§ 3. - Opłaty stemplowe od umów o dzierżawę lub najem przedmiotów, znajdujących się na obszarze, na którym obowiązuje kodeks cywilny niemiecki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.34.303

Akt utracił moc
Wersja od: 11 kwietnia 1927 r.
§  3.
Opłatę, wymienioną w § 2, uiszcza się ratami rocznemi, które należy wnosić do kasy skarbowej gotówką, bez urzędowego wymiaru. Każdą ratę, z wyjątkiem ostatniej, należy uiścić w ciągu miesiąca stycznia, przyjmując za podstawę obliczenia wartość zobowiązań dzierżawcy lub biorącego w najem za rok ubiegły; ratę pierwszą (za rok 1927) należy uiścić w styczniu 1928 r. Ratą ostatnią należy wnieść w ciągu miesiąca po ustaniu stosunku dzierżawy względnie najmu.

Kasie skarbowej należy złożyć w dwóch egzemplarzach deklarację, ułożoną według załączonego wzoru. Jedną deklaracją można objąć większą ilość umów o dzierżawę lub najem, jeżeli przy wszystkich ta sama osoba jest obowiązana do uiszczenia opłaty.

W razie nieuiszczenia raty we właściwym terminie zostanie -wymierzona podwyżka w wysokości 5-krotnei kwoty nieuiszczonej albo uiszczonej po upływie właściwego terminu (art. 42 ustawy o opłatach stemplowych).

Podatnik może też uiścić opłatę (§ 2) odrazu przy zgłoszeniu pisma, podlegającego opłacie (§ 1); w takim razie na żądanie podatnika wymierzy opłatę urząd skarbowy (art. 23 punkt "a", art. 24 punkt "a" ustawy o opłatach stemplowych).

Rata może być też uiszczona przed nadejściem terminu, wymienionego w ustępie pierwszym niniejszego paragrafu.