłaściwych (§ 28), za każdy dzień pozostawania narzędzia w urzędzie dłużej niż piętnaście dni po wyznaczonym terminie odbioru pobiera się opłatę w wysokości 2% odnośnej opłaty zasadniczej za sprawdzanie narzędzi mierniczych. Od wzorców objętości niewłaściwych pobiera się za przechowanie w urzędach miar dłużej niż dwa dni po wyznaczonym terminie odbioru opłatę w wysokości 5 groszy za każdy dzień i hektolitr; część hektolitra liczy się za cały.
2.
Termin odbioru narzędzi mierniczych, zgłoszonych przez ich właścicieli do sprawdzenia, wyznacza każdorazowo urząd miar.

Termin odbioru narzędzi mierniczych, stanowiących dowody rzeczowe, które podlegają zwrotowi ich właścicielom na mocy wyroków sądowych lub orzeczeń administracyjnych wyznaczy urząd miar po uprawomocnieniu się wyroku względnie orzeczenia.

3.
Narzędzia miernicze, nie odebrane przed upływem sześciu miesięcy od terminu, wymienionego w punkcie 2 niniejszego §-u, będą sprzedawane z licytacji. Z osiągniętej ze sprzedaży sumy pokrywa się należności, przypadające urzędowi miar, pozostałą zaś sumę przechowuje się jako depozyt. W razie zgłoszenia się właściciela mają zastosowanie ogólne przepisy prawne.
4.
Dyrektorowi Głównego Urzędu Miar przysługuje prawo zwalniania od opłaty, ustanowionej w punkcie 1 niniejszego §-u, takich narzędzi mierniczych, których przechowywanie nie powoduje utrudnień lub większych kosztów.